Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kac, nasz towarzysz w pracy. Co na kaca? Sposoby na kaca działają?

Agata Pustułka
Kac powoduje rozdrażnienie, bezsenność, problemy z koncentracją, co przekłada się na naszą wydajność w pracy
Kac powoduje rozdrażnienie, bezsenność, problemy z koncentracją, co przekłada się na naszą wydajność w pracy 123rf
Kac to przykre nastepstwo nadużywania alkoholu. Średnio w ciągu roku tracimy 24 dni na leczenie kaca. Dwie trzecie mężczyzn i jedna trzecia kobiet przyznaje, że ma tzw. syndrom następnego dnia. Co na kaca? Jakie sposoby na kaca są najlepsze?

Statystyczny mieszkaniec województwa śląskiego wypija rocznie 9,25 litra czystego alkoholu. Pod tym względem mieścimy się dokładnie w średniej krajowej. Bardziej rozpite są od nas województwa dolnośląskie i opolskie.

W porównaniu do lat 80. XX wieku, gdy spożywaliśmy 8 litrów, mamy tendencję wzrostową, ale też znacznie zwiększyła się dostępność do alkoholu. Obecnie w Polsce jeden sklep z napojami procentowymi przypada na 254 mieszkańców.

Najczęściej pijemy w weekendy i - niestety - nie zawsze radzimy sobie z syndromem dnia następnego, a jak wynika z najnowszych badań TNS Polska, ponad połowie respondentów (56 proc.) zdarzyło się chociaż raz pójść do pracy czy na uczelnię na kacu, a 32 proc. zarwać noc z powodu imprez i spotkań towarzyskich.

Ponieważ alkohol pije aż 94 proc. Polaków w wieku od 18 do 24 lat i 91 proc. w wieku 25-29 lat, to nie może dziwić, że w czasie swojego całego zawodowego życia niemal cztery lata spędzamy na kacu. Rocznie daje to mniej więcej 24 dni.
Trzeba dodać, że w tej konkurencji nie jesteśmy liderami. Tu prym wiodą Brytyjczycy, którzy na leczenie kaca tracą kilkadziesiąt dni w roku.

Z badań ankietowych wynika, że co czwarty nasz pracownik przynajmniej raz w roku z powodu kaca nie jest w stanie podnieść się z łóżka i wyjść z domu.

TNS Polska sprawdził, że dwóch na pięciu badanych Polaków uważa, że skutki picia są na tyle nieprzyjemne i utrudniające normalne funkcjonowanie, że młodzi albo wolą po prostu unikać imprezowania w trakcie tygodnia pracy, albo piją tyle, by zminimalizować ryzyko pojawienia się kaca.

Oczywiście pojawia się problem, jak "leczyć" kaca. Jakie sposoby najchętniej wybierają Ślązacy: 64 proc. raczy się kawą i napojami energetycznymi. Na drugim miejscu znalazł się zimny prysznic (46 proc. wskazań), a na trzecim obfite śniadanie.
Rynek farmaceutyczny oferuje wiele preparatów, które pomagają walczyć z kacem. Niektóre trzeba zażywać przed planowaną imprezą, inne w czasie picia, a także po. Najbardziej cenne składniki pigułek to kwas bursztynowy i kwas fumarowy, które razem stanowią główny oręż w walce z aldehydem octowym.
Kac fatalnie wpływa na nasze zdrowie: pojawiają się ból głowy, kołatanie serca, drażliwość, biegunka , senność. Spada nasza koncentracja, co od razu przekłada się na jakość naszej pracy.

Nie dziwią więc wyniki pokazujące, że jedna trzecia badanych będąc na kacu dostała upomnienie od szefa, a co dziesiąty został wyrzucony z pracy.

Pracodawcy w Polsce mają prawo badać alkomatem pracownika, jeśli podejrzewają, że może być nietrzeźwy. Poza tym w niektórych firmach takie badanie odbywa się przed dopuszczeniem do pracy. O tym zamiarze pracodawca musi jednak poinformować pracowników.

Niedawno z kopalni Brzeszcze zwolniono dyscyplinarnie trzech pracowników, gdy zawiadomiona przez jednego z górników ochrona przebadała ich alkomatem, który wykazał ich nietrzeźwość.

Alkohol powoduje60 różnych chorób

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika:
Do maksymalnego stężenia alkoholu we krwi dochodzi po upływie około 1-1,5 godziny od chwili jego spożycia. Jelita są miejscem, gdzie najwięcej alkoholu przenika do krwi, natomiast największe jego stężenie występuje w ślinie, moczu, krwi, żółci i płynie mózgowo-rdzeniowym.
Wchłanianie rozpoczyna się natychmiast po wprowadzeniu alkoholu do organizmu, już w jamie ustnej.
Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu. Alkohol wpływa na osłabienie systemu odpornościowego organizmu. Skutkiem tego jest m.in. zwiększone ryzyko występowania pewnych odmian raka, zwłaszcza przełyku, wątroby, części nosowej gardła, krtani i tchawicy oraz raka sutka u kobiet.
Alkohol działa bardziej toksycznie na organizm kobiety niż mężczyzny. Ryzyko to rośnie wraz ze wzrostem ilości wypijanego alkoholu. W ostatnich latach rośnie liczba nadmiernie pijących młodych kobiet i dziewcząt, które wyraźnie starają się dorównać mężczyznom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!