Kaczyński o Ślązakach: Od krypto-Niemców do odmiany polskości [CYTATY]

Agata PustułkaZaktualizowano 
Jarosław Kaczyński przechodzi ewolucję poglądów na temat Ślązaków Bartek Syta
Prezes PiS Jarosław Kaczyński stopniowo zmienia zdanie o Ślązakach. Najpierw mówił o nich jako o krypto-Niemcach, a teraz twierdzi, że śląskość jest odmianą polskości. CZYTAJ CYTATY NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH i SKOMENTUJ EWOLUCJĘ POGLĄDÓW JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

CZYTAJ KONIECZNIE:
10 KRZYWDZĄCYCH MITÓW I STEREOTYPÓW NA TEMAT ŚLĄSKA I ŚLĄZAKÓW

W czasie kampanii prezydenckiej prezes PiS chciał, żeby Śląsk był jak Bawaria CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ, a w Zagłębiu chwalił Edwarda Gierka, który był... "komunistycznym, ale jednak patriotą". Po tych słowach widać jasno, że Jarosław Kaczyński próbuje zmierzyć się ze złożonością historii naszego województwa. Ba nawet próbuje zdefiniować śląskość, zaś jego poglądy podlegają ewolucji.

W PiS-owskim raporcie o stanie państwa w kwietniu 2011 roku można było przeczytać, że "śląskość jest przypuszczalnie przyjęciem zakamuflowanej opcji niemieckiej" . CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

CZYTAJ KONIECZNIE:
Oryginalna wersja Raportu znajduje się TUTAJ

To zdanie Jarosława Kaczyńskiego, zawarte w dokumencie programowym PiS, wywołało ogólnopolską burzę. Nawet śląscy posłowie PiS byli zaskoczeni i skonsternowani, choć nieoficjalnie. Potem partia próbowała się z tej opinii wycofać twierdząc, że prezesowi chodziło tylko o Ślązaków spod znaku RAŚ, ale lawina już została podcięta.

Posłowie PO oddali nawet sprawę do prokuratury, lecz ta nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Istniały obawy , że po tej wypowiedzi trudno będzie Kaczyńskiemu pojawić się na Śląsku. Przyjechał jednak odważnie i wygłosił kolejną definicję śląskości. Wedle tych słów - Śląskość jest jedną z bardzo ważnych i znaczących "form polskości". CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ Można więc mówić o znaczącej zmianie.

Wizyta prezesa PiS w województwie opolskim sprzed kilku dni została wprawdzie poświęcona mniejszości niemieckiej, ale w "Radiu Opole" nie sposób było pominąć śląskich tematów. W wywiadzie dla rozgłośni prezes PiS ocenił, że "śląskość jest odmianą polskości".

Trzeba przyznać, że od krypto-Niemców do całkowicie niezakamuflowanych Polaków prezes Kaczyński przeszedł długą drogę. Być może jest to już w ogóle ostatni etap ewolucji Ślązaków. Według prezesa PiS oczywiście.

Muszę jednak zmartwić Jarosława Kaczyńskiego, bo i tak wszystkich polityków razem wziętych przelicytował prezydent Bronisław Komorowski, który z okazji "Barbórki" poszedł na całość i zapowiedział, że będzie teraz zabiegał o śląskość całej Polski.
Tylko, co na to reszta naszego pięknego kraju? No właśnie.

Spieszę jednak uspokoić. Najpierw w ramach forpoczty do stolicy ma pojechać Wojciech Korfanty, oczywiście z brązu. Powinien się dla niego znaleźć jakiś wolny cokół.


*NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 48

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
KK

...z netu ;
"Mieszkam na Śląsku i naprawdę gardzę tymi ludźmi. Co drugi miał dziadka w Wehrmachcie a od młodych można usłyszeć teksty typu "szkoda że Hitler wojnę przegrał". No ta ... bo oni wtedy momentalnie poczuli nagle że jednak są Niemcami i poszli w niemieckie kamasze strzelać do Polaków i innych aliantów. Wiecie dlaczego armia radziecka tak źle traktowałą ludzi jak wyzwalano śląsk ? Bo oni w Rosji złapali tysiące ślązaków w niemieckich mundurach, to traktowali te ziemie jak Reich. I jeszcze : pod Monte Cassino nasi mogli się dogadać z co drugim jeńcem niemieckim, bo był właśnie ze śląska. I między innymi dlatego wehrmacht tak mocno się tam bronił bo bali się pójść do naszej niewoli, dostawali nierzadko kulę w łeb."

Jestem 22 letnim mieszkańcem śląska (ale na szczęście nie rodowitym) i podpisuję się pod tym co napisałeś - bo tak rzeczywiście jest. W dodatku ludzie tu są wyjątkowo chamscy i wręcz WROGO nastawieni dla Polaków ("Goroli").
.....

Szkoda , że kolebka słowiańszczyzny , przez ostatnie stulecia , została tak zgermanizowana , ale wiadomo , " władze " od zakończenia wojny , niekoniecznie dbały o soje ziemie .....gdyby to byli prawdziwi Polacy , a nie malowane lisy " ....Cały Kraj Byłby Wielki !!! ...jak niegdyś !!!! ............warto poczytać Historię Polski

D
Dar

W latach 1980-1981 pracowałem z J. Kaczyńskim Ośrodku Badań Społecznych NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, założonym przez A. Macierewicza. Przyszły prezes PiS zajmował się sprawami prawnymi, ja byłem red. Dziennika „Wiadomości Dnia”. Po wybuchu stanu wojennego J. Kaczyński twierdził – w jednym z wywiadów -, że w podziemiu szukał ze mną kontaktu i jakoś nie znalazł.
Otóż są to brednie gdyby szukał (od 14 grudnia 1981 r. wydawaliśmy pismo „Wiadomości”, będące kontynuacją dziennika „Wiadomości Dnia”) to by znalazł, gdyby chciał działać, to by działał. Zaznaczam przy tym, ze nikt by do niego nie miał pretensji, jednak jeżeli po 30 latach publikuje wywiad, który można porównać tylko i wyłącznie z wyczynami propagandzistów sowieckich, którzy w latach 30 XX wieku twierdzili, ze to Stalin wszystko organizował i był przywódca przewrotu bolszewickiego, to niech nie ma pretensji, ze go potraktuje z należytym humorem.
Jednak bądźmy sprawiedliwi dla Stalina – on był jednym z czołowych działaczy bolszewickich, no ale przewrót organizował Trocki i Lenin. J. Kaczyński w swych kłamstwach bije na głowę Stalina. Wróćmy do faktów, nasz prezes i słoneczko Wolnej i Niepodległej Polski twierdzi, ze chciał działać i jednocześnie twierdzi, ze pomógł Dornowi znaleźć mieszkanie to dlaczego poprzez Dorna nie odnalazł redakcji „Wiadomości”, dlaczego ani razu nie było udziału w redagowaniu numeru czasopisma, dlaczego nie nadesłał ani jednego artykułu? Dlaczego ani razu nie usłyszałem jego nazwiska?
Na czym według J. Kaczyńskiego polegało działanie w podziemiu? Na podpisywaniu papierków, które mu UB –ecja posunęła? J. Kaczyński twierdzi, ze współpracował z Ośrodkiem Badań Społecznych w podziemiu. Kłamstwo – i to tak głupie i ordynarne, że aż płakać się chce. Ośrodek Badań Społecznych zmienił nazwę na Centrum Dokumentacji i Analiz (nowa nazwę wymyślił L. Dorn), jeżeli prezes by cośkolwiek robił to by o tym pamiętał. Nic nie robił. Nie był żadnym działaczem. Nie działał w podziemiu.
Prezes mówi, ze współpracował z „Głosem”, ja bardzo przepraszam – nic z tym miesięcznikiem nie mam wspólnego – ale w lutym 1982 roku odbyła się dyskusja na temat stanu wojennego redakcji „Głosu” i „Wiadomości” w której brali udział L. Dorn, P. Strzałkowski, M. Gugulski i niżej podpisany. Była ona opublikowana w „Głosie”. Nie brałeś w niej udziału, nie myślałeś nie przelewałeś myśli na papier bo gdybyś to robił to by jakiś ślad po tej aktywności pozostał.
Ale może kolportowałeś czasopisma, albo je drukowałeś. Jeżeli tak to przepraszam, bo ciężka praca kolporterów była wtedy niebezpieczniejsza niż praca redaktorów. Jednak nic nie piszesz o tym w swoim wywiadzie. Twierdzisz natomiast, ze współpracowałeś z MRKS –e, kiedy i jak, jeśli można spytać? Miałem stały kontakt z tą redakcja i strukturą podziemną, więcej gdy drukarnia MRKS została zdekonspirowana przez UB to „Wiadomości” wydawały pismo „MRKS”, jako swoja wkładkę.
Ani razu nie spotkałem cie na wspólnych zebraniach, ani razu nikt nie wspominał, ze działasz, ze piszesz. Dlaczego z nas wszystkich – myślę o ludziach podziemia – kpiny sobie robisz, dlaczego nas obrażasz tym groteskowym wywiadem. Pierwsze dwa, trzy miesiące stanu wojennego to był naprawdę strach, nie można tego czasu porównać z latami np. 1985 -89, bo to jest kpina z historii.
W grudniu 1981 roku za rozrzucanie ulotek dostawało się 10 lat, a ty piszesz, ze podpisałeś taki sam papier na UB jak mecenas Jan Olszewski. Moment mecenas J. Olszewski nie był internowany dlatego, że był doradcą Episkopatu i dlatego podpisał na UB wspomniany papier. Więc moje pytanie brzmi: czy byłeś doradca Episkopatu? Jeżeli tak, to miałeś święte prawo podpisać ten papierek, jeżeli nie to naruszałeś podstawowa zasadę wszystkich opozycjonistów w PRL: nic nie podpisywać.
Więc jeżeli nie byłeś doradca

G
Gość
Zgryzota Će zeżre do uostatka, ńynawistńiku jedyn!
M
Matviej Szuła ,,Szauk"

Autonomia dla całego woj.Śląskiego ( 800 TYŚ.Ślązak),WTEDY NIE OGŁOSIMY SECESJI bucha,CHA.

o
orzegowiok

jak swiat ,swiatym zawsze tak było ze czym bardzi sie czegos zakazuje i robi z tego wielko afera tym wiekszy jest skutek owrotny . dobrze robi niych tak dali trzimie brzidke kaczatko . on swojom niynawiscia w coroz wiynkszy sposób przyczynio sie faktycznie do powstania kiedys autonomi . jego walka ze wszystkim co jest na sląsku , śląskie a niy polske prezyniesie nom pożytek ,oboczycie . ludzie jak czujom przymus to reagują zawsze odwrotnie

m
maly Slonzok

ten maly wyglonda jak welniano istota!? a wiecie czemu? bo to baran!

y
yutu

nie słucham! nie groźni())

D
Do straszynio dzieci?
Bezzymbno i uobślimtało!

Pfuj!

:-(
S
Stały 59

Ta PISia kanapa i jej wodzuś poza obrażaniem i podjudzaniem mało
co potrafi, gorzej że do tego PISiego propagandowego rydwanu dali
się zaprząc niektórzy nasi profesorowie oraz licencjonowani Ślązacy.

D
Dla Polaków

Oczekiwanie na to, kiedy oni wreszcie ogłoszą oczywistą informację, że to Lech Kaczyński zmusił pilotów do lądowania w Smoleńsku, robi już się nudne. Panowie, przecież wgrywanie w czarną skrzynkę głosu któregoś z uczestników lotu, który tłumaczy pilotom, że prezydent każe im lądować, nie powinno trwać tak długo! Ja wszystko rozumiem, że z rozpiski kampanii wyborczej może wynikać, iż powyższe należy ujawnić np. w przeddzień wyborów. Ale my, zwykli Polacy, chcielibyśmy jak najszybciej usłyszeć tę radosną wiadomość. Precz z cenzurą!

Na koniec cytat dla tych, którzy wyśmiewają nasze twierdzenia, że Polską rządzi rosyjska agentura. Marszałek Piłsudski w czasie zjazdu legionistów w 1927 r. mówił: „Idziemy, mając obok i dokoła siebie agentury obce, starające się nas nieco obniżyć i zbrukać, starając się uczynić nas mniej pięknymi dla otoczenia, starające się zbrzydzić nas, ażebyśmy wzorem dla innych nie byli. Idziemy z palmą pierwszeństwa przelewania krwi za Polskę jako nieco odludki, nieco opstrzeni ludzie. A obok tego mamy drugie zjawisko: narasta w stosunku do nas sentyment do bohaterstwa, do bohaterstwa jakby nieco nierozumnego. Odnoszą się do nas, jakbyśmy byli nieco tym pierwiosnkiem, który za wcześnie spod śniegu wyrósł i główkę swoją niepotrzebnie na mróz naraża, jakbyśmy byli nieco jak te ptaki przelotne, które przez jakąś omyłkę swego instynktu przylecą zbyt wcześnie, aby paść martwe w rodzinnym kraju, jakbyśmy byli nieco jak jacy spóźnieni wędrowcy dawnych czasów, jak mary przeszłości, przypominające dawnych marzycieli, niezłomnych rycerzy. Oto przeżycia moje z tych lat. Z jednej strony obce i płatne agentury, szukające obniżenia naszej wartości i naszej pracy, a z drugiej strony bardzo niejasne i bardzo nieliczne objawy współczucia dla naszej pracy”.

Z
Zenon

ten facet jest psychicznie chory , i nadaje sie na intensywna terapie !

b
byly intern- .....

Taki ciul jezdzi po Slasku i sieje zgorszenie
Nie szlo by go tak internowac i wypuscic w styczniu tak zeby czlowiek mogl swieta spedzic w spokoju.

a
anna

To największy kłamca w Polsce ojciec duchowy niejakiego redaktora Semki .
Jak jakis Slązak zagłosuje jeszcze na PIS TO POWINNIEN SIE ISĆ LECZYC

d
do kaczycy

bo jak niedzwiec sie przebudzi to bedzie bardzo zyly.

J
Jys.....

hi hi hi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3