MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamień milowy w kardiologii. Pierwszy zabieg LBBAP w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Kamień milowy w kardiologii. Pierwszy zabieg LBBAP w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej
Kamień milowy w kardiologii. Pierwszy zabieg LBBAP w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej dokonano przełomowego zabiegu wszczepienia stymulatora serca, wykorzystując stymulację lewej odnogi pęczka Hisa. To pierwszy taki przypadek w historii tego szpitala, otwiera on nowe możliwości leczenia dla pacjentów z bradyarytmią i niewydolnością serca. Przez zastosowanie innowacyjnej metody, lekarze kładą kolejny kamień milowy w dziedzinie kardiologii, oferując pacjentom nadzieję na poprawę jakości życia.

Bielsko-Biała: Pierwszy zabieg LBBAP w szpitalu wojewódzkim

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej dokonano pionierskiego kroku w dziedzinie kardiologii, wykonując pierwsze w historii tego ośrodka wszczepienie stymulatora serca z wykorzystaniem stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa. Ten innowacyjny zabieg, znany jako LBBAP (left bundle branch area pacing), otwiera nowe perspektywy w leczeniu pacjentów z bradyarytmią oraz niewydolnością serca.

- Zabieg LBBAP jest jedna z najnowszych technik stymulacji układu bodźcoprzewodzącego – poinformował dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim, w komunikacie na oficjalnym profilu placówki na FB. LBBAP wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

LBBAP opiera się na zaawansowanej technologii, polegającej na wkręceniu specjalnej elektrody w niewielką strukturę wewnątrz serca, gdzie naturalnie przewodzone są impulsy elektryczne. Dzięki temu stymulacja mięśnia odbywa się w sposób zgodny z naturalnymi procesami. Co istotne, elektrody nie wymagają wymiany w przyszłości, co może być istotnym czynnikiem dla pacjentów.

Krok milowy w kardiologii - Pierwszy zabieg LBBAP w szpitalu wojewódzkim

Wojciech Jaszczurowski, ordynator oddziału kardiologii biorący udział w tym przełomowym zabiegu, podkreślił, że metoda LBBAP nie narzuca ograniczeń wiekowych. Jeśli pacjent spełnia kryteria kwalifikacji, to jest ona wykonywana. To istotna informacja, która daje nadzieję na skuteczne leczenie zarówno starszych, jak i młodszych pacjentów z chorobami serca.

- Pierwszy chory, u którego wykonano LBBAP w Szpitalu Wojewódzkim, dobę po zabiegu opuścił placówkę. - Nie było powikłań. Zapis elektrokardiograficzny serca był bardzo dobry. Teraz pacjent będzie pod stałą opieką poradni kontroli stymulatorów – wyjaśnił dr Jaszczurowski.

W Oddziale Kardiologicznym Szpitala Wojewódzkiego wykonuje się m.in. zabiegi implantacji stymulatorów serca i defibrylatorów – kardiowerterów różnych typów. Przeprowadzane są również zabiegi ablacji z wykorzystaniem m.in. systemu elektroanatomicznego 3D.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera