Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro początek 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Podpowiadamy, dlaczego powinieneś na nim być

Jacek Drost
Łyk folkloru i świeżego powietrza? Czemu nie!
Łyk folkloru i świeżego powietrza? Czemu nie! Lucyna Nenow
Oj, czuje się już tę atmosferę Tygodnia Kultury Beskidzkiej, czuje - zwierzała się nam wczoraj Maria Bujok, dyrektor Biura Organizacyjnego TKB w Wiśle. - Tremy nie ma, bo robimy to już po raz 49, ale emocje są. Oczywiście pozytywne - dodawała.

W Wiśle mają wszystko dopięte na ostatni guzik - odbyła się próba generalna, która trwała do późnego wieczora, kończą dekorować estradę i - jak mówią górale - teraz mogą już spać spokojnie, czekając na pojawienie się pierwszych zespołów. A te zameldują się pod Baranią Górą w sobotę przed południem.

Od godz. 11.00 będzie można je podziwiać na placu Hoffa. Jednak sobotnie przedpołudnie w centrum Wisły będzie tylko przygrywką do tego, co się będzie działo po południu.

Punktualnie o godz. 16 z ul. Olimpijskiej wyruszy barwny korowód zespołów uczestniczących w imprezie. Przemaszeruje ul. Startową na rynek, gdzie (tradycyjnie już) wiślanin Stanisław Cieślar zagra na trombicie. To będzie oznaczało, że 49. TKB rozpoczął się na dobre.

- Ciekawostką tegorocznej imprezy w Wiśle jest to, że oprócz zespołów folklorystycznych zaprosiliśmy do siebie 40-osobową orkiestrę dętą z Francji, która będzie koncertować w niedzielę na rynku. Poza tym między koncertami będą się odbywać ciekawe gry i zabawy dla dzieci, w tym układanie wielkich puzzli z hasłem TKB - zdradza Maria Bujok.

Urwanie głowym mają w Szczyrku, bo z powodu modernizacji amfiteatru, estrada TKB-owska została przeniesiona w rejon skoczni narciarskich pod Skalitem. - Dzisiaj i jutro przed południem montujemy scenę i wielkie namioty. Jeszcze działamy.

Ale pracujemy na 200 procent i wszystko będzie zrobione na czas - stwierdziła w biegu Sabina Bugaj, szefowa Biura Organizacyjnego TKB w Szczyrku.

Emocje daje się wyczuć także w pozostałych trzech miejscowościach, które będą gościły zespoły TKB - Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

Lista przebojów TKB dla lubiących folklor oraz tych, którzy go nie cierpią

Hit 1: Wywijasy, aż miło
Festiwal wcale nie jest nudny i przaśny. Wystarczy, że raz zobaczysz popisy np. Ukraińców lub naszych juhasów, jak na scenie tańczą, skaczą i podrygują z urodziwymi paniami, a już nigdy nie powiesz, że folklor jest be. Na TKB wystąpi około 80 zespołów, więc będzie w czym wybierać. O nudzie zapomnij.

Hit 2: Boso teraz u nas
Takie Chile to większość z nas zna z programów Cejrowskiego "Boso przez świat", a Irak z telewizyjnych Wiadomości. A tu przyjadą i Antauco z chilijskiego Satiago, i As-Sulajmamijja z Iraku, i Gruzini z Kobuleti, i Turcy z Gaziantepu i jeszcze parę innych grup z całego świata. Nic tylko się bratać.

Hit 3: Góral i góral
Czym się różni góral z Beskidu Śląskiego od górala czadeckiego? Strojem, gwarą, poczuciem humoru. Takie niuanse będziesz mógł zgłębiać (sam lub ze swoją rodziną) podczas TKB, na którym pojawi się ponad 60 polskich zespołów góralskich z krwi i kości, a nie jakichś tam podróbek z domów kultury.

Hit 4: Luzik
Chcesz to słuchasz, śpiewasz lub podrygujesz przy scenie. A jak nie, to opuszczasz amfiteatr i idziesz wrzucić coś "na ruszt" lub na spacerek brzegami Żylicy. Wakacyjny luz towarzyszy TKB od zawsze (nie dotyczy zespołów biorących udział w imprezie, ale to inna historia). Szczególnie polecamy go znerwicowanym pracoholikom.

Hit 5: Płuca się ucieszą
Koncerty odbywają się wieczorami na świeżym powietrzu m.in. w amfiteatrach pod Grojcem czy Parku Kopczyńskiego. Dzieciaki powinny być zadowolone, Twoje płuca też.

Hit 6: Menu od A do Z
Kwaśnica, oscypki, bundz, żętyca i mioduńka itd., itp., do wyboru, do koloru. Tylko na TKB w jednym miejscu i jednym czasie możesz przetestować cały góralski jadłospis. Życzymy smacznego.

Hit 7: Made in Beskidy
Jeśli całe życie marzyłeś, by kupić sobie ciupagę lub kierpce, to na TKB masz niepowtarzalną okazję, by sprawić sobie towar z najwyższej półki. Kiermasze i rozstawione w pobliżu estrad stoiska uginają się od produktów "Made in Beskidy".

Hit 8: Co to jest huda?
TKB to 70 koncertów i 200 godzin występów. By urozmaicić sobie pobyt w Beskidach można wyskoczyć do Ujsół na palenie wielkich ognisk, zwanych hudami czy zobaczyć barwny korowód w Jabłonkowie na Zaolziu.

Hit 9: Disco pod Grojcem
W przypadku, kiedy naprawdę nie cierpisz folklorystycznej nuty i masz awersję do górali, powinieneś wybrać się do Żywca, gdzie 2 sierpnia, tuż po zakończeniu TKB, organizatorzy zapraszają na zwykłą dyskotekę pod gołym niebem.

Hit 10: To nic nie kosztuje
I teraz rzecz najważniejsza: wszystkie, ale to wszystkie koncerty TKB są za darmo!


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!