Jurek: Prawdziwego Śląska nigdy tu nie było

  Jurek: Prawdziwego Śląska nigdy tu nie było

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie ma konfliktu między Ślązakami a Zagłębiakami. Jest natomiast konflikt pomiędzy regionalistami a technokratami którym regionalizm po prostu przeszkadza. Z Dariuszem Jurkiem, liderem stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego rozmawia Sławomir Cichy
  W ostatnim półroczu FdZD wyrasta na najbardziej aktywną grupę ludzi, walczącą o zachowanie tożsamości kulturowej Zagłębia Dąbrowskiego i wyraźnego zaznaczenia odrębności od Śląska. Wielu tymczasem uważa, że to tworzenie kolejnych sztucznych podziałów w województwie.
  Sztuczny podział - znam dobrze to często używane określenie pochodzące z minionej epoki. Ale dla mnie jest ono po prostu nielogiczne.

  Naszym głównym celem jest przywrócenie odpowiedniej rangi dla tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego. Owszem, w historii były już próby administracyjnego wcielania naszego regionu do Śląska, ale prawdziwego Śląska nigdy tu nie było. Nie można więc mówić o tworzeniu sztucznych podziałów.
  Ten podział jest naturalny. Granica na Brynicy i Przemszy nie dzieliła tylko państw zaborczych. Będąc przez setki lat granicą państwową stanowiła jednocześnie historyczną granicę pomiędzy Małopolską, a Śląskiem zmieniającym przez wieki swoją przynależność państwową i tworzącym swoją własną, odrębną kulturę. Dzisiaj także, rzeki te stanowią granicę kulturową i etnograficzną pomiędzy dużymi regionami Śląska i Małopolski, której zachodnią częścią jest między innymi Zagłębie Dąbrowskie.
  Mamy zatem inną tradycję, kulturę, pamięć przeszłości niż Ślązacy. Inna jest nawet kuchnia i język. Dlaczego mamy być więc wkładani do jednej szuflady pod nazwą Śląsk?
  Sztuczny podział to określenie które dodatkowo niesie w sobie pejoratywny wydźwięk. Ja wolę mówić o różnicach, o różnorodności, bo to w dobie mcdonaldowej globalizacji jest prawdziwym bogactwem. Sztuczne są próby tworzenia z tak różnorodnego regionalnie województwa jednego regionu o śląskich atrybutach.
  Regionów nie tworzy się decyzjami administracyjnymi, to taki urzędowy region jest właśnie sztuczny i sztucznym zawsze będzie. Prawdziwy region tworzą ludzie, ich pot, krew i kości, czas i historia, czasem trudna i bolesna, a zwłaszcza taka. Mieszanie nazewnictwa regionalnego i administracyjnego jest więc błędem i nie powinno mieć miejsca.

  Proszę wybaczyć, ale tak nie można stawiać sprawy. Przecież w podziale administracyjnym Polski pojawiło się województwo Śląskie a nie Zagłębiowskie stąd chyba uprawnione jest twierdzenie, że mieszkaniec województwa śląskiego to... Ślązak.
  Tak, a kiedyś mieszkaniec województwa katowickiego był katowiczaninem, aż boję się pomyśleć kim byśmy byli gdyby Katowice nadal nazywały się Stalinogrodem.
  I tu dochodzimy do sedna. Taki jest właśnie skutek tych wszystkich sztucznych, czasem nawet i śmiesznych, a najczęściej żenujących zabiegów urzędniczych. Można jednak tego było kiedyś uniknąć. Skoro powstało województwo warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie czy stało cokolwiek na przeszkodzie aby obszar dzisiejszego woj. śląskiego nazwać poprawnie? Zgodnie z historyczną tradycją ziem które go aktualnie tworzą?
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Jurek ma rację, red. Cichy do szkoły

  Zawiercianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Wywiad ciekawy i podzielam zdanie p. Jurka w całej rozciągłości. Równocześnie jednak jestem niemal przerażony poziomem dziennikarstwa red. Cichego. Zadaje pytania niczym dziecko we mgle, nie ma...rozwiń całość

  Wywiad ciekawy i podzielam zdanie p. Jurka w całej rozciągłości. Równocześnie jednak jestem niemal przerażony poziomem dziennikarstwa red. Cichego. Zadaje pytania niczym dziecko we mgle, nie ma pojęcia o regionalizmie i wydaje się być kompletnie wyzuty z tożsamości. Nie odróżnia Śląska od Zagłębia, powołuje się na rzekome zniesienie granic dzięki UE... Kto to w ogóle jest i kto dał mu pracę w redakcji? Ten ignorant nawet nie wie, gdzie stawiać przecinki w tekście i jakie wyrazy rozdzielać- oto niektóre jego "kwiatki": "nie śląskich ziem", "pokazywało by"...
  I co to za niechlujne błędy graficzne? "ale także i tutejsi parlamentarzyści nie mają&#8230", "Ja jestem daleki od takiego stwierdzenia… "- tekst wisi na stronie od dawna i nikt go nie poprawił?
  "Dziennik Zachodni" aspiruje do miana profesjonalnego dziennika regionalnego, a trzyma poziom gazetki gminnej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaglebie to nie Slask

  Asam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Bardzo ciekawy wywiad i oddajacy w koncu prawde o naszym regionie, dziwnych zabiegach ześlążczenia Zaglębia, ziemi Czestochowskiej czy żywieczczyzny. A pomysł 8 wojwodztw tez do przemyslenia ale...rozwiń całość

  Bardzo ciekawy wywiad i oddajacy w koncu prawde o naszym regionie, dziwnych zabiegach ześlążczenia Zaglębia, ziemi Czestochowskiej czy żywieczczyzny. A pomysł 8 wojwodztw tez do przemyslenia ale nie przy tej wladzy ktora uwielbia rozrost administracji i cieplych posadek dla kolesiów. Pozdrawiam Zaglebiakow i Slazakow.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w całej rozciągłości popieram podział administracyjny oparty na historii regionu !

  Giga-Matt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 92 / 68

  jako Dolnoslązak (w 1/4 autochton, w 3/4 imigrant z kresów) w pełni popieram !! Dopiero teraz zaczynamy odkywac piekno i wspaniała historię naszych regionów ! Woj. Śląskie jest sztucznym tworem,...rozwiń całość

  jako Dolnoslązak (w 1/4 autochton, w 3/4 imigrant z kresów) w pełni popieram !! Dopiero teraz zaczynamy odkywac piekno i wspaniała historię naszych regionów ! Woj. Śląskie jest sztucznym tworem, taka żywieczczyzna zawsze była powiązana z małopolską a nie ze Ślaskiem ! A to że Czestochowa przynalezy do woj. Śląskiego to juz wogóle paranoja ! Jak już , to opolczczyna z górnym Ślaskiem powinny tworzyć jedno województwo, choć historycznie to obecne woj. donosląskie wraz ze Ślaskeim tworzyło jeden region ze stolicą we Wrocławiu !!

  Częstochowa powina tworzyć jedno województwo ze śiętokrzyskim lub małopolskim, natomiast Śląsk (z wyłączeniem ziemi żywieckiem i może Zagłębia) powinien dzielic się na dwa województwa - dolnośląskie i górnośląskie ! A tak wogóle uważam że ze wzgledów administracyjnych i oszczedności kosztów powinno być tylko 8 województwo - Ślaskie ze stolica we Wrocławiu, Malopolsko-podkarpackie z siedzibą w Krakowie, Lubelskie (z Radomiem) , centralne z siedzibą w Łodzi , Wielkopolsko-lubuskie z siedzibą w Poznaniu, mazowieckie z siedzibą w Warszawie, Pomorskie z siedziba w Gdańsku i podlasko-warmińskie z siedzibą w Białymnstoku. I takie regiony miałyby rację bytu i w UE i ograniczyłyby chore koszty administracji wojewódzkiej, a co najwazniejsze zlikwidowałyby spory takich miast jak Toruń i Bydgoszcz czy Zielona Góra i Gorzów Wielkoposki, które z nich jest ważniejsze i które zasługuje lub nie - na bycie miastem wojewódzkim !!

  Podział administracyjny powinien byc uzasadniony historycznie i tani (ograniczenie administracji) co nie oznacza że nie możemy pielęgnowac swoich tradycji i tożsamości regionalnych !!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo