Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty zbliżeniowe to nie tylko wygoda, ale również zagrożenie

Justyna Krzyśków
Wystarczy 5 cm, żeby czytnik zrealizował płatność z karty zbliżeniowej
Wystarczy 5 cm, żeby czytnik zrealizował płatność z karty zbliżeniowej Lucyna Nenow
Wyglądem przypominają tradycyjne karty płatnicze, nie różnią się wielkością ani kształtem. Mają zarówno mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny. Co więc jest w nich wyjątkowego?

Karty zbliżeniowe to karty płatnicze, którymi możemy dokonywać transakcji bez podpisu i wbijania PIN-u. Wyposażone są w dodatkową antenę połączoną z chipem, za pomocą której następuje połączenie z terminalem. W momencie dokonywania płatności wystarczy, że zbliżymy kartę do terminala na odległość 5 cm i gotowe. "Zbliżeniówki" mają zastosowanie przede wszystkim przy niewielkich płatnościach, nieprzekraczających 50 zł. Karty bezstykowe przestały już być ciekawostką na rynku, a powoli są stałym wyposażeniem naszych portfeli. Płaci się nimi zdecydowanie szybciej i wygodniej, jednak nie zawsze bezpieczniej.

Jakie więc wady mają karty zbliżeniowe i czego powinniśmy się obawiać, dokonując transakcji w ten sposób? Jędrzej Grodzicki, sekretarz oraz doradca prezesa Związku Banków Polskich, szybko rozwiewa nasze wątpliwości: największym zagrożeniem są niesprawdzone informacje rozpowszechniane w internecie.

- Karta zbliżeniowa różni się zaledwie jednym elementem od tradycyjnej karty płatniczej wyposażonej w mikroprocesor - anteną umożliwiającą komunikację bezdotykową z terminalem. Zabezpieczenia transakcji jednak są na podobnym, jak przy płatności kartą stykową poziomie - tłumaczy Grodzicki.

Większość konsumentów obawia się jednak głównie możliwości skopiowania na odległość pewnych danych z karty, które umożliwią fałszywą płatność.

- Nie jest tak łatwo skopiować jakiekolwiek dane z karty. Potrzebne są do tego konkretne warunki. Karta nie może być zakłócona przez inne karty, np. przez bilety elektroniczne. Konieczna jest również bardzo niewielka odległość między kartą a czytnikiem (ok. 5 cm). Nośnik nie może być też niczym odseparowany. Już portfel spowoduje przeszkody, które uniemożliwią komunikację z kartą - tłumaczy Jędrzej Grodzicki.

Szczęśliwego znalazcę naszej karty może spotkać jednak nieprzyjemna niespodzianka. Podczas pozornie bezpiecznej płatności poniżej 50 zł może zostać poproszony o wprowadzenie PIN-u. Zwykle dzieje się tak przy czwartej czy też piątej transakcji, ale reguła w tej sprawie nie istnieje.

Problemem w przypadku kart zbliżeniowych jest jednak brak przygotowania większości polskich sklepów do tego typu płatności. Firmy, które oferują czytniki zbliżeniowe, to m.in. restauracje McDonald's, sieć Euro-Apteka, stacje benzynowe SHELL, perfumerie Douglas, Empik, księgarnie Matras, Cinema-City i Multikino, kioski Ruchu oraz CoffeeHeaven.

Karta wielu zadań

Karty zbliżeniowe to nie tylko karty płatnicze.
Mają zastosowanie również jako bilety, legitymacje, a nawet paszporty.

Bilety komunikacji miejskiej, tzw. karty miejskie.
W wielu większych miastach Polski plastikowa wersja biletu zastąpiła już klasyczne papierowe. Systemy elektronicznych kart miejskich wdrożone zostały już w Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Głogowie, Inowrocławiu, Jaworznie, Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Pile, Poznaniu, Radomsku, Rybniku, Suwałkach, Tczewie i Warszawie. W przyszłości karta ta ma też spełniać inne funkcje płatnicze (np. opłaty za parkingi, wejściówki na imprezy kulturalne).

Elektroniczna legitymacja studencka.
To nowa postać tradycyjnej, papierowej legitymacji studenckiej. Jej wzór graficzny jest jednolity dla wszystkich uczelni i został określony w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Paszport biometryczny.
Dokument, który pozwala zidentyfikować tożsamość na podstawie cech takich jak linie papilarne czy wzór siatkówki oka. JK

Czy karty elektroniczne wyprą płatności gotówką, czy też nasz sentyment do banknotów zwycięży?


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty