MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamilla Baar w witrynie sklepowej galerii Gemini Park Tychy. Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu - handel sztuką ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Kamilla Baar w spektaklu "Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu - handel sztuką" Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kamilla Baar w spektaklu "Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu - handel sztuką" Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Agnieszka Seidel – Kożuch
Kamilla Baar w witrynie sklepowej galerii Gemini Park Tychy. Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu - handel sztuką. To spektakl performance, który ma pokazać aktora w izolacji z powodu pandemii; artystę odciętego od publiczności. To wspólne dzieło aktorki Kamilli Baar i Pawła Drzewieckiego, dyrektora Teatru Małego w Tychach.

"Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu - handel sztuką" to refleksja na temat miejsca aktora we współczesnym świecie znaczonym kolejnymi lockdownami i przerywaniem działalności m.in. kulturalnej i handlowej.

Zarówno kultura, jak i handel miały w ciągu minionych 15 miesięcy długie okresy postoju, a ludzie związani z tymi dziedzinami stracili źródło swojego dochodu.

O artyście pozbawionego kontaktu z publicznością jest właśnie ten spektakl pt. "Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu – handel sztuką". Pokazuje ten problem "przez pryzmat handlu twórczością sceniczną", jak czytamy w zapowiedzi.

Przestrzenią gry będzie nie teatralna scena, a sklepowa witryna, co prowokować może do myślenia o tym, jak wielu ludzi traktuje widowisko sceniczne jako produkt, a sztukę aktorską jako towar

, czytamy w notce prasowej.

"Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu - handel sztuką" to przedstawienie, które zobaczymy w sobotę, 5 czerwca 2021, w Gemini Parku w Tychach w godz. 13-20 w sześciu odsłonach inspirowanych sześcioma znanymi utworami literackimi.

Odsłona I
Ile dla Ciebie warte jest ludzkie życie?
Na podstawie „Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena
godz.13

Przytaczając jedną z najbardziej znanych baśni na świecie, zastanawiamy się, wobec czyjego nieszczęścia i bezgłośnej tragedii przechodzimy obojętnie. Na myśl przychodzą nam nie tylko żebrzący bezdomni, ale też niemogący znaleźć swojego miejsca uchodźcy. Zwracamy również uwagę na tych, którzy czekają na naszą pomoc w najbliższym otoczeniu. Dlatego, choć każdą z miniatur projektu można oglądać bezpłatnie, realizatorzy bardzo proszą by zajęcie miejsca na widowni którejkolwiek z odsłon całodniowego widowiska, opłacić symbolicznym datkiem na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”.

Odsłona II
Ile warta jest tradycja?
Na podstawie „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza
godz.14.15

Proza Schulza to nie tylko malownicze opisy witryn sklepowych, zapomnianych towarów o baśniowych zapachach, fakturach i barwach, ale także wspomnienie świata, którego dziś już nie pamiętamy. Świata budowanego przez wielowiekowe tradycje, kulturę handlowania, oraz związanych z nią rytuałów. Przy tej okazji staramy się skłonić naszych odbiorców do refleksji nad tym, jakie miejsce we współczesnym świecie zajmuje tradycja nie tylko kupiecka.

Odsłona III
Jaką cenę płacisz za bycie sobą?
Na podstawie „Fantazego” Juliusza Słowackiego i „Poskromienia złośnicy” Williama Szekspira
godz.16

Bohaterka tej miniatury teatralnej, to kobieta, którą ojciec wydaje za mąż za bogatego mężczyznę. Kobieta sprzedana za cenę spokoju rodziny. Bez uczuć, bez refleksji o szczęściu. Bohaterka pragnie zawalczyć o siebie w relacji z przyszłym mężem. Jaką zapłaci za to cenę? I kiedy tak naprawdę będzie mogła być sobą – stając przed swym „nabywcą”, czy zostając sama ze sobą, swymi myślami, pragnieniami i rozczarowaniami? Odpowiedzi na te pytania szukamy sięgając po teksty najwybitniejszych autorów piszących dla teatru.

Odsłona IV
Czy młodość jest warta każdej ceny?
Na podstawie „Esther” Stefana Chwina
godz.17.15

Poznajemy kobietę piękną, ale też świadomą swej dojrzałości i przemijalności. Słyszymy jej przemyślenia wynikające z obserwacji innej, młodszej dziewczyny. Jakie są konkluzje? Wszyscy przeminiemy, a razem z nami przeminie wszelkie piękno. Ile więc może być warte młodzieńcze piękno, i co powinien odpowiedzieć kobiecie mężczyzna, gdy zostanie przez nią zapytany o to, ile by dał za wieczne piękno swej wybranki?

Odsłona V
Ile kosztuje przyjemność?
Na podstawie „Dziwki z OHIO” Hanocha Levina
godz.18.15

Sięgając po fragment sztuki jednego z najważniejszych współczesnych światowych dramaturgów, dwoje aktorów – Kamilla Baar i Michał Majnicz dają sobie przyjemność artystycznego spotkania, po to, by pomimo pandemii, mogli uprawiać swój zawód, pielęgnować warsztat i artystyczną wyobraźnię. Przy okazji widzimy znak naszych czasów – łączenie online, bo na inne spotkanie nie mogą sobie aktualnie pozwolić. I choć ich postaci rozmawiają o zupełnie innej formie przyjemności, to jako widzowie jesteśmy świadkami jednego z najważniejszych elementów związanych ze sferą handlu – targowaniem się, co w kulturze autora przytaczanej sztuki, stanowi największą przyjemność.

Odsłona VI
Ile warta jest miłość?
Na podstawie „Idioty” Fiodora Dostojewskiego
godz. 19.30

Monolog Nastazji Filipowny, kobiety rozdartej między uczuciem, potrzebą bezpieczeństwa, a poczuciem własnej wartości ukazuje kobietę, która wie gdzie jest miłość, nie wie jednak, czy wolno jej sobie na nią pozwolić. Jaką drogę wybierze? Czy dalej będzie skazywać się na przybieranie kolejnych masek? Przekonajcie się sami.

Odsłona VII
Postscriptum
godz. 20

Ostatnie już tego dnia spotkanie z aktorką, która przez cały dzień wcielać się będzie w kolejne postaci, za każdym razem inne - nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Tu pojawi się niemal prywatnie, pointując wokalnie wcześniejsze odsłony tego projektu, ale także, chcąc spotkać się z widzami twarzą w twarz, już bez oddzielającej ją od publiczności szyby sklepowej witryny, by usłyszeć, co pozostało w poszczególnych odbiorcach z kolejnych odsłon kilkugodzinnego przedstawienia.

(teksty prezentacji poszczególnych odsłon pochodzą z działu promocji Teatru Małego)

Zobacz koniecznie

Wszystkie odsłony będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.
Wstęp wolny

Ten spektakl Kamilla Baar dedykuje swojemu MISTRZOWI

 • Koncepcja i Dramaturgia:
  Paweł Drzewiecki
 • Obsada:
  Kamilla Baar
  Michał Majnicz
  Dominika Porwit-Wądołowska
  Paweł Drzewiecki
 • Scenografia:
  Joanna Rupik
 • Charakteryzacja :
  Dorota Spaczyńska-Pilorz
 • Zdjęcia:
  Agnieszka Seidel – Kożuch
 • Muzyka:
  Aranżacja utworów „Psie Kiełbaski” Piwnica Pod Baranami oraz „Sklepiki” Władysław Szlengel
  Michał Lamża
  Aranżacja utworów „Mamona” zespół Republika oraz „Żądza pieniądza” zespołu Maanam
  Jacek Kita
  Aranżacja utworów: „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego i „Marsz Mendelsona” autorstwa: Felix Mendelssohn-Bartholdy
  Mateusz Kołakowski -fortepian,
  Ewa Sidor- altówka
  Marcin Sidor- skrzypce,
  Aleksandra Steczek -wiolonczela
  Katarzyna Pudełko -flet
 • Udźwiękowienie:
  Krzysztof Kurek, Tomasz Cichocki
 • Realizacja Live Streaming: Grzegorz Pancherz
 • Montaż: Michał Wac
 • Oświetlenie: Leszek Szymański
 • Operatorzy:
  Michał Majocha, Arkadiusz Pająk, Mariusz Lach
 • Zespół realizatorski:
  Lidia Lechowicz, Barbara Szymańska, Alicja Liszka, Anna Kotowicz, Barbara Ziółkowska
 • Producent:
  Teatr Mały Tychy

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni