Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice na ulicy Wolności w Chorzowie. Zobaczcie te detale architektoniczne ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Chorzowskie kamienice
Chorzowskie kamienice Olga Krzyżyk
Bogata ornamentyka roślinna, wizerunek sowy, ozdobne bramy i balkony. Wzdłuż ulicy Wolności, ale też ul. Króla Jana III Sobieskiego można zobaczyć ciekawe kamienice. Przechodząc szybko ulicą nie zwracamy często uwagi na detale architektoniczne. A warto, bo ich kunsztowne wykonanie robi wrażenie. Zobaczcie na zdjęciach detale architektoniczne chorzowskich kamienic.

Najważniejsza ulica Chorzowa - ulica Wolności

Początki ulicy Wolności w Chorzowie sięgają 1826 roku, kiedy to w śródmieściu powstała kolonia Erdmannswille. Znaczenie tej drogi zaczęło jednak się wzmacniać, gdy stała się drogą prowadzącą do w kierunku dworca kolejowego, który znajdował się w Świętochłowicach w 1845 roku. Szybko trakt ten zyskał na znaczeniu stając się w latach 1848 – 1854 jedną z najważniejszych ulic miasta. Z czasem ulice obudowano z dwóch stron i nadano jej nazwę Kaiserstrasse.

Ulica Wolności liczy prawie dwa kilometry długości. Wzdłuż ulicy widać zabudowania kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. Warto im się bliżej przyjrzeć. Można zobaczyć interesujące detale architektoniczne. Przypomnijmy, że rozwój architektoniczny na ulicy Wolności nastąpił głównie w latach 1895-1913. Ujednolicony wtedy prospekt ulicy i zabudowano jej pierzeje. Z kolei partery secesyjnych kamienic zajęły sklepy, kawiarnie, restauracje, firmowe biura i filie banków.

Obecną nazwę ulicy Wolności, na którą popularnie mówi się "Wolka" nadano w 1922 roku, czyli po powrocie Chorzowa do Polski. Przez lata ulica skupiała codzienne życie mieszkańców Chorzowa. Teraz właśnie na tej ulicy mieści się pierwsze, niekomercyjne miejsce dla młodzieży, czyli lokal Wolka. To tutaj odbywają się sesję Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chorzowie.

Najbardziej charakterystycznych obiektem na ulicy Wolności jest gmach poczty głównej z 1892 roku, który w 1911 został też rozbudowany. Budynek też zobaczymy u wylotu ulic Wolności, tuż przy chorzowskim rynku. Inny charakterystyczny obiekt to kościół parafialny św. Jadwigi Śląskiej.

Zobaczcie koniecznie

Przy ul. Wolności zobaczymy zabytkowe obiekty, które są wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego. Oto one:

  • gmach poczty głównej - zbudowany w latach 1891–1892,
  • probostwo parafii św. Jadwigi Śląskiej,
  • dawny budynek Komunalnej Kasy Oszczędności,
  • kościół św. Jadwigi Śląskiej,
  • kamienica z oficyną (numer 134).

Chorzowskie kamienice na ulicy Wolności również mają ciekawą historię. Kamienica mieszczańska przy nr 3 to czterokondygnacyjny budynek ustawiona w pierzei, zwartej zabudowy kamienic, zniesiona w latach 1900 – 1901 wg projektu Gustava Kocha w stylu historycznym z elementami secesyjnymi z dwoma charakterystycznymi trójkątnymi wykuszami dekorowanymi wizerunkami sowy i bogatą ornamentyką roślinną.

Kamienica mieszczańska przy nr 5 została wzniesiona w 1895 r. wg projektu H. Ubelinga dla mistrza krawieckiego Rotha. Jest to typowa kamienica stojąca w zabudowie zwartej kamienic, dwukondygnacyjna, z tradycyjnej cegły, otynkowana, założona na planie litery „U” (dom przedni i dwie oficyny boczne), z usytuowaną na osi bramą wjazdową. Zewnętrznie otynkowana w stylu eklektycznym z przewagą neorenesansową w formie opasek okiennych, gzymsów oraz nad i podokienników. W 1905 r. zostały rozbudowane oficyny wg projektu A. Wahla.

Zobaczcie na zdjęciach, jak dzisiaj prezentują się chorzowskie kamienice.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera