Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska w woj. śląskim: Fala zamyka głęboki basen. Pływać można w Łaziskach [RAPORT DZ]

Monika Chruścińska-Dragan
Kąpieliska w woj. śląskim: Sprawdziliśmy, jak na miesiąc przed sezonem mają się popularne kąpieliska w regionie. Gdzie jeszcze zamiast wody w basenie, spotkamy robotników, jakie nowe atrakcje szykują nam ośrodki i kiedy planują otwarcie.

Paprocany żegnają sinice

Na niegdyś kultowym, a w ostatnich latach okrytym złą sławą kąpielisku Słupna w Mysłowicach prace idą pełną parą. Robotnicy remontują tu nieckę basenu, natryski i okrąglak. Słupna po 10 latach dzierżawy dopiero w tym roku wróciła do miasta. Inwestor przez ten czas kilkakrotnie składał i wycofywał rezygnację ze współpracy z magistratem. Ostatecznie jednak zawsze otwierał ośrodek, tyle że dopiero w środku lata. Nie inwestował w jego utrzymanie i 2 stycznia Mysłowice rozwiązały z nim umowę. Przejęły obiekt, ale w opłakanym stanie. Niecka basenu zamieniła się w gruzowisko, kosze na śmieci były zdemolowane, ławki połamane, a budynek gospodarczy - zwany okrąglakiem - przypominał ruinę. Jeszcze dwa miesiące temu nikt nie był w stanie odpowiedzieć, czy kąpielisko będzie tego lata otwarte.

Dzisiaj prezydent Edward Lasok zapowiada, że firma, która wygrała przetarg, na skończenie remontu ośrodka ma czas do 15 czerwca. - Wtedy ma być już woda w basenie - zapowiada. Aktualnie trwa wymiana natrysków i remont sanitariatów. Jeszcze tego lata powstaną tu także nowy plac zabaw dla dzieci i siłownia pod gołym niebem dla nieco starszych.

Na Jeziorze Paprocańskim w Tychach jeszcze do końca czerwca potrwa montaż nowych fontann. Będą cztery. Każda podświetlona ośmioma reflektorkami. Nocą mają wyglądać pięknie, choć nie o estetykę tu chodzi.

Od lat Tychy borykają się z problemem sinic w Jeziorze Paprocańskim. - Próbowaliśmy różnych rozwiązań, niestety sprawa niemal co roku powraca - przyznaje Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. Do jeziora nie wpływa żadna rzeka, czyli nie ma wymiany wody, a to powoduje ubytek tlenu, co sprzyja zakwitowi sinic. - Fontanny - aeratory powinny w znacznym stopniu poprawić zawartość tlenu w wodzie. Niedługo zostanie do jeziora doprowadzona także woda ze studni głębinowych. Połączenie tych dwóch elementów ma sprawić, że sinic w jeziorze będzie mniej, a być może znikną zupełnie - zapowiada Dziuba.

ZOBACZ TAKŻE, GDZIE KĄPAĆ SIĘ NAJBEZPIECZNIEJ MAPA
BASENY I KĄPIELISKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Montaż fontann na Jeziorze Paprocańskim pochłonie ponad 276 tys. zł. To będzie pierwszy etap prac. W drugim na jeziorze pojawią się dwa gejzery i zostaną uruchomione dwie studnie głębinowe, każda z nich o wydajności 25 m sześc. na godzinę. Woda ze studni za pomocą specjalnych pomp zostanie doprowadzona do jeziora, co ma znacznie poprawić warunki w jeziorze, zwłaszcza w okresie suchym, gdy wody w akwenie jest niewiele.
Sezon już trwa, ale...

Na kąpielisku Żabka w Łaziskach Górnych, jeśli tylko pogoda pozwala, można się już kąpać. Ośrodek wielkie otwarcie zanotował 1 maja. Woda w kompleksie podgrzewanych solarami basenów miała wtedy 18 stopni Celsjusza. Odwiedziło je ok. 50 osób.

- Teraz temperatura wody oscyluje wokół 15 stopni, ale jak spadnie poniżej 14, nie będzie można się kąpać - zaznacza Łukasz Stencel, menedżer kąpieliska.

Kolejny sezon z rzędu zamknięte będzie natomiast kąpielisko Zadole w Katowicach. Miasto znów nie znalazło pieniędzy na remont. Słynna Bugla, na którą składa się m.in. pięć basenów, zjeżdżalnie, wodny plac zabaw i jacuzzi dla ponad 70 osób, gotowa ma być najpóźniej na 1 czerwca. Aktualnie trwają tu prace związane z przygotowaniem do sezonu - czyszczenie niecki, malowanie, niebawem pojawi się woda.

Fala znów bez atrakcji

Na otwarcie sezonu na legendarnej Fali w Parku Śląskim przyjdzie plażowiczom jeszcze poczekać. Jak zapowiada prezes zarządu parku, Arkadiusz Godlewski, do przełomu czerwca i lipca minimum. Będzie też jeszcze mniej atrakcji. - Wykonane zostaną drobne prace remontowe i porządkowe, ale inwestycji na kąpielisku nie planujemy - zaznacza Godlewski. Powód ten sam od lat: brak pieniędzy.

Przypomnijmy: już rok temu zmniejszono o połowę powierzchnię Fali. Wyburzono cztery budynki, bramę wejściową, ogrodzenie, pergolę oraz brodzik z wysepką. W tym roku dla wypoczywających zamknięty zostanie też głęboki basen.
Wsp. JOL, BS

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera