Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro w Katowicach centralne obchody Święta Policji. Będą okazją do upamiętnienia stulecia także śląskiej formacji

OPRAC.: GOL
Defilada funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego z okazji święta 3 Maja w Katowicach (rok 1928).Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Defilada funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego z okazji święta 3 Maja w Katowicach (rok 1928).Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Arch
Jutro (sobota) w Katowicach odbędą się centralne obchody Święta Policji, które od 1995 roku obchodzone jest 24 lipca. Dzień ten upamiętnia powołanie w 1919 roku polskiej Policji Państwowej. Trzy lata później, w czerwcu 1922 roku utworzono Policję Województwa Śląskiego. Obie daty stanowią doskonała okazję, by przypomnieć fotografie funkcjonariuszy tej formacji.

Policja Państwowa

Za datę powstania Policji Państwowej przyjmuje się 24 lipca 1919 r. Wtedy to Sejm uchwalił Ustawę o Policji Państwowej. Akt ten ujednolicił struktury i formy działania funkcjonujących do tej pory w odrodzonej II RP służb (np.milicja ludowa, policja komunalna, itp.). W ten sposób powołano do życia policję, która swoim zasięgiem objęła całą Polskę z wyjątkiem województwa śląskiego.

Archiwalne zdjęcia funkcjonariuszy Policji Województwa Ślaskiego

Policja Województwa Śląskiego

Została utworzona na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 roku. Ze względu na autonomiczny charakter województwa była niezależna od Policji Państwowej. Podlegała wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego. Na jej czele stał Główny Komendant, równoprawny Komendantowi Głównemu Policji Państwowej.
Umundurowanie śląskich policjantów było wzorowane na mundurach Policji Państwowej, różniło się od nich detalami. Jednym z nich był złoty orzeł śląski umieszczony na naramiennikach lub patkach kołnierzy. Podstawowe wyposażenie policjantów składało się z broni krótkiej (pistoletu lub rewolweru), kajdanek i gumowej pałki.
Mimo stałego ograniczania niezależności i prób połączenia Policji Województwa Śląskiego z Policją Państwową, śląska formacja zachowała swoją odrębność aż do samego końca swojego istnienia.
W 1922 roku śląski garnizon liczył 2970 funkcjonariuszy. Natomiast w 1939 roku, tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej w śląskiej policji zatrudnionych było 3585 osób.
Choć formalnie Policja Województwa Śląskiego przestała istnieć 6 maja 1945 r., to jednak jej faktyczny kres nastąpił wcześniej, w pierwszych dniach wojny. Łączne wojenne straty Policji Województwa Śląskiego szacowane są na 70-80 proc. stanu z sierpnia 1939 r. Wśród blisko 5,5 tysiąca policjantów pochowanych na Cmentarzu Wojennym w Miednoje około 1200 służyło w szeregach Policji Województwa Śląskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera