Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalkulator dystansu społecznego - sprawdź, ile osób możesz uratować, zostając w domu podczas pandemii COVID-19

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Polscy naukowcy opracowali kalkulator dystansu społecznego. Ten przy pomocy symulacji pozwala obliczyć, ile osób możemy uchronić przed zakażeniem, zostając w domu. Zachowując społeczny dystans, nie mniejszy niż dwa metry, to nawet 340 zakażonych mniej. Pozostając w domach możemy uratować życie 14 osób.

Czym jest kalkulator dystansu społecznego? To internetowy projekt, który pozwala nam obliczyć, ile osób jesteśmy w stanie uratować, zostając w domu podczas pandemii COVID-19. Ze jego przygotowanie odpowiada Anna Szczepanek, doktorantka matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz Dominik Czernia, doktorant Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

- Zaprojektowaliśmy kalkulator dystansu społecznego, by zwiększyć świadomość społeczną odnośnie wagi pozostawania w domu oraz izolacji podczas pandemii. Bazuje on na symulacjach, które zostały przeprowadzone i opisane przez naukowców - mówią autorzy.

Jak to działa? Aby wejść na stronę kalkulatora wystarczy kliknąć TUTAJ. Następnie należy wypełnić pola dotyczące charakterystyki wirusa, co zrobili już za nas autorzy, a także rządowych działań dotyczących zwalczania epidemii, a także naszych własnych decyzji, związanych ze społeczną izolacją.

Musisz to znać

Jakie czynniki bierze pod uwagę kalkulator dystansu społecznego?

  • Początkowa liczba zarażonych - początkowa liczba osób zarażonych wirusem. Dla COVID-19 liczba zarażonych na targu w Wuhan wynosiła około 20.
  • Podstawowa liczba odtwarzania R₀ - średnia liczba ludzi, która zostaje bezpośrednio zarażona przez jedną osobę. Dla COVID-19 może ona wynosić pomiędzy 1.4 a 3.8.
  • Przypadki bezobjawowe - prawdopodobieństwo, że osoba zarażona będzie nosicielem wirusa, ale nie będzie miała w ogóle objawów choroby. Dla COVID-19 uznaje się, że jest tak w 10% przypadków.
  • Przenoszenie przed objawami - procent infekcji, które są roznoszone przez osoby chore, ale nie mające jeszcze objawów zarażenia. W przypadku COVID-19 więcej niż 10% osób są zarażone przez osoby, które są nosicielami ale nie mają jeszcze symptomów.
  • Opóźnienie w procesie izolacji - czas pomiędzy wystąpieniem symptomów u chorego a jego izolacją przez rząd (umieszczenie w szpitalu, przymusowa kwarantanna). Możesz wybrać pomiędzy krótkim opóźnieniem (2 - 5 dni) wyznaczonym na podstawie późnego etapu rozwoju epidemii 2003 SARS w Singapurze, albo długim opóźnieniem (5 - 11 dni) z wczesnej fazy epidemii COVID-19 w Wuhan.
  • Ostrożnie z osobami mającymi kontakt z zarażonym - jeśli tak, to wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą zarażoną są natychmiast odizolowane po pojawieniu się u nich objawów choroby. Jeśl nie, mogą oni w dalszym ciągu zarażać inne osoby w społeczeństwie ponieważ zostaną odizolowane, ale z pewnym opóźnieniem.
  • Poziom izolacji - do jakiego poziomu jesteś skłonny odizolować się od społeczeństwa? Wybierz wartość pomiędzy 0% a 100%, gdzie 0% - nie obchodzi Cię pandemia i żyjesz jak gdyby nic; 100% - robisz wszystko, co możesz, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa poprzez niemal całkowitą izolację od społeczeństwa.

Stosując dystans społeczny możemy przed zakażeniem uchronić 340 osób

Przeprowadziliśmy przy pomocy kalkulatora dystansu społecznego symulację dla sytuacji związanej z pandemią COVID-19 w Polsce. Zakłada ona, że jesteśmy nosicielami wirusa SARS-CoV-2 i przez miesiąc stosujemy dany model izolacji społecznej. Co z niej wynika?

Jeśli nie zrobilibyśmy nic, aby zredukować rozprzestrzenianie się wirusa i nadal spotykalibyśmy się z rodzinami, przyjaciółmi, nie przejmując się zachowaniem odpowiednich odległości czy zakładaniem maseczek ochronnych, to każdy z nas mógłby doprowadzić do 405 nowych infekcji, co średni spowodowałoby śmierć 14 osób.

Tak naprawdę pierwsze pozytywne efekty daje rezygnacja z imprez masowych oraz unikanie skupisk ludzkich, a także ograniczenie kontaktów do dystansu społecznego, nie mniejszego niż dwa metry. Wtedy zamiast zakazić, możemy uchronić przed infekcją 340 osób. Koronawirusa przekazalibyśmy jednak 75 innym, spośród których umarłyby dwie.

Najbardziej efektywne jest oczywiście zupełne odizolowanie, kiedy wychodzenie z domów ograniczymy jedynie do koniecznych zakupów spożywczych. Taka postawa spowoduje, że w ciągu miesiąca moglibyśmy zakazić zaledwie 6 osób, tym samym chroniąc 399 innych. Nikt nie straciłby życia.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera