Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapłani są potrzebni śląskim emigrantom. Abp Skworc pojechał do Wielkiej Brytanii

Agata Pustułka
Abp. Wiktor Skworc
Abp. Wiktor Skworc Arkadiusz Gola
Arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc pojechał do Wielkiej Brytanii na zaproszenie śląskich księży, których aż jedenastu pełni posługę duszpasterską wśród emigrantów. W programie kilkudniowej podróży znalazły się: Londyn, Sheffield oraz Leeds, gdzie znajdują się największe skupiska Polaków.

Abp Skworc będzie m.in. udzielał sakramentu bierzmowania oraz pobłogosławi tabernakulum, ambonę i witraże w kościele w Leeds. - Polscy emigranci stanowią szczególną wspólnotę w Kościele katolickim na Wyspach Brytyjskich - mówi abp Skworc, który bardzo dużą rolę przykłada do tego, by emigracaja nie zerwała więzów rodzinnych i religijnych z Polską. Takimi łącznikami są właśnie księża, którzy pracują wśród emigrantów.

W sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski funkcjonuje nawet stałe biuro delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji.
Dla Kościoła brytyjskiego napływ katolików z Polski jest też problemem i... szansą, bo praktycznie zaniknęły tu powołania. Bywają też nieprzyjemne zgrzyty. Szerokim echem odbiła się wypowiedź rzymskokatolickiego prymasa Wielkiej Brytanii, arcybiskupa Westminsteru, w której Cormac Murphy-O'Connor zaapelował: "Polacy powinni wiernie włączać się w życie Kościoła katolickiego Anglii i Walii". Przez niektórych zostało to odebrane jako konieczność zasymilowania się językowego podczas nabożeństw.

Jak wynika z praktyki, wielu Polaków, zwłaszcza tych najmłodszych, chodzi na angielskie msze, by doskonalić język.
Brytyjczycy nie praktykują też kilku typowych dla Polski obyczajów, między innymi rozdawania opłatków przed świętami Bożego Narodzenia. Jednak dzięki naciskom polskiego środowiska do Kościoła w Wielkiej Brytanii wrócili... ministranci.

Obecnie duszpasterstwo polskie obejmuje 71 Lokalnych Polskich Misji Katolickich i ponad 200 miejscowości, w których sprawowana jest msza święta w niedziele i święta. Ponad 100 prezbiterów sprawuje posługę duszpasterską w strukturach misji. Jak wynika z danych Kościoła, regularnie praktyki religijne uprawia od 10 do 15 proc. emigrantów.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w samym Londynie przebywa niemal 800 tysięcy Polaków. Jeśli chodzi o województwo śląskie, to na emigracji przebywa 230 tysięcy mieszkańców. Najwięcej z nich, bo ponad 20 proc., w Niemczech, ale 17 proc. właśnie w Wielkiej Brytanii.

Ślązacy wyjeżdżają za chlebem, a o skali zjawiska w naszym regionie niech świadczy fakt, że nieco ponad 7 proc. gospodarstw domowych w województwie śląskim to gospodarstwa, z których co najmniej jedna osoba w okresie od stycznia 2004 roku do kwietnia 2011 wyjechała za granicę i to na okres dłuższy niż trzy miesiące.

Emigrantów z wykształceniem wyższym jest już 15,9 proc., aż 9 proc. to dzieci do 14. roku życia. Wiele osób chce związać swój los z nową ojczyzną. Ich liczba systematycznie rośnie. Polacy są na drugim miejscu wśród Europejczyków - po Turkach, którym najczęściej jest przyznawane obywatelstwo brytyjskie.

Duszpasterstwo dla emigrantów jest dobrze zorganizowane

Władze Kościoła katolickiego w Polsce przykładają bardzo dużą wagę do spraw emigracji i problemów emigrantów, którzy przebywają w różnych częściach świata.

Istnieje niemal trzydzieści Polskich Misji Katolickich.

Misje zajmują się duszpasterstwem wśród emigrantów między innymi w Brazylii, Chile czy Paryżu - wszędzie tam, gdzie są emigranci z Polski.

Do niedawna trzon emigracji w Wielkiej Brytanii stanowiła tak zwana wojenna i powojenna emigracja. Emigracja aktywnie uczestniczy w praktykach religijnych. To pokolenie już jednak wymiera. Młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii za chlebem, nie uczestniczą aktywnie w życiu Kościoła, podobnie zresztą jak młodzi Brytyjczycy.

Polacy, którzy przebywają na emigracji w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii, by nie płacić podatków na Kościół, występują z Kościoła. Tego typu przypadki odnotowywane są także w Polsce. Ci, którzy zdecydowali się na taki krok, po powrocie do kraju, np. w celu zawarcia związku małżeńskiego, mogą być niemile zdziwieni, gdy kapłan odmówi im posługi.

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele obcho-dzony jest Dzień Migranta i Uchodźcy.

"Jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów" - czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta.
(AGA)


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!