Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w sierpniu śmieci mogą zasypać całą Częstochowę

Janusz Strzelczyk
Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła przetarg na odbiór i wywóz śmieci w Częstochowie. Urząd Miasta udzielił zamówienia firmie wywożącej śmieci w formule z wolnej ręki
Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła przetarg na odbiór i wywóz śmieci w Częstochowie. Urząd Miasta udzielił zamówienia firmie wywożącej śmieci w formule z wolnej ręki leszek pilichowski
Przetarg na odbiór odpadów z miasta trafił do Krajowej Izby Odwoławczej. A nowa umowa śmieciowa miała obowiązywać przez dwa lata. Magistrat uspokaja, że sytuacja nie jest dramatyczna. Miasto udzieliło do końca lipca zamówienia z wolnej ręki firmie Remondis na odbiór i wywóz śmieci. Powodem 
takiej formy umowy jest wyrok Krajowej Izby Odwoławczej.

1 lipca Częstochowa powinna mieć nową umowę na odbiór śmieci. Nie miała i nie ma. Czy to znaczy, że miasto będzie tonęło w śmieciach jak Neapol, gdy w tym mieście strajkowali śmieciarze?

Tak może się stać – alarmują Mieszkańcy Częstochowy, stowarzyszenie, które ma swoich radnych. W ocenie stowarzyszenia, władze miasta nie wywiązują się z podstawowego obowiązku utrzymania porządku i czystości.

– Jest niepokój, bo nie chciałbym, jak w 2013 roku, gdy wprowadzali zmiany w wywozie śmieci, czekać i na pojemniki, i na odbiór odpadków – mówi Stefan Kowal, mieszkaniec Częstochowy. – Teraz dwa dni jednak się spóźnili.

Magistrat uspokaja, że sytuacja nie jest dramatyczna. Miasto udzieliło do końca lipca zamówienia z wolnej ręki firmie Remondis na odbiór i wywóz śmieci. Powodem 
takiej formy umowy jest wyrok Krajowej Izby Odwoławczej.

– Orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, dotyczące losów rozstrzygnięcia przetargowego na odbiór i zagospodarowanie odpadów w Częstochowie w ciągu najbliższych dwóch lat, miało być znane jeszcze w czerwcu, co dałoby możliwość podpisania umowy od początku lipca (dotychczasowa umowa z firmą Suez Południe Sp. z o.o. kończyła się w czerwcu) – wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. – Wyrok został jednak ogłoszony dopiero we wtorek, dlatego też 4 lipca po południu możliwe było udzielenie z wolnej ręki zamówienia związanego z realizacją usługi odbioru odpadów firmie, która w postępowaniu przetargowym zaproponowała najkorzystniejszą ofertę. Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła przetarg, ponieważ spółka Remondis nie uwzględniła swojego podwykonawcy w zgłoszeniu ubezpieczeniowych gwarancji wadialnych. Jednocześnie KIO oddaliła inne zarzuty formułowane po rozstrzygnięciu przetargu, dotyczące m.in. zaproponowania przez Remondis rażąco niskiej ceny – dodaje Włodzimierz Tutaj.

Dalszy tryb postępowania i udzielania kolejnych zamówień na odbiór i zagospodarowanie odpadów przez miasto zostanie uzgodniony po otrzymaniu uzasadnienia wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, będzie też uzależniony od ewentualnych dalszych kroków prawnych, podejmowanych przez strony postępowania. Nie powinno to już jednak wpływać na płynność odbioru odpadów z posesji, zarówno w zabudowie wielomieszkaniowej, jak i jednorodzinnej w kolejnych miesiącach. Remondis zadeklarował szybko odrobić kilkudniowe zaległości w wywozie śmieci, zaczynając przede wszystkim od tak zwanej zabudowy wysokiej.
Kwota, jaką Urząd Miasta wynegocjował z Remondisem na wywóz śmieci do 31 lipca, jest nieco niższa od tej zaproponowanej przez firmę w przetargu za analogiczny okres. Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy proponuje zmiany w systemie odbioru odpadków, co miałoby zapobiec takiej sytuacji jak teraz. Proponuje między innymi podział miasta na sektory, które mogłyby być obsługiwane przez różne firmy współpracujące ze sobą.

1 lipca weszły w życie nowe przepisy segregacji śmieci. System selektywnej zbiórki został ujednolicony w całym kraju. Wszyscy mają segregować: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i bioodpady. Trafią one do czterech pojemników – o takiej samej barwie w każdej gminie: do niebieskich pojemników z napisem „Papier” wrzuca się śmieci papierowe i tekturowe, w tym również opakowania z papieru i tektury, do zielonych z napisem „Szkło” – opakowania szklane. Przy czym, jeśli gmina zdecydowała o podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, to dla pierwszego będzie musiało zapewnić białe kontenery oznaczone napisem „Szkło bezbarwne”, do żółtych pojemników z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” można wrzucać śmieci plastikowe, metalowe i opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), do brązowych z napisem „Bio” – odpady ulegające biodegradacji.

Nowe pojemniki na naszych osiedlach nie pojawią się jednak wszędzie od razu po wejściu w życie rozporządzenia. Jeszcze przez 5 lat śmieci mogą być zbierane do starych kontenerów, jednak najpóźniej do końca stycznia 2018 roku powinny się na nich znaleźć naklejki z informacją o rodzaju zbieranego surowca.

Według wytycznych Unii Europejskiej, w 2020 roku Polska musi uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Obecnie jest to 26 proc., a roczna zmiana to zaledwie 0,7 proc.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera