MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Adamek, dyrektor śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ o programach profilaktyki prozdrowotnej i Centralnym Klubie Pacjenta

Aleksandra Wielgosz
Katarzyna Adamek, dyrektor śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ mówiła o działaniach instytucji w zakresie promowania działań profilaktyki zdrowotnej.
Katarzyna Adamek, dyrektor śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ mówiła o działaniach instytucji w zakresie promowania działań profilaktyki zdrowotnej. Marzena Bugała-Astaszow
Już we wrześniu Katowice zamienią się w stolicę profilaktyki zdrowotnej. We wtorek, 24 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta. Swój udział w wydarzeniu kolejny raz będzie miał Narodowy Fundusz Zdrowia. Katarzyna Adamek, dyrektor śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ odpowiedziała o udziale instytucji w wydarzeniu oraz o pakietach profilaktycznych dostępnych w kraju.

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie obecny podczas wydarzenia 24 września. Co zaproponujecie uczestnikom?
W czasie Centralnego Klubu Pacjenta Fundacji "Z sercem do Pacjenta" będzie obecny NFZ ze swoim stoiskiem o podwojonej wielkości, ponieważ w zeszłym roku odwiedziło nas ponad tysiąc uczestników. W tym roku postanowiliśmy powiększyć nasze stoisko i zasoby specjalistów doradzających uczestnikom. Na stoisku NFZ będzie można skorzystać z porady dietetyka, ale też zmierzyć swoją masę i skład ciała, dowiedzieć się jaki program profilaktyczny finansowy przez NFZ, jest najbardziej odpowiedni. Będzie można wyrobić kartę EKUZ. Nie zapominamy o edukowaniu pacjentów w zakresie zdrowego żywienia - będziemy pokazywać jak korzystać z naszej strony internetowej, na której dostępnych jest 119 diet, skonstruowanych w oparciu o sposób odżywiania się, która zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Cieszymy się na to wydarzenie, to jest dla nas okazja żeby promować programy profilaktyczne, a w naszej ofercie jest ich wiele.

Jakie?
Jest program przeciwko gruźlicy, program dotyczący układu krążenia, są również programy onkologiczne, które mają na celu zapobiegać rakowi piersi, jajnika oraz innym nowotworom ginekologicznym. Mamy również w swojej ofercie cały program profilaktyki związanej z badaniami prenatalnymi. Będziemy szkolić, edukować wszystkich, którzy zechcą odwiedzić nasze stanowisko.

Jakie jest zainteresowanie programami profilaktycznymi? Czy pacjenci korzystają z nich w stopniu satysfakcjonującym?
W obszarze programów profilaktycznych i zachęcania do ich korzystania wciąż mamy wiele do zrobienia. Choć widzimy poprawę w porównaniu do ubiegłego roku, na przykład w zakresie programu profilaktyki 40+, gdzie odnotowaliśmy stuprocentowy wzrost zainteresowania, liczba osób korzystających z tych usług wciąż pozostaje niewystarczająca. Prognozy na ten rok wskazują, że zaledwie 6% uprawnionych skorzysta z tej możliwości.

A które cieszą się największym zainteresowaniem?
Programy profilaktyki onkologicznej i chorób układu krążenia. Obecnie około 31% osób korzysta z programów onkologicznych, takich jak te dotyczące raka piersi, oraz 25% z programów dotyczących chorób układu krążenia. Nadal jest wiele do zrobienia, ponieważ udział ten oscyluje wokół 1/4 uprawnionych osób. Wciąż brakuje nam instynktu dbania o własne zdrowie. Zdajemy sobie sprawę z potrzeby regularnego przeglądu technicznego samochodu, ale często zapominamy o konieczności przeprowadzenia przeglądu zdrowotnego, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Pierwsza edycja Centralnego Klubu Pacjenta cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Zobaczymy, co wówczas przygotowali organizatorzy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni