Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Dużej Rodziny 2020. Kto może liczyć na zniżki? Gdzie i jak skorzystamy ze zniżek: partnerzy, rabaty, wnioski

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Karta Dużej Rodziny 2020 pozwoli zaoszczędzić na zakupach, podczas przejazdów kolejowych, wyjścia do muzeum i teatru czy na stacji benzynowej. Dzięki niej rodziny „trzy plus” mogą nieco taniej skorzystać z różnych atrakcji w całej Polsce. Podpowiadamy, jak ją założyć i gdzie można liczyć na rabaty w tym roku.

Karta Dużej Rodziny 2020. Komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny 2020 to rządowy program zniżek i dodatkowych uprawnień, z których korzystać mogą rodziny z trójką i więcej dzieci.

Partnerami programu Karta Dużej Rodziny 2020 są:

  • instytucje publiczne
  • firmy prywatne z branży spożywczej
  • firmy z branży paliwowej
  • firmy z branży bankowej
  • firmy z branży rekreacyjnej.

W samym województwie śląskim jest ponad 2 500 punktów, które respektują kartę. W całej Polsce - 24 tys. takich miejsc. Można m.in. taniej zrobić zakupy w sklepach spożywczych, z dziecięcą odzieżą, księgarniach, taniej wyjechać na wakacje czy wyrobić paszport.

Program funkcjonuje od 2014 roku. Korzysta z niego już ponad 3 mln osób z ponad 900 tys. rodzin wielodzietnych.

Warto przypomnieć, że po nowelizacji ustawy, od 2019 roku z Karty Dużej Rodziny korzystać mogą już nie tylko rodziny, które w chwili składania wniosku wychowują troje pociech i więcej, ale również rodzice, którzy w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek.

Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Mogą korzystać z niej także opiekunowie prawni dzieci:

  • dziadkowie
  • macocha czy ojczym
  • rodziny zastępcze
  • rodzinne domy dziecka
  • a także same dzieci.

Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny możemy złożyć tradycyjnie, w urzędzie gminy, lub drogą elektroniczną. Należy jednak pamiętać, że w urzędach wydawaniem kart zajmują się różne wydziały. Przykładowo w Katowicach obsługą programu zajmuje się Biuro Obsługi Mieszkańców, a w Sosnowcu - wydział polityki społecznej.

Wniosek, w imieniu rodziny, de facto może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Jeśli jednak jeden z członków rodziny mieszka w innej gminie, wniosek należy złożyć również w jego miejscu zamieszkania, ale zaznaczając okienko - „nie wnoszę o przyznanie Karty Dużej Rodziny”.

Wniosek pobierzemy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W zależności od tego, kto go składa, należy okazać:

  • w przypadku rodzica – dowód osobisty lub paszport, oświadczenie, że nie jestem pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku, do co najmniej trojga dzieci,
  • w przypadku rodzica lub małżonka jednego z rodziców, tj. macochy lub ojczyma – dowodu osobistego lub paszportu oraz aktu małżeństwa,
  • w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej – dowód osobisty lub paszport, oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce,
  • w przypadku dzieci w wieku poniżej 18. roku życia – akt urodzenia albo dowód osobisty lub paszport,
  • w przypadku dzieci niepełnosprawnych – dowód osobisty lub paszport, orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,
  • w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,
  • w przypadku cudzoziemca – dokument, który potwierdzi prawo do mieszkania w Polsce oraz zezwolenia na pobyt w kraju.

Osoby niepełnosprawne mogą zostać dodatkowo poproszone o przedstawienie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Jak złożyć wniosek on-line?

Kartę można założyć także bez wychodzenia z domu. Musimy wówczas jednak posiadać podpis elektroniczny lub bezpłatny profil zaufany. Należy wówczas wejść do modułu eWnioski na Emp@tii, czyli portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Po zalogowaniu lub zarejestrowaniu się (jeśli jesteśmy nowym użytkownikiem) na stronie, wypełniamy wniosek przez internet. Kiedy Karta Dużej Rodziny będzie gotowa do odbioru, otrzymamy powiadomienie o o tym esemesem.

Karta tradycyjna i mobilna, czyli aplikacja mKDR na telefon

Ubiegając się o Kartę Dużej Rodziny, warto wnioskować od razu o wydanie obu jej form – tradycyjnej (plastikową) oraz elektronicznej. Kartę elektroniczną wyświetla się na urządzeniach mobilnych - smartfonach, tabletach - w aplikacji mKDR, która posiada m.in. mapę z geolokalizacją, umożliwiającą szybkie znalezienie najbliższych punktów, w których honorowane są zniżki, a także powiadomienia o nowych partnerach przystępujących do programu i ich ofertach.

Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej. Za jej duplikat zapłacimy już jednak 9,56 zł. Płatna jest też Karta Dużej Rodziny w wersji mobilnej. Kosztuje 9,21 zł, jeśli wniosek o wydanie karty plastikowej był złożony po 1 stycznia 2018 roku. Rodziny, które taki wniosek złożyły przed tą datą, za mKDR nie płacą nic.

Karta Dużej Rodziny wydawana jest każdemu rodzicowi bezterminowo. Dzieci mogą korzystać z niej jednak do ukończenia 18. roku życia (chyba że kontynuują naukę lub studiują, wtedy mają do tego prawo do ukończenia 25 lat). Dzieci niepełnosprawne mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny tak długo, jak obowiązuje orzeczenie o niepełnosprawności.

Nie przegapcie

Karta Dużej Rodziny 2020: partnerzy programu, zniżki, rabaty i zwolnienia z opłat[/b]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera