Już wkrótce IV edycja Forum Wizja Rozwoju. Gospodarka w pandemii, energetyka, transport i wiele innych ciekawych tematów

Monika Krężel
Monika Krężel
Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju
Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju Fot. mat. prasowe
Udostępnij:
Już po raz czwarty odbędzie się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju. W tym roku nie zabraknie ważnych tematów – od energetyki, transportu, ekonomicznych spraw seniorów po dyskusje o rozwoju polskiej gospodarki w obliczu pandemii. Przygotowano też tradycyjnie konkurs informatyczny, wręczone również zostaną nagrody gospodarcze. Forum zaplanowano od 24 do 25 czerwca.

- Trzy lata doświadczeń i renoma Forum pozwoliły nam zbudować program tegorocznej edycji zgodnie z najważniejszymi i najbardziej aktualnymi wyzwaniami polskiej gospodarki - mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju. - Podczas poprzednich edycji urodziły się pomysły, które z powodzeniem stosowane są w życiu publicznym, w tym m.in. rozwiązania w dziedzinie e-gospodarki i informatyzacji służby zdrowia, niezwykle przydatne w czasie pandemii.

Po raz kolejny na pytanie dokąd zmierza polska gospodarka, będą szukać odpowiedzi eksperci, paneliści, przedsiębiorcy, ekonomiści czy naukowcy. Forum Wizja Rozwoju to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

Po pierwsze energetyka

Warto wiedzieć, że IV Forum zamierza poświęcić uwagę energetyce, a zwłaszcza źródłom produkcji energii od atomu po biogaz, poprzez projekt morskiej energetyki wiatrowej. Część sesji plenarnych poświęcona zostanie gospodarce morskiej, inwestycjom obszarowym na wybrzeżu, ograniczeniom w przemyśle stoczniowym i perspektywom rozwoju portów. Nie zabraknie spotkań dotyczących inwestycji, transportu oraz geopolityki. Dyskusja ekspertów i polityków obejmie tematy Nowego Ładu proponowanego przez rząd oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej. Uczestnicy specjalnego panelu poszukają również pomysłów na dywersyfikację produkcji i jej uniezależnienia od krajów azjatyckich, głównie Chin.

- Tradycyjnie Forum zajmie się też tematem srebrnej gospodarki, czyli przestrzenią aktywności seniorów stanowiących istotną grupę uczestników rynku. Interesuje nas wypracowanie rozwiązań w dziedzinie aktywizacji osób starszych, zaspakajania ich potrzeb i poszukiwania ułatwień funkcjonowanie tej grupy w społeczeństwie coraz częściej korzystającym z nowoczesnych technologii - podkreśla dr Andrzej Michalak. - W programie IV Forum nie zabraknie również tematów związanych z inwestycjami choćby w infrastrukturę transportową, taką jak Via Carpatia, która ma połączyć Litwę, Łotwę i Estonię z Grecją i Chorwacją - dodaje.
Nowością w programie wydarzenia będzie blok 3W: Węgiel-Woda-Wodór realizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a poświęcony m.in. możliwościom wykorzystania węgla nie jako paliwa, ale surowca produkcyjnego.

Programiści na start!

Forum tradycyjnie towarzyszyć będzie Hakhaton, czyli zmagania informatyków i osób związanych z tworzeniem oprogramowania, które od lat cieszą się olbrzymią popularnością. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział około 70 grafików, programistów, studentów i naukowców. To głównie ludzie młodzi, myślący nieschematycznie, mający pomysł jak podnieść atrakcyjność oraz konkurencyjność polskich miast na arenie międzynarodowej wdrażając rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na nasze środowisko.

O czym jeszcze prelegenci będą dyskutować podczas Forum?
- W tym roku proponujemy blok o nazwie „Polityka i gospodarka”. Zapraszamy ekspertów, którzy poszukają odpowiedzi na pytania o miejsce Polski w gospodarce światowej w zależności od zmian i decyzji zachodzących chociażby w Unii Europejskiej. Zwłaszcza, że ostatnio przeżywa ona kryzys wartości i nie jest już tym, czym była piętnaście lat temu. Interesuje nas również kwestia polsko-węgierskiej współpracy gospodarczej i w ogóle pomysł na ekonomiczną wspólnotę Trójmorza. Wiele obiecujemy sobie po dyskusji na temat wpływu mediów na procesy gospodarcze, bo środki masowego przekazu bardzo często kształtują politykę, zjawiska poparcia lub negacji - podkreśla dr Andrzej Michalak. - Będziemy analizować bieżącą sytuację, ale też zastanawiać się nad konsekwencjami tego wszystkiego, co przyniosła Polsce pandemia, choćby na rynku pracy. Ważnym zagadnieniem jest również kwestia dywersyfikacji produkcji. Czy gospodarka rzeczywiście dobrze wychodzi na tym, że produkuje w Chinach? Jak weryfikują ten proces sytuacje kryzysowe? Czy nie lepiej zainwestować w produkcję własną? Droższą ale bezpieczniejszą, czyli per saldo bardziej opłacalną?

Nie przeocz

Nie da się ukryć, że co roku ideą oraz ambicją Forum jest wypracowywanie konkretnych rozwiązań. Organizatorzy mają nadzieje, że tak będzie i w tym roku.

- Wiele tematów rozpoczęło się w Gdyni i wiele przynosi nam powody do satysfakcji. Chociażby kwestie e-gospodarki czy rozwiązań informatycznych w dziedzinie ochrony zdrowia, e-recepty i inne udogodnienia, które przynoszą wymierne korzyści pacjentom. Zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy samo korzystanie z rozwiązań online chroni zdrowie i życie. Na Forum ruszył projekt polskiego wana o napędzie elektrycznym, a kilka gigantów energetycznych podpisało tu umowę o wspólnych działaniach na rzecz elektromobilności. Powstało wiele rozwiązań dla przedsiębiorców, niektóre już zostały urzeczywistnione, inne są w toku - cieszy się dr Andrzej Michalak.
Podobnie, jak w poprzednich edycjach podczas uroczystej Gali Forum zostaną wręczone Nagrody Gospodarcze dla najlepszych firm wyłonionych przez kapitułę.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. Swój udział potwierdziły też ministerstwa kompetencyjnie związane z tematami sesji i paneli. Obok przedstawicieli rządu zasiądą naukowcy, eksperci i praktycy: menedżerowie i właściciele przedsiębiorstw.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie