Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Szyngiera z Laurem Konrada podczas 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Za spektakl "Lwów nie oddamy"

Anna Ładuniuk
Lwów nie oddamy - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, reż. Katarzyna Szyngiera
Lwów nie oddamy - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, reż. Katarzyna Szyngiera Maciej Rałowski
Katarzyna Szyngiera, reżyserka spektaklu „Lwów nie oddamy”, zrealizowanego w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie została laureatką Lauru Konrada, głównej nagrody 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, który zakończył się w sobotę, 28 listopada 2020. Tegoroczny festiwal odbywał się online.

Katarzyna Szyngiera zdobyła trzy głosy (a w wymiarze materialnym trzy mieszki po 10 tys. złotych każdy) pięcioosobowego jury i tym samym została zdobywczynią nagrody głównej - statuetki Laur Konrada (przedstawia patrona festiwalu - Konrada Swinarskiego, a została zaprojektowana przez rzeźbiarza Zygmunta Brachmańskiego).

Teatralny dokument Katarzyny Szyngiery o współczesnych stosunkach polsko-ukraińskich, podziałach i uprzedzeniach, relacjach pomiędzy zwykłymi ludźmi, którzy dziś w Polsce żyją razem lub obok siebie zdobył największe uznanie.

Pozostałe dwa głosy (i mieszki po 10 tys. zł) przypadły Cezaremu Tomaszewskiemu za spetakl „Gracjan Pan” zrealizowany w Teatrze Capitol we Wrocławiu oraz Małgorzacie Warsickiej za „Mistrza i Małgorzatę z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

O Laur Konrada walczyło w sumie pięć spektakli. Oprócz nagrodzonych widzowie mogli zobaczyć także spektakl w reżyserii Piotra Łukaszczyka „Jutro przypłynie królowa” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Jędrzeja Piaskowskiego ze spektaklem „Jezus” z Nowego Teatru w Warszawie.
W składzie jury byli: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński, Jacek Poniedziałek, prof. Stanisław Rosiek i Grzegorz Jarzyna (przewodniczący).

Oprócz tego nagrodzono także słuchowisko radiowe - tutaj zwycięzcą okazała się Aleksandra Głogowska i jej adaptacja „Przed sklepem jubilera” wg tekstu Karola Wojtyły. Laureatka otrzymała 7 tys. zł. Zwyciężczynię wybrało jury w składzie: Janusz Kukuła, Waldemar Szymczyk i Ingmar Villqist.

Nagrodę za spektakl Teatru Telewizji zrealizowany w ramach projektu „Teatroteka” odebrał Filip Gieldon za „Kasie” Wojciecha Tremiszewskiego. (Nagroda to także, jak w poprzedniej kategorii - 7 tys. zł). Zwycięzcę wybrało jury w składzie: Krystyna Doktorowicz, Wojciech Majcherek i Ingmar Villqist

„Dziennik Teatralny” wyróżnił swoją nagrodą najlepszą aktorkę festiwalu - Martę Gzowską-Sawicką za rolę Wolanda w „Mistrzu i Małgorzacie”, a Nagroda Publiczności w wysokości 10 tys. zł ufundowana przez marszałka województwa śląskiego została przyznana Małgorzacie Warsickiej, reżyserce spektaklu „Mistrz i Małgorzata” wg Michaiła Bułhakowa z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Werdykt ogłoszono w sobotę wieczorem, podczas specjalnej transmisji online, a cały festiwal odbywał się także wirtualnie. Od poniedziałku codziennie widzowie łączyli się ze stroną festiwalu za pośrednictwem internetu i oglądali interesujące ich wydarzenia. Oprócz tego, że festiwal odbywał się wirtualnie, to utrzymano jego tradycyjne elementy - jak choćby spotkania z reżyserami po spektaklach, czy wydarzenia towarzyszące.

Była to już 20. edycja festiwalu, który od 1998 roku gości w Katowicach i jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera