Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaczmarek: Brakuje nam dziadków z "armii Kajzera". Nie ma nam kto mówić o historii sprzed 100 lat

Prof. Ryszard Kaczmarek
Ryszard Kaczmarek, historyk Uniwersytetu Śląskiego
Ryszard Kaczmarek, historyk Uniwersytetu Śląskiego Arkadiusz Ławrywianiec
Rocznica wybuchu I wojny światowej jest okazją do odkrywania "białych plam". Rozmowa z prof. Ryszardem Kaczmarkiem, historykiem z Uniwersytetu Śląskiego, autorem książki "Polacy w armii Kajzera".

Ostatnio dużo się mówi o losie Ślązaków podczas I wojny światowej. Mamy wystawę w Muzeum Śląskim, teraz do księgarń trafiła Pańska książka. Można odnieść wrażenie, że dopiero teraz ten temat się pojawił, wcześniej był jakby nieobecny.
Dodam jeszcze, że niebawem ukaże się publikacja Muzeum Śląskiego pokazująca jak w latach 1914-1918 wyglądało życie na Górnym Śląsku, czyli na zapleczu wojny. Przy czym to nie jest tak, że temat I wojny światowej był do tej pory w naszej historii "ziemią niczyją". W końcu trochę wspomnień z tego okresu ukazało się drukiem. Faktem jest natomiast, że akurat w polskiej pamięci historycznej - inaczej niż na zachodzie Europy - to wydarzenie jest dość słabo zarysowane.

Dlaczego tak się dzieje? Czy tylko dlatego, że praktycznie nie ma już wśród nas ludzi, którzy tę wojnę pamiętają?
To jest jedna przyczyna. To, że nie ma już "pokolenia dziadków", którzy mogliby nam o tym osobiście opowiedzieć powoduje, że nie ma już przekazów ustnych w rodzinie. A to z kolei sprawia, że pozostały nam stereotypy, albo dokumenty. Jest jednak jeszcze drugi powód takiego stanu rzeczy - my w Polsce mamy inny sposób patrzenia na I wojnę światową. Wynika to z tego, że nie mieliśmy wówczas własnego państwa narodowego. Nasza pamięć historyczna o tym wydarzeniu, które wielu narodom Europy wryło się w pamięć jako gigantyczna hekatomba, związana jest wyłącznie z czynem legionowym. Mało kto natomiast pamięta, że to co się wydarzyło później, na przykład plebiscyt czy powstania śląskie, było skutkami tej wojny.

Czy teraz mamy okazję nadrobić zaległości i pchnąć badania nad tym okresem do przodu?
W tym roku przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej, a rocznice zawsze zachęcają do badań i odkrywania tego, co jeszcze nie zostało odkryte. Stąd też przez najbliższe 4 lata w całej Europie okres I wojny światowej będzie bardzo intensywnie badany. Ważne jest, by poza samymi badaniami nastąpiła także popularyzacja ich wyników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!