Karwat: „Z nieznanych bliżej względów” nie chciał donosić...

  Karwat: „Z nieznanych bliżej względów” nie chciał donosić esbekom

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Karwat: „Z nieznanych bliżej względów” nie chciał donosić esbekom
  Za miesiąc minie rok od śmierci Jana F. Lewandowskiego - wybitnego publicysty i filmoznawcy, pierwszego redaktora naczelnego kwartalnika „Fabryka Silesia”. Ale już dziś muszę o nim parę słów skreślić. Niejako zmusił mnie do tego Bogusław Tracz z Instytutu Pamięci Narodowej.
  Karwat: „Z nieznanych bliżej względów” nie chciał donosić esbekom
  Ach, jakże jestem temu badaczowi wdzięczny za szkic pt. „Ale ja nie chcę się z panem spotykać na kawie. Jana F. Lewandowskiego wygrana z SB” (w półroczniku „CzasYpismo”). Znowu stanęła mi przed oczyma piękna biografia Jasia (i prawie 30 lat, które obok siebie przeżyliśmy).

  Czy znałem epizody opisane przez Tracza? Nie w szczegółach. Nic dziwnego, bo Lewandowski też chyba wszystkich drobiazgów nie poznał. Bo by mi o nich opowiedział. Właśnie przy kawie, którą żłopał w nieumiarkowanych ilościach.

  Musiał oddawać się tej namiętności już w roku 1977, jeszcze jako student, skoro najpierw starszy sierżant sztabowy, a rok później inspektor w randze podporucznika (JFL pracował wtedy w DZ!) tak usilnie namawiali go, by przy kawie, w naonczas wykwintnym katowickim „Santosie”, zdecydował się na współpracę. Wiemy, jaki był finał. Tracz zawarł go w tytule swego dziełka.

  25-letni Lewandowski, chudzina, biegając po katowickich ulicach, musiał uważać, by go wiatr nie zdmuchnął - nie przestraszył się esbecji. Mimo że był szantażowany.

  Dawano mu do zrozumienia, że jako młodemu ojcu mie-szkającemu w akademiku z żoną i córeczką, przydałby się rok przeszkolenia wojskowego w Łodzi (jeśli dobrze pamiętam, hodowano tam politruków). Wiecie, co im odpowiedział? Omal ze śmiechu z krzesła nie spadłem. Cały Jasio! Brzmiało to mniej więcej tak: „Rozumiem. Wojsko to wojsko, obowiązek to obowiązek. A przeszkolenie mogłoby się nawet połączyć z moimi zainteresowaniami filmoznawczymi, bo w wolnych chwilach miałbym okazję do odwiedzania łódzkiej szkoły filmowej i wytwórni filmów fabularnych”.

  Nie zgodził się na szpiegowanie w krakowskim konsulacie USA (ściągał stamtąd niedopuszczane przez cenzurę filmy i publicznie je prezentował).

  W końcu esbecja kompletnie zbaraniała: „Lewandowski z nieznanych bliżej względów jest zdecydowanie negatywnie ustosunkowany do naszej służby” i nigdy na współpracę „dobrowolnie nie wyrazi zgody”. Dlatego, nawet w stanie wojennym, a JFL był przecież związany ze środowiskami opozycyjnymi - dano sobie i jemu spokój. Porządnego miałem przyjaciela, czyż nie? Sam sobie zazdroszczę.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JFL

  IZA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Szkoda, że w środowisku dziennikarskim było tak mało porządnych ludzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coffee& Cigarettes

  MO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ja znalem Janka glownie na odleglosc,Panie Krzysztofie,ale nigdy nie mialem watpliwosci,ze byl porzadnym facetem. Moze gdyby nie pil tyle kawy i nie cmil tyle papierosow...Nie ma Janka,nie ma...rozwiń całość

  Ja znalem Janka glownie na odleglosc,Panie Krzysztofie,ale nigdy nie mialem watpliwosci,ze byl porzadnym facetem. Moze gdyby nie pil tyle kawy i nie cmil tyle papierosow...Nie ma Janka,nie ma Felka: zostaje nam tylko ich wspominac. Pan robi to w szczegolnie wzruszajacy sposob.Dziekuje i pozdrawiam.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo