Kaddafi, bin Laden, Hess pochowani po cichu, żeby nie...

  Kaddafi, bin Laden, Hess pochowani po cichu, żeby nie zrodzić kultu

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wojnę trzeba wygrać, a potem nie dopuścić do tego, by powstał kult pokonanych. Wygrani z żelazną konsekwencją pozbawiają więc swoich przeciwników najcenniejszej relikwii: ciała przywódcy-męczennika. Tajny pogrzeb i tajne miejsce pochówku libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego na nowo ukazały tę wojenną prawidłowość.
  Doskonałym przykładem tej reguły jest postępowanie wobec nazistowskich zbrodniarzy wojennych, skazanych na śmierć w procesie norymberskim. Alianci przewidywali, że w zastępstwie ciała samego Hitlera (ten przed popełnieniem samobójstwa sam rozkazał spalić swoje zwłoki, a choć wykonano to niezbyt starannie, to szczątki Fuehrera i tak spoczęły na dziesięciolecia w... sowieckim sejfie), groby jego współpracowników mogłyby stać się obiektem kultu neonazistów.
  Zatem jeszcze przed świtem 16 października 1946 roku - tej samej nocy, podczas której dokonano egzekucji - martwe ciała jedenastu czołowych hitlerowców załadowano na ciężarówki i wywieziono z wiezienia w Norymberdze.
  CZYTAJ HISTORYCZNY BLOG TOMASZA BORÓWKI
  Na stryczku zawisło dziesięć osób - jedenastą był Hermann Goering, który zdążył popełnić samobójstwo. Wojsko bez większych ceregieli zatrzymało dziennikarzy podążających tropem konwoju, który pełnym gazem odjechał w nieznanym kierunku. Dopiero po latach ujawniono, że miejscem przeznaczenia było Monachium. Tam, w krematorium cmentarza Ostfriedhof, zwłoki spalono, a prochy wysypano do rzeki Izary. Urzędowy komunikat podawał do wiadomości jedynie, co uczyniono z ciałami, natomiast całkowicie przemilczał, gdzie to nastąpiło. Alianci oświadczyli, że zrobili tak z pełną premedytacją, by zapobiec narodzinom nazistowskiego kultu.

  Nie w pełni udało się to w przypadku Rudolfa Hessa, zastępcy Hitlera skazanego w Norymberdze na dożywotnie więzienie. Hess przebywał w nim długo, aż do roku 1987, kiedy to popełnił samobójstwo (w nie do końca zresztą jasnych okolicznościach). Kiedy pochowano go w rodzinnym grobowcu na zwyczajnym cmentarzu w Wunsiedel, stało się dokładnie to, co przewidzieli niegdyś alianci: miejsce spoczynku byłego przyjaciela fuehrera, człowieka, który był przy powstawaniu "Mein Kampf", stało się celem neonazistowskich dziesiątek pielgrzymek i ciągłych obchodów rocznicy jego śmierci.

  Niemieckie władze uznały problem za na tyle istotny, że w tym roku zdecydowały się na ekshumację byłego pensjonariusza więzienia w Spandau, kremację jego szczątków i rozsypanie ich nad jeziorem, którego nazwy już nie ujawniono.

  Nietrudno dostrzec dalsze analogie do historii norymberskich zbrodniarzy. Ciało zabitego przez komandosów US Navy arcyterrorysty Osamy bin Ladena Amerykanie postanowili pochować w morzu - oficjalnie oświadczając, iż trudno byłoby znaleźć kraj, który zgodziłby się na przyjęcie szczątków osławionego Saudyjczyka. Ewidentnie chodziło o to, by zapobiec kultowi jego szczątków, choć można podejrzewać, że zrobiono tak niejako na wszelki wypadek - otóż w wahhabickiej tradycji nie przewiduje się oddawania czci ciału zmarłego i nawet władcy Arabii Saudyjskiej chowani są w nieoznaczonych grobach.
  Także zwłoki obalonego i zamordowanego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego kilka dni temu na zawsze pochłonęła pustynia...
  CZYTAJ KONIECZNIE
  VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jhgfg

  fg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 20

  "grazynski" tez (Londyn)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo