Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaczyński przed Trybunał Stanu za śmierć Blidy - to możliwe

Teresa Semik
Barbara Blida
Barbara Blida Magdalena Chałupka
Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna nie wyklucza, że klub PO mógłby poprzeć wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu polityków PiS - Jarosława Kaczyńskiego oraz Zbigniewa Ziobry. Takie sugestie zawarł Ryszard Kalisz w projekcie raportu z prac komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Komisja dyskutować będzie nad projektem końcowym raportu 27 lipca br. - Uważam, że projekt odzwierciedla to wszystko, co komisja ustaliła w czasie trzyletniej pracy - mówi poseł Marek Wójcik (PO). - Na pewno go poprzemy proponując niewielkie korekty.

Poseł Kalisz, który kierował sejmową komisją śledczą, uznał działania polegające na wykluczaniu przeciwników politycznych metodami karnymi za złamanie konstytucji i nadużycie uprawnień. Jedną z tych osób wykluczanych była właśnie Barbara Blida.

- Jej śmierć to nie był nieszczęśliwy wypadek - twierdzi Kalisz. Tajne narady u premiera Kaczyńskiego doprowadziły do akcji służb specjalnych na Śląsku, a Zbigniew Ziobro stał się superministrem w rządzie PiS, czego nie przewiduje konstytucja. Ziobro natomiast miałby stanąć przed Trybunałem Stanu m.in. za okłamanie Sejmu, gdy po śmierci Blidy przedstawiał posłom okoliczności sprawy.

Projekt końcowy raportu sugeruje także odpowiedzialność karną Ziobry, Bogdana Święczkowskiego - byłego szefa ABW - oraz jego zastępcy, Grzegorza Ocieczka.

Jest wielce prawdopodobne, że komisja 27 lipca przegłosuje raport przygotowany przez przewodniczącego Kalisza. Na sierpień wyznaczone są dwa posiedzenia Sejmu i to pewnie wówczas posłowie zajmą się raportem komisji śledczej. Jest też wielce prawdopodobne, że go przegłosują, co wynika z arytmetyki sejmowej. Posłowie PO, PSL i SLD będą za jego przyjęciem.

Zebranie 115 podpisów posłów, by formalnie sformułować wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Kaczyńskiego i Ziobry też nie powinno być trudnością. Następnie wniosek trafi do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, a stamtąd pod obrady Sejmu. Musi go jeszcze przegłosować 276 posłów zanim skierowany zostanie do Trybunału.
Nie ma szans, by sędziowie rozpoznali go jeszcze w tej kadencji, ale prace nad nim mogą się rozpocząć.

Kaczyński i Ziobro mogą przegrać?

Trybunał Stanu to organ władzy sądowniczej
Powołany jest do orzekania o odpowiedzialności za naruszenie konstytucji osób zajmujących najwyższe stanowiska w państwie (prezydent, premier, ministrowie). O składzie Trybunału decyduje każdy kolejno wybrany Sejm, wybierając jego członków na czas swojej kadencji.

Kto zdecyduje o postawieniu przed Trybunałem Kaczyńskiego i Ziobry?

Wniosek musi najpierw podpisać co najmniej 115 posłów, a następnie przegłosować co najmniej 3/5 (276) posłów.

Trybunał orzeka kary:
utraty prawa wyborczego, orderów, zakaz pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych, pozbawienia mandatu od 2 do 10 lat, utraty stanowiska, z którego pełnieniem związana jest odpowiedzialność przed Trybunałem.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!