Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanał Gliwicki i Dzierżno Duże – śnięte ryby i gruby kożuch sinic. Sytuacja niepokojącą przypomina zeszłoroczną

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Śnięte ryby i sinice na Kanale Gliwickim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Śnięte ryby i sinice na Kanale Gliwickim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polski Związek Wędkarski
Od kilku dni sytuacja na Kanale Gliwickim jest dość niepokojąca. Polski Związek Wędkarski opublikował zdjęcia, na których widać gęstą maź na powierzchni wody i śnięte ryby. - U dwóch padłych karasi srebrzystych znalezionych w ostatniej sekcji kanału widać bardzo niepokojące objawy przypominające takie jakie występują przy poparzeniu ryb przez złote algi – relacjonuje prof. Bogdan Wziątek, przewodniczący rady naukowej PZW. Interwencję poselską w tej sprawie, skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego, przygotowała posłanka Wanda Nowicka.

Śnięte ryby ponownie w Kanale Gliwickim

Ubiegłoroczną katastrofą ekologiczną na Odrze żyła cała Polska. Z rzeki wyłowiono wówczas przeszło 100 ton śniętych ryb, znajdowano również martwe bobry i ptactwo wodne. Przyczyn masowego śnięcia ryb nie udało się ustalić. Zjawiska zaobserwowane na Kanale Gliwickim w połowie kwietnia 2023 niepokojąco przypominają sytuację z zeszłego roku.

- 17 kwietnia rozpoczęliśmy wizję w związku z przekazaną nam informacją o zanieczyszczeniu Kłodnicy i Zbiornika Dzierżno. Na Kanale Gliwickim powyżej i poniżej Śluzy Łabędy występuje obecnie silny zakwit glonów różnych gatunków. W komorze śluzy widać bardzo gruby kożuch sinic. U dwóch padłych karasi srebrzystych znalezionych w ostatniej sekcji kanału widać bardzo niepokojące objawy przypominające takie jakie występują przy poparzeniu ryb przez złote algi – Polski Związek Wędkarski przytacza relację prof. Bogdana Wziątka, przewodniczącego rady naukowej PZW.

Wody Polskie zapewniają, że monitorują sytuację. Interwencja na Dzierżnie została podjęta 22 kwietnia.

- Służby Wód Polskich w Gliwicach podjęły interwencję na zbiorniku Dzierżno Duże w związku z zaobserwowanym na nim zmienionym kolorem wody oraz unoszącym się kożuchem. Bezzwłocznie powiadomieni zostali inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, którzy po przyjeździe na miejsce pobrali próbki wody do badań. Na obiekcie nie obserwuje się obecności padłych ryb, ani innych martwych organizmów. Zaistniała sytuacja nie ma związku z pracami serwisowymi na urządzeniach hydrotechnicznych, ponieważ te nie są obecnie na zbiorniku prowadzone – informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Wody Polskie informują ponadto, że Kanał Gliwicki oraz Odra w zarządzie RZGW w Gliwicach podlegają ciągłej obserwacji, zarówno od strony lądu, jak i wody – podczas rejsów patrolowych. A reakcja na niepokojące doniesienia jest natychmiastowa.

- O wszelkich spostrzeżonych nieprawidłowościach bezzwłocznie informujemy właściwe służby - zapewnia RZGW w Gliwicach.

W sprawie sytuacji na Kanale Gliwickim, Polski Związek Wędkarski zwrócił się o pomoc do posłanek Wandy Nowickiej i Anity Kucharskiej-Dziedzic.

Interwencja poselska w sprawie Kanału Gliwickiego

W liście przesłanym do premiera Mateusza Morawieckiego posłanka Nowicka zwraca się z interwencją w sprawie sytuacji na Kanale Gliwickim.

- Stan rzeki kanału i zbiornika jest wysoce niepokojący! Gęsta, śmierdząca i oleista substancja płynęła w kierunku jeziora Dzierżno, a potem rozproszyła się na nim. Następnego dnia (16.04.2023) pojawiły się martwe bezkręgowce i ryby (ciernik i wzdręga), które obserwowane były wzdłuż brzegu Zbiornika Dzierżno. 17.04.2023 r. w górnym odcinku Kanału Gliwickiego, zwłaszcza w okolicy Śluzy Łabędy, na powierzchni wody zaobserwowano gęstą maź stanowiącą mieszaninę glonów oraz innych bliżej nieokreślonych substancji. Powyżej śluzy stwierdzone zostały pojedyncze duże martwe ryby z bardzo niepokojącymi objawami (przekrwienia na ciele oraz poważnie uszkodzone skrzela) wskazujące na zatrucie przez złote algi. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Każdego dnia pojawiają się niepokojące sygnały w zbiornikach wodnych w okolicach Kanału Gliwickiego. Eksperci (m.in. profesor Jacek Kubiak i profesor Bogdan Wziątek). podkreślają, że Kanał Gliwicki jest już de facto „zatrutym i zasolonym ściekiem” – czytamy w liście Wandy Nowickiej.

Jak alarmuje posłanka, badania dr hab. Wziątka wskazują, że największe zanieczyszczenie wód złotymi algami ma miejsce właśnie w Kanale Gliwickim. Dodaje, że jego obserwacje znalazły potwierdzenie w sporządzonym raporcie sytuacyjnym dotyczącym stanu ilościowego i jakościowego Odry sporządzony w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej. Dla górnej części Kanału Gliwickiego w raporcie ogłoszono I i II stopień zagrożenia.

- Określone stany zagrożenia wynikają z przekroczeń ustalonych norm dla badanych wskaźników w danych punktach pomiarowych. Ze względu na przypisany I i II stopień zagrożenia istnieje wysokie ryzyko wystąpienia potencjalnego zakwitu złotej algi. To tylko potwierdza fakt, na który wskazują zarówno eksperci jak i współprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturyzacji Odry posłanka Anita Kucharska-Dziedzic, że zagrożenie ponowną katastrofą w Odrze i Kanale Gliwickim jest bardzo poważne – podkreśla w liście posłanka.

Wanda Nowicka alarmuje, że nie powstał plan zarządzania kryzysowego, który jest niezbędny w obliczu suszy i niskiego stanu wód mogących doprowadzić do ponownej katastrofy na Odrze i w Kanale Gliwickim. W przesłanym liście posłanka zwraca się do premiera Morawieckiego między innymi z pytaniem o termin przygotowania planu zarządzania kryzysowego na wypadek wystąpienia zagrożeń ekologicznych dla polskich rzek i zbiorników wodnych. Pyta również o planowane działania doraźne i długofalowe mające nie dopuścić do wystąpienia zakwitu złotej algi w Kanale Gliwickim, a także o wprowadzenie systemu odsalania wód.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera