Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał początkowy: Zatrudnieni przed 1 stycznia 1999 roku

Jadwiga Jenczelewska
Nim doczekasz emerytury, musisz ustalić kapitał początkowy
Nim doczekasz emerytury, musisz ustalić kapitał początkowy 123RF
Jak obliczyć kapitał początkowy? Pan Stanisław zbliża się do wieku emerytalnego i pod koniec roku będzie mógł odejść z firmy. - Ale nie dopełniłem jednej ważnej sprawy - zapomniałem o obliczeniu kapitału początkowego - mówi. - Boję się teraz, czy to nie będzie miało wpływu na wysokość przyszłej emerytury. Wiem, że koledzy z mojego rocznika szukali w firmach, w których pracowali, jakichś kwitów, aby udowodnić okresy zatrudnienia i wysokość osiąganych wówczas zarobków. Ja byłem przekonany, że ten kapitał obliczy mi sam ZUS, bo przecież ma dostęp do różnych dokumentów - tłumaczy się nasz Czytelnik.

Teraz chciałby wiedzieć, czy nie jest za późno na wyliczenie owego kapitału i od czego musi zacząć starania. - Proszę uspokoić Czytelnika - nie jest za późno, a brak tego wyliczenia nie ma wpływu na wysokość świadczenia, aczkolwiek znalazł się w trudniejszej sytuacji niż jego koledzy, bo może mieć kłopoty ze zgromadzeniem potrzebnej dokumentacji udowadniającej okresy pracy i płacy - mówi Jacek Dziekan, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodaje, że wyliczenie kapitału początkowego jest potrzebne osobom, które były aktywne zawodowo przed 1 stycznia 1999 r.
- Po prostu ZUS nie posiada dokumentacji sprzed tej daty, a jest ona potrzebna do prawidłowego wyliczenia świadczenia. Dlatego powinien zgłosić się do oddziału ZUS-u, do którego należy, z wszelką dokumentacją pracowniczą i płacową - informuje Jacek Dziekan.

Warunek jest jeden - wyliczenie kapitału początkowego musi nastąpić przed złożeniem wniosku o przyznanie emerytury. Na podstawie przedstawionych dokumentów kapitał początkowy zostanie nie tylko ustalony, ale także zwaloryzowany zgodnie z odpowiednim wskaźnikiem waloryzacji.

Jak szukać firmy

Kapitał początkowy ma służyć oszacowaniu, jaka kwota składek powinna być przypisana do indywidualnego konta ubezpieczeniowego danej osoby na koniec 1998 roku, gdyby wówczas konta takie istniały.

Ci, którzy mają kłopot z udowodnieniem okresu zatrudnienia, powinni odwiedzić stronę internetową: zus.pl i wejść w zakładkę: świadczenia. Tam pod hasłem "Kapitał początkowy" znajduje się m.in. Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Zawiera ułożone w porządku alfabetycznym informacje na temat zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy (zawiera m.in. informacje o miejscu przechowywania dokumentacji osobowej lub osobowej i płacowej pracowników tych zakładów). Bazę można przeszukiwać według nazwy zakładu pracy.

Jakie dokumenty potwierdzą pracę

Osoby występujące z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego muszą udokumentować okresy zatrudnienia oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia.

Dokumentami potwierdzającymi okresy zatrudnienia są:

  • pisemne zaświadczenie zakładu pracy (pracodawcy) lub jego następcy prawnego,
  • świadectwa pracy,
  • legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dokonane przez pracodawców, z których wynika: data rozpoczęcia
  • i zakończenia pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj wykonywanej pracy - jeśli wpisy potwierdzone są pieczątką zakładu pracy (pracodawcy) oraz podpisem i pieczątką służbową pracodawcy lub upoważnionego pracownika,
  • orzeczenie sądu.

Okresy zatrudnienia mogą być potwierdzone także dowodami pośrednimi, czyli:

  • umowami o pracę i aneksami do tych umów (kolejne angaże),
  • wpisami w książeczkowym dowodzie osobistym,
  • legitymacjami służbowymi,
  • legitymacjami związków zawodowych, pismami kierowanymi przez pracodawcę do pracownika w czasie trwania zatrudnienia (np. o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu nagrody, udzieleniu urlopu) - jeżeli na ich podstawie można ustalić okres zatrudnienia.

Uwaga!
ZUS uwzględni wymienione tu dokumenty pod warunkiem, że wynika z nich niezbicie, iż dany pracownik był zatrudniony
i można ustalić okres tego zatrudnienia.

Wybierz swoje najlepsze zarobki

Zgodnie z aktualnymi przepisami, podstawa wymiaru kapitału początkowego może być ustalona na podstawie wynagrodzeń:

  • z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z okresu sprzed 1999 roku lub
  • z 20 lat kalendarzowych, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed 1999 rokiem.

Podstawą wymiaru kapitału początkowego niektórych ubezpieczonych będzie cały faktyczny okres podlegania ubezpieczeniu przed 1 stycznia 1999 roku. Dotyczy to tych, którzy:

  • nie mogą udowodnić 10 ko-lejnych lat ubezpieczenia przed 1999 rokiem z powodu: odbywania zasadniczej czynnej służby wojskowej lub pełnienia zastępczej służby wojskowej; korzystania z urlopu wychowawczego; nauki w szkole wyższej odbywanej na jednym kierunku, pod warunkiem, że nauka ta została ukończona,
  • do 31 grudnia 1998 r. nie u-kończyli 30. roku życia (dotyczy to osób urodzonych w 1969 r. lub później) i byli ubezpieczeni przez okres krótszy niż 10 lat kalendarzowych,
  • nie byli objęci ubezpieczeniem społecznym w Polsce przez okres 10 kolejnych lat kalendarzowych przed 1999 r., ponieważ podlegali ubezpieczeniu za granicą w krajach UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w Szwajcarii albo w państwach, z którymi Polskę łączy umowa między-narodowa o zabezpieczeniu społecznym.

*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
*Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!