Kasy fiskalne w 2013 r. [NOWE PRZEPISY]

Monika Krężel
Paragon - dowód handlowej cnoty, uczciwości, rzetelności
Paragon - dowód handlowej cnoty, uczciwości, rzetelności Małgorzata Genca
Udostępnij:
Od kogo powinniśmy otrzymywać paragon? Którzy przedsiębiorcy muszą zaopatrzyć się w kasy fiskalne? - wielu czytelników prosi o te informacje.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PORADNIK DZIENNIKA ZACHODNIEGO

O wyjaśnienia poprosiliśmy Joannę Kruz, rzecznika prasowego urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Zgodnie z nowymi przepisami, każdy przedsiębiorca, który uzyska obrót z działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych większy niż 20 tys. zł, utraci prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność już od kilku lat, a we wrześniu 2012 r. przekroczył limit (40 tys. zł) obrotów realizowanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeszcze w 2012 r. został zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Oznacza to, że po upływie dwóch miesięcy - licząc od pierwszego dnia miesiąca występującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 tys. zł - podatnik utracił prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

Oto przykład. Przedsiębiorca prowadzący od kilku lat sklep spożywczy, który w zeszłym roku (we wrześniu 2012) uzyskał obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych większy niż 40 tys. zł - był zobowiązany do zakupienia kasy fiskalnej, ewidencjonowania każdej sprzedaży, wydawania każdemu klientowi paragonu od 1 grudnia 2012 r. Zmiana przepisów w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej od 1 stycznia 2013 r., nie wpływa na zmianę sytuacji tego przedsiębiorcy. Miał on obowiązek ewidencjonowania każdej transakcji od grudnia 2012 i ma go nadal.

Z kolei przedsiębiorca kontynuujący działalność gospodarczą, który w roku ubiegłym nie przekroczył limitu obowiązującego do zwolnienia ze stosowania ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej, a w tym roku - jeżeli kwota obrotu z działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy 20 tys. zł - to podatnik traci prawo do tego zwolnienia po upływie 2 miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz tych osób w kwocie 20 tysięcy złotych.

Kolejny przykład. Obroty roczne właściciela sklepu obuwniczego w 2012 r. wyniosły 19 tys. zł. Od tego roku postanowił otworzyć dwa kolejne punkty sprzedaży obuwia, galanterii a także odzieży. Jeżeli obrót realizowany na rzecz osób fizycznych przekroczy w lutym 2013 r. 20 tys. zł, to będzie zobowiązany do zakupienia kasy i ewidencjonowania każdej transakcji najpóźniej od 1 maja br.

I jeszcze jeden przykład. - Prowadzę działalność sezonową tzw. małą gastronomię i w zeszłym roku przekroczyłam kwotę 20 tys. zł. Czy muszę kupić kasę fiskalną? - spytała nasza Czytelniczka.

Z przepisów wynika, że tak. W przypadku przedsiębiorców, którzy przekroczyli w 2012 roku nowy, niższy limit (czyli 20 tys. zł) - zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej wygasa z dniem 1 marca 2013 r.

Czyli w przypadku naszej czytelniczki będzie ona zobligowana do zakupu kasy fiskalnej i ewidencjonowania sprzedaży towarów już za pośrednictwem kasy fiskalnej już od 1 marca 2012 r.

Inaczej będzie w przypadku osób, których obroty w 2012 roku wyniosły 18 tys. zł - z takiego obowiązku są zwolnieni do czasu przekroczenia kwoty obrotu 20 tys. zł w 2013 roku.

Zmiana przepisów dotyczy także właścicieli szkół nauki jazdy, które zgodnie z nowym brzmieniem przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r., utraciły prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Oznacza to, że od 1 marca 2013 r. szkoły nauki jazdy są zobowiązane zakupić kasę fiskalną i ewidencjonować każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, wydając każdemu paragon fiskalny.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
R.I.PiS
Granda, jest to prawo działające wstecz. Zaskarżyć ten przepis, i to jak najszybciej.
Dodaj ogłoszenie