Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta ŚKUP dla dzieci: Rodzice, sprawdźcie dlaczego MUSICIE wyrobić dzieciom kartę ŚKUP. Dzięki niej zaoszczędzicie pieniądze

Katarzyna Pachelska
Dzieci do lat 16. mogą od 1 stycznia 2018 r. jeździć za darmo autobusami, tramwajami i trolejbusami na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i kilku ościennych gmin.
Dzieci do lat 16. mogą od 1 stycznia 2018 r. jeździć za darmo autobusami, tramwajami i trolejbusami na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i kilku ościennych gmin. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Karta ŚKUP: Dzieci i młodzież od 7. do 16. roku życia może od 1 stycznia 2018 r. jeździć za darmo autobusami, tramwajami i trolejbusami na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nie tylko do szkoły, ale też na zajęcia dodatkowe, na basen, do kina. Na razie na podstawie legitymacji szkolnej, ale od 1 czerwca 2018 r. muszą mieć własną kartę ŚKUP. Sprawdź, jakie są zasady korzystania z darmowych przejazdów, gdzie i jak wyrobić kartę oraz ile za to trzeba zapłacić

Karta ŚKUP dla dzieci

Komunikacyjna rewolucja weszła w życie 1 stycznia 2018 r. Skorzystają z niej najbardziej dzieci i młodzież do 16. roku życia. Na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (w jej skład wchodzi 41 miast i gmin) oraz niektórych ościennych gmin mogą od 1 stycznia 2018 r. jeździć komunikacją publiczną (autobusami, tramwajami i trolejbusami) za darmo, a nie płacąc - jak do tej pory - za bilet ulgowy.

Jakie są zasady bezpłatnego korzystania z komunikacji przez uczniów?

Młodzież urodzona w okresie od 1 stycznia do 30 września – posiada uprawnienie do 30 września roku kalendarzowego, w którym uczeń skończył 16. rok życia, czyli dziecko urodzone np. 20 maja 2002 roku może korzystać bezpłatnie z komunikacji do 30 września 2018 r.
Młodzież urodzona w okresie od 1 października do 31 grudnia – posiada uprawnienie do 16. rocznicy urodzin, czyli np. dziecko urodzone 20 października 2002 roku może korzystać bezpłatnie z komunikacji publicznej do 20 października 2018 r.

Spójrzcie na cennik:

Kliknij w grafikę poniżej i otwórz cennik

NOWY CENNIK BILETÓW W METROPOLII

To wielka oszczędność dla rodziców, bo uprawnienie do bezpłatnych przejazdów nie dotyczy tylko podróży do szkoły i ze szkoły do domu, ale obowiązuje przez całą dobę, i 365 dni w roku, również w wakacje, ferie i święta.

Ale uwaga! Z uprawnienia dzieci mogą korzystać na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, ale tylko do końca maja 2018 roku. Od 1 czerwca 2018 r. uprawnienie będzie musiało być zakodowane na karcie ŚKUP (Śląskiej Karcie Usług Publicznych) i tylko na tej podstawie będzie można korzystać z bezpłatnych przejazdów. Czyli każde dziecko do lat 16., które chce korzystać z bezpłatnych przejazdów, musi mieć wyrobioną kartę ŚKUP, jeśli jeszcze z niej nie korzysta. Każda osoba korzystająca z tego uprawnienia będzie miała obowiązek odbijania swojej karty w pojazdach.

To oznacza, że te dzieci, które jeszcze nie mają karty ŚKUP, a chcą mieć prawo do bezpłatnych przejazdów, muszą do 31 maja 2018 roku, wyrobić taką kartę. Nawet jeśli nie poruszają się na co dzień autobusami czy tramwajami, to warto, żeby rodzice wyrobili im taką kartę, bo przyda się np. gdy będą z klasą jechać do zoo albo do teatru, albo w przyszłości będą chciały uczęszczać na basen w odległej dzielnicy albo innym mieście.

Jak wyrobić dziecku kartę ŚKUP, żeby miało prawo do bezpłatnych przejazdów?

Należy wyrobić dziecku kartę spersonalizowaną, zawierającą dane identyfikacyjne użytkownika. Może z niej korzystać wyłącznie posiadacz karty. Taką kartę można otrzymać na pisemny wniosek. Można go składać w Punkcie Obsługi Klienta (lista punktów jest na stronie portal.kartaskup.pl, obecnie jest 41 takich punktów, w większych miastach – po 4 lub 5, w większości w salonach Kolporter, czynne w dni powszednie od 8 lub 9 do 18 lub 19, tylko w Rudzie Śląskiej w Tesco czynny od 10 do 20, i w soboty od 9 do 15), w Punkcie Obsługi Pasażera (obecnie jest 8 takich punktów w największych miastach) lub przez internet (za pośrednictwem Portalu Klienta na stronie portal.kartaskup.pl). Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie, które musi mieć format dowodowy, z wyraźnie widoczną twarzą. W POK zdjęcia wykonywane są bezpłatnie. Kartę można odebrać wyłącznie w wybranym w momencie składania wniosku Punkcie Obsługi Klienta (nie w Punkcie Obsługi Pasażera). Karta zamówiona w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godz. 8.00-18.00 będzie dostarczona do wybranego POK po godz. 16.00 następnego dnia roboczego. Karta zamówiona w sobotę (w godz. 9.00-15.00) oraz w niedzielę i święta (czyli zamówiona przez internet) będzie spersonalizowana pierwszego dnia roboczego po otrzymaniu zamówienia i dostarczona do POK kolejnego dnia roboczego po godz. 16.00, tj. jeśli karta zamówiona została w sobotę, do wybranego POK zostanie dostarczona we wtorek.

Czy dziecko może samodzielnie złożyć wniosek o kartę ŚKUP i odebrać kartę, czy musi to za nie zrobić rodzic?

Dzieci, które ukończyły 13. rok życia, mają możliwość zarówno samodzielnego złożenia wniosku, jak i odbioru karty ŚKUP. Wniosek dla dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia składają rodzice (opiekunowie). Wniosek można wypełnić na Portalu Klienta albo w punktach obsługi klienta (POK). Odbioru karty dokonuje się w POK. Podczas składania wniosku lub odbioru karty w POK należy okazać dokument dziecka, tj. paszport, dowód osobisty albo dokument potwierdzający stosunek przedstawicielstwa, tj. akt urodzenia, postanowienie sądu o ustanowieniu opieki.

Czy wyrobienie karty ŚKUP dla dziecka jest bezpłatne?

Tak, ale tylko jeśli złożymy wniosek o wydanie spersonalizowanej karty w Punktach Obsługi Klienta. Jeśli wniosek o wydanie karty składany będzie przez Portal Klienta w internecie, system poprosi o dokonanie tzw. wpłaty inicjalnej, w wysokości 20 zł. Będzie można ją wnieść przez system szybkich płatności eCard. Opłata pobierana przy zamówieniu drogą elektroniczną jest w całości przekazywana na zasilenie karty i może być wykorzystana przez użytkownika na zakup dostępnych usług np. biletów komunikacji czy też uiszczenia opłaty parkingowej. Dzieciom te 20 złotych na karcie ŚKUP jednak się prawdopodobnie nie przyda, więc najlepiej złożyć wniosek w Punktach Obsługi Klienta. W momencie odbioru karty dziecka należy zakodować na niej przysługującą ulgę na przejazdy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera