Już raz koronował ją lud, teraz zrobi to arcybiskup Wiktor...

  Już raz koronował ją lud, teraz zrobi to arcybiskup Wiktor Skworc. Koronacja Matki Bożej Śnieżnej z Mikołowa w niedzielę, 5 sierpnia

  Zdjęcie autora materiału

  Patryk Osadnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Matka Boża Mikołowska (Śnieżna)

  Matka Boża Mikołowska (Śnieżna) ©Patryk Osadnik

  W niedzielę 5 sierpnia odbędzie się uroczystość koronacji wizerunku Matki Bożej w bazylice w Mikołowie. Koronacji dokona arcybiskup Wiktor Skworc. Mało kto wie, że nie będzie to pierwsze tego typu uhonorowanie Matki Bożej Śnieżnej z mikołowskiego obrazu.
  Matka Boża Mikołowska (Śnieżna)

  Matka Boża Mikołowska (Śnieżna) ©Patryk Osadnik

  Już raz koronował ją lud, teraz zrobi to arcybiskup Wiktor Skworc. Koronacja Matki Bożej Śnieżnej z Mikołowa już w najbliższą niedzielę  Obraz Matki Bożej Śnieżnej trafił do Mikołowa w 1707 roku, kiedy to przywiózł go z Rzymu jeden z ówczesnych księży. Wizerunek Najświętszej Maryi Panny od razu został w okolicy otoczony szczególną czcią i do dziś przyciąga tłumy wiernych.

  - Koronacja wizerunku Matki Bożej Mikołowskiej jest wynikiem ogromnej pobożności ludzi, którzy się wokół niej gromadzą - mówi dr Mirosław Godziek, ks. proboszcz parafii św. Wojciecha w Mikołowie, gdzie znajduje się obraz.

  Korony, które otrzyma Matka Boża z mikołowskiego obrazu, będą wykonane z najwyższej próby białego złota. Swoim kształtem mają nawiązywać do ołtarza bazyliki, a w kwietnym splocie, który się na nich znajdzie, będą połyskiwać płatki śniegu, nawiązujące do historii Matki Bożej Śnieżnej.

  Według legendy, to właśnie Matka Boża Śnieżna wskazała papieżowi Liberiuszowi miejsce, w którym ma on zbudować bazylikę Matki Boskiej Większej. We śnie powiedział mu, że świątynię ma postawić w miejscu, gdzie latem spadnie śnieg i ten rzeczywiście spadł w Rzymie nocą z 4 na właśnie 5 sierpnia. Na pamiątkę tych wydarzeń święto Matki Bożej Śnieżnej obchodzimy 5 sierpnia, czyli w dniu koronacji.  - Nie tyle sama Matka Boża otrzymuje korony, ile to właściwie my, poprzez akt koronacji, uciekamy się w ten sposób pod jej obronę, prosimy o opatrzność i konieczne łaski, bo sama Matka Boża nic od nas nie potrzebuje - wyjaśnia ks. Godziek.

  Poza koronami Matka Boża Śnieżna z Mikołowa otrzyma również płaszcz, jak tłumaczy ksiądz proboszcz, jest to również symbol opieki, jaką Maryja roztacza nad miastem i wiernymi, którzy oddają jej cześć.

  Oryginał obrazu znajduje się w starym kościele i tam był on już koronowany, kiedy tylko trafił do Mikołowa. - Matka Boża już na samym początku otrzymała korony, które w geście pobożności nałożyli jej ludzie. Teraz mamy taką sytuację, że to Kościół wskazał naszą bazylikę, uznając ją za ważne miejsce kultu - tłumaczy proboszcz.

  Obchody związane z koronacją już trwają i zakończą się w niedzielę.
  1. Rekolekcje maryjne (1-3 lipca), rekolekcje poprowadzi ks. prob. Krzysztof Fulek,
  2. I nieszpory (4 lipca. o godz. 15.00), uroczystość uświetni chór Harmonia Mikołów
  3. Pontyfikalna Msza Święta z aktem koronacji Matki Bożej Mikołowskiej (niedziela 5 lipca, o godz. 10.30)
  4. II nieszpory (niedziela 5 lipca o godz. 15.00)
  5. Koncert galowy (niedziela 5 lipca o godz. 18.45), zagra Orkiestra Symfoniczna pod patronatem władz samorządowych i rektora Akademii Muzycznej w Katowicach


  W dniu koronacji kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami w okolicach bazyliki oraz starego kościoła.

  Największe problemy mogą wystąpić na ulicach: Okrzei oraz Kardynała Wyszyńskiego. Tutaj należy się liczyć nawet z chwilowym wyłączeniem dróg z ruchu, dlatego Straż Miejska w Mikołowie apeluje o uważne przyglądanie się i dostosowanie do tymczasowych znaków drogowych. Ponadto utrudnienia mogą wystąpić również w okolicach bazyliki, starego kościoła oraz centrum miasta.

  Strażnicy miejscy stworzyli również listę parkingów, które polecają osobom mającym zamiar na uroczystość przyjechać samochodem. Są to:
  1. Parking przy ul. św. Wojciecha (przy tzw. budkach) ok. 350 metrów od Bazyliki (ok. 32-42 miejsc parkingowych)
  2. Parking przy ul. dr. Tadeusza Więcka (za byłą Strażą Miejską) 450metrów od Bazyliki (ok. 90-100 miejsc parkingowych)
  3. Parking przy ul. Prusa (za dworcem PKP) ok. 500 metrów od Bazyliki (ok. 30 miejsc parkingowych)
  4. Parking przy ul. Żwirki i Wigury (przy Starostwie Powiatowym) ok. 500 metrów od Bazyliki (ponad 100 miejsc parkingowych)
  5. Parking przy sklepie AUCHAN ok. 2500 metrów od Bazyliki (bardzo duża ilość miejsc parkingowych)


  Jak widać utrudnień może być sporo, a lista miejsc parkingowych jest krótka, więc warto wcześniej rozsądnie zaplanować przyjazd na uroczystość koronacji wizerunku Matki Bożej Śnieżnej w Mikołowie.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  myszy

  myszy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Usunięto z wyszukiwarki google artykuł wymuszający pozorowane wznowienie śledztwa w sprawie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę. Wznowione wyprowadzanie sprawy w pole skuteczne...rozwiń całość

  Usunięto z wyszukiwarki google artykuł wymuszający pozorowane wznowienie śledztwa w sprawie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę. Wznowione wyprowadzanie sprawy w pole skuteczne jak od 23 lat. wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hmezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zas nowo matka????

  radio ma-ryja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ale jest tego ciemnego luda do pierona !!! zas wos ten keckowy pedofil ogoli z kasy !!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim