Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania "Życie po śmieciach" podsumowana [MAPA WYSYPISK]

Michał Wroński
W środę podsumowaliśmy kampanię "Życie po śmieciach" Dziennika Zachodniego. W naszym przedsięwzięciu udział wzięli także: Telewizja Silesia, fundacja Edukacja Bez Granic oraz Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W ciągu minionych 10 miesięcy walczyliśmy o posprzątanie naszego regionu: sygnalizowaliśmy służbom porządkowym informacje o zauważonych przez Czytelników dzikich wysypiskach, relacjonowaliśmy na naszych łamach postępy prac nad tzw. ustawą śmieciową i tłumaczyliśmy dlaczego dotychczasowy stan rzeczy jest nie do utrzymania.

CZYTAJ WIĘCEJ O KAMPANII ŻYCIE PO ŚMIECIACH

Zmiany w prawie już stały się faktem. Przyjęta przez parlament ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia. Wprowadza ona powszechną "opłatę śmieciową" - dzięki niej więcej odpadów z naszych domostw będzie trafiać do recyklingu i wtórnego wykorzystania, a mniej na wysypiska śmieci.

Jak podkreślał Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska nowe przepisy sprawią też, że z lasów i parków znikną dzikie wysypiska śmieci.

- Płacąc za odbiór odpadów ludzie stracą zainteresowanie pozbywaniem się ich w sposób nielegalny - mówił Błaszczyk podczas konferencji prasowej w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

Przeforsowanie tych zmian na forum parlamentu byłoby dużo trudniejsze bez poparcia lokalnych samorządów, mediów, organizacji pozarządowych i zwykłych mieszkańców. Dlatego właśnie potrzebna była kampania "Życie po śmieciach" - największa taka akcja edukacyjna w Polsce.

Gabriela Lenartowicz - prezes WFOŚiFG w Katowicach - zwróciła uwagę, że przy tej okazji dziennikarze wyszli poza swą zwyczajową rolę "sekundantów" obserwujących bieżące wydarzenia, lecz podjęli misję uspołecznienia ekologii. Nie byłoby to jednak możliwe bez gigantycznego odzewu ze strony naszych Czytelników.

To oni wskazywali nam dzikie wysypiska śmieci. Dzięki tym zgłoszeniom w internecie stworzyliśmy interaktywną mapę takich miejsc i mogliśmy je precyzyjnie wskazywać urzędnikom z instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną.

Pokaż życie po śmieciach Śląsk na większej mapie

Jak zauważył Zenon Nowak, prezes Polskapresse Prasa Śląska, taka metoda okazała się bardzo skuteczna.

- W 99 procentach te dzikie wysypiska były likwidowane. Często było tak, że w dniu kiedy ukazywał się materiał w gazecie ich już nie było - powiedział Zenon Nowak.

CZYTAJCIE WIĘCEJ O AKCJI ŻYCIE PO ŚMIECIACH
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!