Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karny Kopciuch za komin Wspólnoty Mieszkaniowej w Bełku. Komin kopci na całą okolicę. Ogromny smród

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Kopcący komin kotłowni Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Głównej w Bełku (gmina Czerwionka-Leszczyny) często przypomina ten zakładu przemysłowego z minionego wieku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kopcący komin kotłowni Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Głównej w Bełku (gmina Czerwionka-Leszczyny) często przypomina ten zakładu przemysłowego z minionego wieku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
Sześć niewielkich bloków, dwie kotłownie, a smród na całą okolicę. W niewielkim Bełku w powiecie rybnickim komin kopci tak niemiłosiernie, że mieszkańcy okolicy i przejeżdżający w pobliżu kierowcy od lat z niedowierzaniem kręcą głowami. Przyznajemy Karnego Kopciucha dla Wspólnoty Mieszkaniowej w Bełku. Jest też dobra wiadomość, bo mieszkańcy przygotowują się do zmiany źródła ogrzewania.

Karny kopciuch w Bełku. Czarny i gryzący dym z komina

Kopcący komin kotłowni Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Głównej w Bełku (gmina Czerwionka-Leszczyny) często przypomina ten zakładu przemysłowego z minionego wieku. Gęste kłęby czarnego i gryzącego dymu szybko roznoszą się po okolicy. Widać je dobrze nawet z pobliskiej autostrady A1. Mieszkańcy okolicy, przejeżdżający w pobliżu kierowcy od lat kiwają z niedowierzaniem głowami i pytają: co tam się dzieje? Sprawdziliśmy.

Kopcący komin kotłowni Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Głównej w Bełku (gmina Czerwionka-Leszczyny) często przypomina ten zakładu przemysłowego z minionego wieku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Karny Kopciuch za komin Wspólnoty Mieszkaniowej w Bełku. Kom...

Kilka dni temu zobaczyliśmy w Bełku zatrważające obrazki. To pewnie moment, kiedy palacz zrzucał łopatą kolejne dwa kopce węgla do kotłowni położonej w piwnicy jednego z bloków. Zasila w ciepło sześc bloków. Dwa kolejne położone tuż obok też kopcą, ale tam mieszkańcy mają indywidualne piece. Wszystkie budynki z dość nową elewacją, kolorowe.

Nie przegap

- Ciepło w mieszkaniu musi być i czymś palić trzeba. Od lat trwają dyskusje na temat ogrzewania naszych bloków. Niestety, my też odczuwamy skutki. Jak jest niż, to jest fatalnie. Nie można otworzyć okna. O wyjściu też nie ma mowy. Cały czas tak gęsto nie kopci - mówi jedna z mieszkanek.

- Rozważano zmianę źródła ogrzewania? Może gaz? - dopytuję.

- To bloki popegeerowskie. Kiedy lata temu ciągnięto gaz, rury zakończyły się kawałek przed nami, przy boisku. Z dnia na dzień na gaz nie możemy przejść. Trwają dyskusje na ten temat. Wiadomo, mieszkańcy obawiają się późniejszych kosztów ogrzewania, ale rozmawiamy - słyszymy.

Dym w Bełku zniknie?

Zdjęcia komina w Bełku pojawiają się w sieci regularnie. Co jakiś czas ktoś podjeżdża, robi zdjęcia i dziwi się, że tak można kopcić.

- Były tez różnego rodzaju kontrole w kotłowni. Nie wykazały nieprawidłowości. Spalany jest tam tylko węgiel. Kilkaset ton rocznie - tłumaczy Tomasz Glenc, ze Wspólnoty Mieszkaniowej w Bełku

Słyszymy, że piec należy do tych starszych, bez podajnika. Stale obsługiwany jest przez palaczy. Największy problem jest przy rozpalaniu i dokładaniu węgla.

Od władz spółdzielni słyszmy, że od jakiegoś czasu trwają dyskusje nad wymianą źródła ogrzewania w blokach Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Głównej w Bełku. Pod uwagę brany jest pellet, gaz i propan-butan.

W Bełku chcą zerwać z kopcącą tradycją. Gaz ma sporo zwolenników. Jednak nie brakuje obaw o koszty. Przede wszystkim - późniejszego ogrzewania. Choć oszczędności też się znajdą, bo wspólnota zrezygnuje z palaczy. Słyszymy, że trwają analizy rozwiązań. Specjaliści tymczasem podkreślają, że taki dym świadczy o tym, że palacz nie potrafi dobrze obsługiwać pieca. "Wypuszczanie tego dymu to totalna niegospodarność. Z każdej tony węgla marnują 300 kg na produkcje śmierdzącego dymu, który w prawidłowym procesie powinno się spalić, zyskując dodatkowe 30% energii cieplnej" - pisał na publicznym Facebooku Julian Olewicz z firmy zajmującej się montażem pomp ciepła.

- Jeżeli podejmiemy decyzję o gazie, to tylko kwestia czasu kiedy zostanie pociągnięta infrastruktura. Pozostałe rozwiązania to może być kwestia jeszcze jednego sezonu grzewczego - tłumaczy Tomasz Glenc, ze Wspólnoty Mieszkaniowej w Bełku.

Nie wiadomo jeszcze, czy do nowego rozwiązania w sprawie ogrzewania podłączą się mieszkańcy pozostałych dwóch bloków. To będzie decyzja wspólnot. Dawno temu, nie chcieli podłączyć się do wspólnej kotłowni - już istniejącej. Świadomość jednak wzrasta w kwestiach ekologicznych, więc może tym razem będzie inaczej?

Zobacz koniecznie

Akcja Karny Kopciuch

O co chodzi w akcji edukacyjnej Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl i rybnik.naszemiasto.pl się przyłączyły)? Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. Podejmujemy - niepublicznie - następujące kroki.

1. Krok. Edukujemy.

- Przesyłamy materiały o wpływie smogu na zdrowie i życie

- Zachęcamy do wymiany źródła ciepła

- Przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła

2. Krok. Kontrolujemy.

Jeśli działania podjęte w pierwszym kroku nie przyniosą żadnych efektów – kontrolujemy.

- Informujemy o uciążliwej działalność obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)

- Weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli

3. Krok. Piętnujemy.

Jeśli działania podjęte w kroku drugim nie przyniosą żadnych efektów, w ostatecznych sytuacjach piętnujemy.

- Adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów

- Wszczynamy zgodną z prawem procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera