Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa MTK: 9 lat temu zawaliła się hala MTK Katowice. Rodziny ofiar mogą wnieść pozew zbiorowy

Teresa Semik
Katastrofa hali MTK Katowice
Katastrofa hali MTK Katowice arc. DZ
Katastrofa MTK: Dach pawilonu runął 9 lat temu, podczas wystawy gołębi. Po spółce MTK zostały zgliszcza i niezapłacone rachunki. Decyzją Sądu Najwyższego rodziny ofiar katastrofy będą mogły walczyć w pozwie zbiorowym o odszkodowanie.

Katastrofa MTK: Pod zawalonym dachem 28 stycznia 2006 roku śmierć poniosło 65 osób (wśród nich Niemcy, Czesi, Słowacy, Belg i Holender), a ciężko rannych było 140 uczestników międzynarodowej wystawy gołębi. Wśród zabitych był także policjant na służbie, który zawiadomił ratowników o tragedii i próbował pomagać ofiarom.

W gruzowisku wielu straciło majątek. Zdaniem prokuratury, pokrzywdzonych tą katastrofą jest ponad 1300 osób.

Od 2009 roku przed katowickim Sądem Okręgowym toczy się proces karny oskarżonych o przyczynienie się do tej tragedii - kierownictwa spółki MTK, projektantów, budowlańców. Aktualnie przesłuchiwani są świadkowie obrony. Zdaniem biegłych, dach hali runął z powodu błędów w projektowaniu. Z kolei projektanci twierdzą, że z powodu złego użytkowania i zalegającej na dachu grubej warstwy śniegu.

Do sądów wpłynęło 98 pozwów o odszkodowanie, niektóre z nich dotyczyły kilku pokrzywdzonych - informuje sędzia Krzysztof Zawała z Sądu Okręgowego w Katowicach. - W toku są już tylko dwie sprawy, pozostałe się zakończyły. Wyroki przeważnie obciążały Skarb Państwa i spółkę MTK.

Nieruchomości, na których gospodarowała spółka MTK, były własnością Skarbu Państwa, stąd jego odpowiedzialność za niedostateczny nadzór nad oddanym w dzierżawę majątkiem. Tak więc to my, podatnicy, zapłaciliśmy za tę tragedię. MTK jest bez grosza.
Skarb Państwa, który reprezentował prezydent Chorzowa, bo w granicach tego miasta leżą nieruchomości, wypowiedział dzierżawę i po długim procesie przejął majątek w 2011 roku. Wtedy spółka MTK złożyła wniosek o upadłość. Nie była w stanie płacić swoich zobowiązań, nie tylko wobec ofiar.

- Formalnie spółka nadal istnieje, choć nie prowadzi żadnej działalności, bo nie ma środków na przeprowadzenie tej upadłości - wyjaśnia były prezes Piotr Kubica. ¬ Skoro spółka nie mogła zarabiać, po wypowiedzeniu umowy dzierżawy przez Skarb Państwa, nie mogła też zasilać fundacji powołanej na rzecz ofiar tej katastrofy. Fundacja też więc nie działa.

Usługi wystawiennicze na terenie MTK prowadzi Centrum Targowe FairExpo, którego założycielem i prezesem jest ten sam
Piotr Kubica.

W miejscu, gdzie stała zawalona hala, jest dziś pamiątkowy monument z nazwiskami ofiar. Po tej strasznej katastrofie zmieniły się przepisy dotyczące utrzymania wielkopowierzchnio-wych budynków. Zakładają one m.in. obowiązek dwukrotnego przeglądu technicznego - przed i po zimie.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Katastrofa MTK: 9 lat temu zawaliła się hala MTK Katowice. Rodziny ofiar mogą wnieść pozew zbiorowy - Dziennik Zachodni