Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już astronomiczna jesień. Zima coraz bliżej. Może nas niemile zaskoczyć

JJ
Astronomiczne lato zakończone, jesień już puka do naszych drzwi – oficjalnie zaczęło się wraz z równonocą jesienną. W tym roku początek astronomicznej jesieni na naszej półkuli północnej wypada 22 września o godzinie 22.02.

Jaka będzie zima 2017/2018? Choć czekamy jeszcze na złotą polską jesień i tradycyjne babie lato, szafy z ciepłą odzieżą już zostały otwarte. Zmuszają nas do tego prognozy pogody na najbliższe dni, a zwłaszcza noce: w dzień termometry pokażą do 12 st. Celsjusza, ale nocami i nad ranem słupek rtęci może spadać nawet do 0 stopni C. To pierwsze poważne ostrzeżenie dla kierowców.

Nieodłączne staje się pytanie: jaka zima czeka nas w tym sezonie? Czy są jakieś znaki na ziemi i niebie, które zapowiadałyby siarczyste mrozy lub raczej późnojesienną pluchę?

CZYTAJ KONIECZNIE
SYNOPTYCY OSTRZEGAJĄ PRZED ZIMĄ STULECIA

Ostatnie grudnie wcale nie były białe, a tym bardziej mroźne. Śnieg pojawiał się dopiero w styczniu, w lutym i marcu zaczynały się wiosenne roztopy, za to kwietnie i maje skąpiły nam ciepła. Tegoroczne majowe mrozy zniszczyły kwitnące sady i uprawy. Teraz czekają nas drastyczne podwyżki cen owoców, w tym jabłek – nawet do 5-7 zł za kilogram.

Ostatnio jednak różne serwisy pogodowe podają informacje - na razie mrożące krew w żyłach - że możemy się spodziewać najsurowszej zimy od stu lat. Na terenie Europy prognozują obfite opady śniegu i silne mrozy. W niektórych krajach termometry pokażą nawet minus 30 st. Celsjusza. Pierwsze opady śniegu i przymrozki mogą się pojawić już w październiku.

Na początku grudnia mieszkańców Europy północnej i środkowej, w tym Polskę, mają zaskoczyć temperatury niższe niż przeciętnie o tej porze roku. Zimno, śnieg i wiatr mają się utrzymywać aż do kwietnia. Powodem tych zjawisk mają być nawiedzające – głównie kontynent amerykański – cyklony i huragany niszczące wszystko na swojej drodze.

Zima stulecia zaczęła się w sylwestrową noc 1978 roku. Gdy wszyscy świetnie się bawili, zaczął sypać śnieg. I nie przestawał. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Zima stulecia 1978/1979 rozpoczęła się w sylwestrową noc ZDJ...

Ma temu też sprzyjać spadek aktywności słońca. Tylko że ponadprzeciętne, tropikalne temperatury latem, które w tym roku notowaliśmy również w Polsce, mają być skutkiem wzmożonej aktywności słońca, które jest współwinne ocieplaniu się klimatu na naszym globie. Które teorie są zatem trafione, a które podyktowane być może interesami różnych branż, np. odzieżowej, opałowej itp.?

Jedno jest pewne: tak zwane zimy stulecia zdarzają się co pewien czas. Ostatnia zaczęła się u nas 29 grudnia 1978 r. Do Polski dotarł wtedy znad Skandynawii bardzo rzadko spotykany układu niżów i wyżów. Zaczęły napływać lodowate masy powietrza. Temperatura spadła do minus 25 stopni, a przy silnych porywach wiatru zimno odczuwalne było jeszcze dotkliwiej. Opady śniegu trwające kilka dni sparaliżowały nie tylko życie na drogach. Zamknięto szkoły, wiele instytucji i zakładów pracy, bo ludzie nie mogli do nich dojechać.

PAMIĘTACIE?
Zima stulecia 1978/1979 rozpoczęła się w sylwestrową noc. Teraz też?

Od tamtej pory minęło ponad 40 lat. Nie możemy zatem wykluczyć, że taki scenariusz, jak powyżej, znów może się powtórzyć.

Nieboczowy: ta wieś zostanie zalana

Jaki to kolor? Rozpoznajesz kolory i potrafisz je nazwać? SPRAWDŹ TUTAJ

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Stadion Śląski budzi się do życia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!