Już po raz ósmy szkoły podstawowe mogą wziąć udział w programie „Śniadanie Daje Moc”

Materiał partnera zewnętrznego
8 października rozpoczęła się ósma edycja wyjątkowego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc dla szkół podstawowych z województwa śląskiego. Organizatorzy wydarzenia zapraszają uczniów, rodziców i nauczycieli klas 1-3 do wspólnej nauki o zdrowym odżywianiu. W zabawie wzięła udział już ponad połowa szkół podstawowych w Polsce*! W najbliższej edycji będzie można skorzystać z inspirujących scenariuszy lekcji, włączyć się w ogólnopolski finał programu 8 listopada oraz powalczyć o atrakcyjne nagrody dla klubów i szkół w konkursie na najlepszy śniadaniowy reportaż. Więcej szczegółów w dalszej części materiału.

Śniadanie Daje Moc to bezpłatny program edukacyjny organizowany przez Partnerstwo dla Zdrowia – koalicję firm Biedronka, Danone, Lubella oraz Instytutu Matki i Dziecka - które działa od 2006 roku. Celem Partnerstwa jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. O tym, jak ważne jest śniadanie w codziennej diecie, przekonały się dzieci w ponad 8 300 szkołach podstawowych.

Aby edukacja prozdrowotna dziecka była skuteczna, trzeba korzystać z różnorodnych bodźców i wspierać jego najbliższe środowisko, w którym wzrasta. 8 lat temu postanowiliśmy podejść kompleksowo do nauczania poprzez program „Śniadanie Daje Moc”. To podejście przyniosło efekty, dlatego co roku angażujemy zarówno dzieci, nauczycieli, jak i rodziców w praktyczne działania. - mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

Trzy filary programu

W roku szkolnym 2018/2019 szkoły mogą wziąć udział w trzech aktywnościach promujących zdrowy styl życia: klubach, obchodach 8 listopada oraz w konkursie na reportaż.

W ramach Klubów Śniadanie Daje Moc, nauczyciele mają możliwość pobrania kreatywnych scenariuszy lekcji praktycznie obrazujących 12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów, opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka. Materiały dydaktyczne są przygotowane przez wykwalifikowanego metodyka i profilowane do wybranych zajęć lekcyjnych: języka polskiego, matematyki, plastyki oraz wychowania fizycznego. Aby skorzystać z inspiracji do zajęć, wystarczy zgłosić klasę na stronie programu. Natomiast Dzień Śniadanie Daje Moc ma bardziej uroczysty charakter. W 2004 roku data 8. listopada została ustanowiona jako Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji organizatorzy programu zachęcają szkoły w całej Polsce do obchodzenia finału programu poprzez wspólne przygotowywanie zdrowego śniadania w klasie. Dla pokreślenia wagi wydarzenia warto zaprosić rodziców czy rozdzielić obowiązki wśród uczniów – dzięki czemu dzieci lepiej zapamiętają ten dzień. Więcej wskazówek, jak przygotować się do Dnia Śniadanie Daje Moc 8 listopada znajduje się na stronie programu.

Działaniem podsumowującym dwie poprzednie aktywności jest Konkurs na Reportaż. Dlatego podczas realizacji zajęć według scenariuszy lekcji oraz organizowania obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc warto mieć przy sobie aparat - do robienia zdjęć lub krótkich filmów. Kluby, które odkryją w sobie żyłkę reporterską, będą mogły opisać swoje aktywności, a następnie przesłać relację z działań Klubu i Dnia przez formularz konkursowy na stronie programu. A jest o co powalczyć! Nagrodzona zostaje szkoła, klub oraz każdy uczestnik klubu. Szkoły mają szansę zdobyć do 3 000 zł na działalność edukacyjną, a kluby bon o wartości do 700 zł oraz zestawy śniadaniowe „Śniadanie Daje Moc”.

Więcej informacji oraz zapisy na www.sniadaniedajemoc.pl

Liczba szkół podstawowych wg MEN (2017): 14375

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

Najważniejsze cele programu:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Główne działania programu:
1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
2. 8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Patronaty regionalne: Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (woj. Dolnośląskie), Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy (woj. Kujawsko-Pomorskie), Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskich (woj. Lubuskie), Kuratorium Oświaty w Opolu (woj. Opolskie), Kuratorium Oświaty w Gdańsku (woj. Pomorskie), Kuratorium Oświaty w Katowicach (woj. Śląskie), Kuratorium Oświaty w Kielcach (woj. Świętokrzyskie).