Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro National Geographic pokaże, jak się robi prąd w woj. śląskim. Film "Polskie Fabryki: Tauron"

Q
Ekipa NTC podczas kręcenia filmu "Polskie Fabryki: Tauron"
Ekipa NTC podczas kręcenia filmu "Polskie Fabryki: Tauron" Tauron
Jutro (29 października) o godzinie 21.00 w stacji telewizyjnej National Geographic Channel premiera dokumentalnego filmu "Polskie Fabryki: Tauron".

Zobaczycie w nim, jak pracuje kopalnia Sobieski w Jaworznie, Elektrownia Łagisza w Będzinie, dyspozycja mocy w Gliwicach oraz co robią maklerzy rynku energii elektrycznej w Katowicach.

W filmie pokazany zostanie cały proces produkcji energii elektrycznej - od momentu wydobycia węgla spod ziemi, poprzez pracę tzw. turbozespołu w Łagiszy i farmy wiatrowej w Lipnikach (województwo opolskie), aż po sprzedaż prądu na światowe rynki.

ZOBACZ TAKŻE:
Uwaga: oszuści żądają pieniędzy za prąd. Tauron ostrzega
Tauron da prąd dla Zagłębia i Śląska [WYNIK PRZETARGU]

Program powstawał kilka miesięcy. W czasie nagrywania materiałów ekipa filmowa pokonała setki kilometrów pomiędzy zakładami grupy Tauron, zjechała na głębokość 650 metrów, by przyjrzeć się pracy 20-tonowego kombajnu górniczego w kopalni, wspięła się na 80-metrowy wiatrak oraz weszła do kotła węglowego o pojemności kilku basenów olimpijskich i do wysokiej na 130 m chłodni kominowej w elektrowni.

W filmie zobaczycie nie tylko, jak powstaje energia z węgla, ale także jak uzyskuje się ją ze źródeł odnawialnych (elektrownie wiatrowe czy wodne).

Dowiecie się, co sprawia, że w dobie elektrowni atomowych, wiatrowych czy solarnych węgiel i ropa nadal dominują w światowej produkcji energii. Wciąż bowiem nie samo wytwarzanie prądu, co jego magazynowanie spędza sen z powiek specjalistom w dziedzinie energetyki. A składowanie węgla czy ropy naftowej, z których wytwarzamy energię elektryczną, jest niezwykle proste.

Ilość energii z 3 ton węgla równa jest rozszczepieniu jednego grama uranu. Do zmagazynowania jej potrzebowalibyśmy milionów zwykłych baterii, dlatego to węgiel kamienny, którego Polska posiada duże zapasy, jest dla naszej gospodarki tak wygodny. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, skąd pochodzi energia elektryczna. Sami zobaczycie, że to niezwykle ciekawy proces.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty