Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro poświęcimy palmy. Ale właściwie dlaczego?

Justyna Krzyśków
Z ks. Jarosławem Kwietniem, rzecznikiem prasowym Diecezji Sosnowieckiej, rozmawia Justyna Krzyśków

Niedziela Palmowa jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Skąd jednak się w niej wzięła?
To pamiątka wydarzenia, które nastąpiło tydzień przed zmartwychwstaniem Chrystusa. Zbawiciel po raz pierwszy oficjalnie wjechał wtedy do Jerozolimy. Wcześniej oczywiście również tam bywał, ale incognito. Jezus przybył wówczas do miasta jako osoba posiadająca już pewną renomę. W końcu nauczał już 3 lata i miał na koncie pewne cuda. Poczta pantoflowa działała sprawnie więc w Jerozolimie zgromadziły się tłumy. Jezus dostał luksusowy jak na tamte czasy pojazd czyli osiołka. Ludzie rzucali mu pod nogi palmy, bo taki był zwyczaj, że droga dla kogoś niezwykłego musiała być ukwiecona.

Od kiedy ten dzień jest tak uroczyście obchodzony w Polsce?
Zwyczaj święcenia palm na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy znany jest w Polsce od średniowiecza. Do kościelnego rytuału włączono wówczas pradawne praktyki, które miały uczcić rodzące się na wiosnę życie. W pogańskich czasach symbolizowały to właśnie wierzbowe gałązki. W zwyczajach ludowych znajdowało to zastosowanie w niezliczonej ilości zabobonów.

Jakie obyczaje lub tradycje ludowe towarzyszyły Niedzieli Palmowej?
Przyniesione z kościoła wierzbowe gałązki zatknięte za obrazami świętych lub postawione w ozdobnych dzbankach miały zagwarantować domostwu szczęście i pomyślność. Chroniły bydło od zarazy, a pola od gradobicia. Kładziono je pod pierwszą skibę przy pierwszej orce, trzymano w ręce, wypędzając po raz pierwszy bydło na pastwiska, dodawano do zboża siewnego. Wielkanocne palemki obdarzone były także mocą uzdrawiającą. Okadzano nimi chorych, a na dolegliwości łykano ich pączki (tzw. bazie). Zdrowie i dostatek miało zagwarantować uderzanie się nimi zaraz po kościelnych uroczystościach.

Nasze palmy wielkanocne są niezwykle barwne i pełne przepychu. Dlaczego?
Niestety, u nas egzotyczne palmy nie rosną i żeby uczcić to wydarzenie używaliśmy bazi. To smutna i szara roślinka, a święto bardzo radosne. Z biegiem czasu zaczęliśmy więc je farbować i przystrajać.

Co dokładnie symbolizuje palma wielkanocna?
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis lub widłak.

Co powinniśmy zrobić z poświęconą już palmą?
Niedziela Palmowa to niezwykły dzień. Z jednej strony bardzo radosny: powitanie Jezusa wjeżdżającego w królewskim orszaku do Jerozolimy. Z drugiej strony to początek dni męki. Dlatego w liturgii czyta się już opis śmierci Chrystusa. Również radosne palmy przechowywane są przez cały rok, aby później je spalić, a popiół używany jest do posypania naszych głów w Środę Popielcową. To obrzęd przypominający nam, że kiedyś umrzemy. Pali się te palmy, które wierni zostawili w kościele. Najczęściej jednak palmy, jeśli są kolorowe i ładne, trzyma się przez cały rok w domach jako pamiątkę Niedzieli Palmowej i świąt wielkanocnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!