Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karety Jana III Sobieskiego w Pszczynie [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk
Karety Jana III Sobieskiego w Stajniach Książęcych w Pszczynie
Karety Jana III Sobieskiego w Stajniach Książęcych w Pszczynie Jolanta Pierończyk/Dziennik Zachodni
Karety Jana III Sobieskiego to najnowsza wystawa w Stajniach Książęcych w Pszczynie. Jest tu oficjalna karetka, państwowa, zwana triumfalną i są osobiste karety króla i królowej. Całości dopełniają portrety Sobieskich oraz kufry podróżne, a także podróżna toaleta. Tytuł wystawy: "W pupurze i w złocie".

W Stajniach Książęcych stanęły trzy królewskie karety Jana III Sobieskiego. A właściwie to, co z nich zostało.
Król Jan III Sobieski miał osiem paradnych karet. Po jego śmierci, która nastąpiła 17 czerwca 1696 r. zostały podzielone pomiędzy spadkobierców. Część dostał Jakub Ludwik i zabrał do Oławy. Przez 45 lat miały się tam dobrze, mimo śmierci Jana Jakuba, a potem jego córki. Problem zaczął się, gdy w styczniu 1741 Oławę zajęły wojska pruskie podczas I wojny śląskiej. Królewskie karoce otrzymał wówczas gen. Henning Aleksander von Kleist i zabrał do rodowej posiadłości na Pomorzu Środkowym, gdzie miały być wykorzystane do budowy… ambony w kaplicy protestanckiej w Radaczu, koło Szczecinka. I tak się stało.

Elementy królewskich karet przetrwały w ambonie do 1945 r., kiedy to uszkodzeniu uległ dach kaplicy. Żeby je zabezpieczyć przed zniszczeniem bądź kradzieżą, przekazano je do muzeum. Tam po latach złożono z nich znów ambonę – obiekt muzealny. Znalazła się jednak osoba, Teresa Fabijańska-Żurawska, która rozpoznała w niej elementy królewskich karet paradnych. Niestety, złożyć z nich karet już się nie dało. W zabrzańskiej pracowni Rajnera Smolorza powstały zatem odpowiednie stelaże w kształcie karet i na nich, w odpowiednich miejscach, zamontowano zachowane elementy.
W środku stoi państwowa kareta paradna, zwana triumfalną. – Często jechała pusta, bo król podróżował konno, ale musiała być, bo tego wymagał prestiż króla – tłumaczy Jan Gałuszek, konserwator Muzeum Zamkowego w Pszczynie. – Z lewej widzimy prywatną karetę króla, z prawej – prywatną karetę królowej. Głównym tematem dekoracji karety króla były sława i chwała zwycięstwa Jana III Sobieskiego. Widać oczywiście także m.in. godło Rzeczypospolitej oraz tarcze Sobieskich.

Na karecie osobistej króla widnieją jego inicjały: JRP (Johannes Rex Poloniae), na karecie królowej – m.in. jej monogram.
Dopełnieniem wystawy są m.in. portrety króla i królowej oraz ich rodziny oraz różne przedmioty związane z Janem III Sobieskim i samymi podróżami. Wśród przedmiotów związanych z królem jest np. cieszynka (strzelba bogato zdobiona). Ta akurat pochodzi ze zbiorów Muzeum Zamkowego i pewnie w rękach króla nigdy nie była, ale jakieś dwie cieszynki król miał.
Uwagę przyciągają XIX-wieczne skrzynie podróżne i walizy, a obok nich… podróżna toaleta.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!