Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Juromania zapanowała też w Częstochowie. Można było zwiedzić podziemia Starego Rynku i Klasztor Paulinów

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Podczas Juromanii można było zwiedzić podziemia Starego Rynku i Klasztor Paulinów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Podczas Juromanii można było zwiedzić podziemia Starego Rynku i Klasztor Paulinów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Zdjęcia autorstwa Łukasza Kolewińskiego (Stary Rynek) i z oficjalnego profilu FB - Juromania (Klasztor Paulinów)
Jedną z lokalizacji, gdzie w miniony weekend stawili się Juromaniacy, była Częstochowa. W programowej ofercie znalazł się Stary Rynek i Klasztor Paulinów.

Jeden z najciekawszych i najpiękniejszych regionów turystycznych w Polsce ma swoje święto. Koncerty, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty, turnieje rycerskie - w kilkudziesięciu lokalizacjach, na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego – tak wyglądała ostatnia edycja JUROMANII, czyli cyklicznej imprezy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, która odbywa się we wrześniu jako podsumowanie lata.

Widowiskowy taniec z ogniem

W tym roku impreza odbywała się pod hasłem "Poczuj smak historii", co było dobrym pretekstem, by Częstochowa otworzyła szeroko wejście do Starego Ratusza. Z tej okazji Muzeum Częstochowskie zaproponowało zwiedzanie tego unikatowego rezerwatu archeologiczno-architektonicznego na Starym Rynku. Każdy mógł zwiedzić piwnice dawnego ratusza. Dzieciom proponowano, by zostały Superdetektywami i wystartowały w konkursie pełnym zagadek do rozwiązania. Uczestnicy zainspirowani eksponatami brali udział w warsztatach projektowania strojów historycznych oraz warsztatach ceramiczno-jubilerskich. Były więc przedmioty z gliny oraz ozdoby - kolczyki, zawieszki i broszki z modeliny.

Dodatkową atrakcją nawiązującą również do hasła Juromanii, tym razem smaku, była degustacja regionalnych dań. Na koniec organizatorzy zaprosili do obejrzenia widowiskowego fire show.

Wizyta w jasnogórskiej bibliotece

Z kolei na Jasnej Górze podczas Juromanii można było zobaczyć miejsca, których bez przewodnika trudno dostrzec. Zostały przygotowane przejścia dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku i paulińskich białych kruków z oglądaniem zabytkowej biblioteki. Szczególny akcent przy zwiedzaniu biblioteki został położony na znajdujące się tam księgi gości. Można było zobaczyć, kto i po co, z jakimi intencjami przybywał do klasztoru, co towarzyszyło takim wizytom. Niedawno otwarty dla zwiedzających Bastion św. Barbary, który znajduje się na szlaku jasnogórskiej twierdzy, budził spore zainteresowanie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera