Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice w Zawierciu w opłakanym stanie. Dyskusja na sesji na temat ich przyszłości

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Kamienica na zabytkowym osiedlu TAZ w Zawierciu przy ul. Niedziałkowskiego.
Kamienica na zabytkowym osiedlu TAZ w Zawierciu przy ul. Niedziałkowskiego. wiki.pl
Podczas ostatniej sesji rady miasta Zawiercie na jej początku wybuchła dyskusja odnośnie do projektów termomodernizacji kamienic w Zawierciu. Miasto w sumie chce nią objąć 20 budynków, które są w złym stanie technicznym. Na ten cel radni mieli przegłosować dodatkowe środki, wyemitowane z obligacji przez miasto na kwotę 55 mln złotych obligacji. Radni nie zgodzili się na takie rozwiązanie, argumentując, że nie będą zadłużać miasta oraz godzić się na nieprzemyślane projekty. Miasto otrzymało na termomodernizacje dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na kwotę blisko 11,2 mln złotych. Aby te środki mogły być wykorzystane, miasto powinno posiadać wkład własny do tych inwestycji, a obecnie nie ma. Jak toczyła się dyskusja? O co spiera się miasto z radnymi?

Co z termomodernizacją kamienic w Zawierciu?

Miasto chce objąć termomodernizacją 20 kamienic. Składać się ma nią szeroki zakres prac: m.in. ocieplanie ścian i fundamentów piwnic, remont elewacji, wymiana stolarki okiennej, modernizacja centralnego ogrzewania lub jego wykonanie czy wykonanie instalacji gazowej.

Na te zadania miasto otrzymało blisko 11,2 mln złotych dofinasowania z WFOŚiGW. Aby zapewnić całościową płynność ich realizacji, miasto chciało wypuścić obligację na kwotę 55 milionów złotych, na które nie zgodzili się radni. Radni podkreślali, że nie będą zadłużać miasta oraz krytykowali taką kolejność działania prac przy budynkach.

Swoje zastrzeżenia co do realizacji tych inwestycji wydał także WFOŚ, wzywając miasto do przedstawienia planu naprawczego z powodu dużego opóźnienia w procesie działania.

- Harmonogram prac zakłada zakończenie inwestycji do końca września 2023 roku, jednak do tej pory zakres wykonanych prac uniemożliwił rozliczenie jakiejkolwiek przyznanej dotacji. Biorąc pod uwagę takie aspekty jak: zerowy stan zaawansowania rzeczowo-finansowego od momentu podpisania umowy o dofinansowanie (2020/2021 rok), trudny zakres projektów - 20 budynków mieszkalnych w złym stanie technicznym (w tym również obiekty wymagające nadzoru konserwatorskiego (...).

- Zasadność kontynuacji umów o dofinansowanie, a tym bardziej zwiększenia dofinansowania na projekty o 20 mln złotych, wydaje się wątpliwa i wymaga dalszych analiz. Co więcej, niepokój budzi działanie Beneficjenta ograniczającego w budżecie miasta Zawiercie na 2023 r. wkład własny (do wysokości 0 zł) na rzecz finansowania przedmiotowych inwestycji - czytamy w piśmie wystosowanym przez WFOŚ do miasta.

Miasto, aby podtrzymać otrzymane dofinansowanie, musi wygospodarować teraz niemałe środki własne oraz przedstawić plan naprawczy do zastrzeżeń WFOŚ.

Swoje wątpliwości co do tych projektów na sesji zgłaszali radni. W kamienicach, które mają być objęte termomodernizacją, w sumie znajduje się 135 pustostanów. Komisja mieszkaniowa razem z prezesem ZGK przeprowadziła wizję mieszkań w kamienicach do termomodernizacji przy ulicy Niedziałkowskiego i Westerplatte.

Zdjęcia najbardziej zaniedbanych pustostanów

- Są tam pustostany, które są w stanie dobrym, ale większość jest w strasznym stanie, jest to jedno wielkie śmietnisko. Kto wejdzie do mieszkania bez łazienki? Większość mieszkań składa się z jednej izby. Czy nie lepiej połączyć parę izb w jedną, aby można było przeznaczyć je dla większych rodzin. W niektórych z tych kamienic są przecieki w dachu - komentowała radna Edyta Grzebieluch, członek komisji mieszkaniowej.

W zawiązku z całym tym procesem, 135 mieszkań z zasobu miasta jest wstrzymanych do przydziału.

- Nie oferujemy tych mieszkań ze względu na planowaną rewitalizację albo ze względu na termomodernizację, która jest w takcie, tłumaczył Zbigniew Fujak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Zawierciu.

Radny Witold Grim komentował, że działania mające na celu poprawić warunki mieszkaniowe w tych kamienicach, powinny być zaczęte od samych mieszkań.

- Ja myślę, że została bezsensownie odwrócona kolejność remontów. Przede wszystkim trzeba poprawić warunki mieszkaniowe, a fasada to ostatni etap, komentował radny Witold Grim.

Przyszłość tych inwestycji prawdopodobnie rozwiąże się w najbliższym czasie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera