Katastrofa w kopalni Zofiówka RELACJA godzina po godzinie. Zginęło 5 górników. Poznaliśmy ich nazwiska. Pochowano górników

Bartosz Wojsa, Jacek Bombor, Arkadiusz Biernat, BOR, KS, MT
Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka trwała od 5 maja. Pod kopalnią gromadzili się i czuwali mieszkańcy Jastrzębia. W środę, 16 maja, odbyła się ostatnia konferencja prasowa, na której podsumowano akcję ratowniczą. Wojewoda śląski, prezes JSW i wiceminister energii podziękowali ratownikom za heroizm.
Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka trwała od 5 maja. Pod kopalnią gromadzili się i czuwali mieszkańcy Jastrzębia. W środę, 16 maja, odbyła się ostatnia konferencja prasowa, na której podsumowano akcję ratowniczą. Wojewoda śląski, prezes JSW i wiceminister energii podziękowali ratownikom za heroizm. Dziennik Zachodni
Kopalnia Zofiówka Jastrzębie: Ratownicy górniczy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika. Nie żyje. Pogrzeby górników odbywają się od czwartku, 17 maja. Premier Mateusz Morawiecki przyznał renty specjalne rodzinom górników, którzy zginęli w kopalni Zofiówka. Wojewoda śląski ogłosił żałobę na terenie całego woj. śląskiego. Górnicy zaginęli po niezwykle silnym wstrząsie o mocy 4 w skali Richtera 900 m pod ziemią. Późnym wieczorem 12 maja odnaleziono pierwszego. Niestety, odnaleziony nie dawał oznak życia. W niedzielę został na powierzchnię przetransportowany drugi górnik. Także nie żył. Trzeci z poszukiwanych górników został odnaleziony w nocy z wtorku na środę. Do tąpnięcia doszło o godzinie 10.55 w sobotę w kopalni Zofiówka. Ewakuowano górników z zagrożonego obszaru. Nie wszyscy górnicy jednak wyjechali na powierzchnię. 5 górników zostało pod ziemią. Niestety, jeszcze w niedzielę 6 maja wydobyto dwa ciała. Ratownicy cały czas przeczesują zawalony chodnik. Gdy na drodze ratowników pojawiło się zalewisko, pojawiły się trzy scenariusze akcji ratowniczej. Zdecydowano, że woda zostanie odpompowana. Wywiercono otwór, którym ratownicy chcą podać w rejon za zalewiskiem tlen, a także spuścić tam kamerę i żywność dla zaginionych. I to się w piątek udało. Specjalny mikrofon rejestrował już dźwięki (szum wody) z miejsca, w którym powinni być górnicy. Do akcji przystąpili nurkowie, gotowi przedostać się pod wodą do górników. Ratownicy wykryli sygnał z lamp górniczych zaginionych górników.

Jak doszło do tragedii w Kopalni Zofiówka? Akcja ratownicza rozpoczęła się tuż po uzyskaniu informacji, że po niezwykle silnym wstrząsie, na górę nie wyjechali wszyscy górnicy z zagrożonego terenu.

ZOBACZ ZDJĘCIA BOHATERSKICH RATOWNIKÓW
NAJODWAŻNIEJSI RATOWNICY W AKCJI W ZOFIÓWCE

Jastrzębie: Wstrząs w kopalni Zofiówka. Tąpnięcie było bardzo silne

Wstrząs w Jastrzębiu miał miejsce w sobotę, 5 maja przed godziną 10.55. Potężny wstrząs był odczuwalny w Jastrzębiu-Zdroju i okolicach. Wstrząs w kopalni Zofiówka miał siłę około 4 stopni w skali Richtera (według pomiarów Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmicznej Głównego Instytutu Górnictwa) był więc jednym z najsilniejszych w historii.

Według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej do tąpnięcia o energii E=1,9x10^8 J (ok. 3,4 stopnia w skali Richtera) doszło po na poziomie 900 m kopalni Zofiówka, gdy pod ziemią pracowało 250 osób. Jednak w rejonie zagrożenia przebywało 11 górników. Czterech wyjechało na powierzchnię samodzielnie, do kolejnych dwóch ratownikom udało się dotrzeć 5 godzin od rozpoczęcia akcji. Pod ziemią zostało jeszcze 3 górników. W niedzielę po godz. 10 udało się dotrzeć do kolejnego zasypanego. Niestety lekarz stwierdził zgon. Kilka godzin później wydobyto następne ciało. Ciało 3. górnika odnaleziono w nocy z wtorku na środę.

UWAGA MATERIAŁ PISANY NA BIEŻĄCO
WCIŚNIJ F5 I ODŚWIEŻ STRONĘ

Kopalnia Zofiówka: Akcja ratownicza po katastrofie w kopalni w Jastrzębiu

KOPALNIA ZOFIÓWKA: OFIARY WYPADKU

AKTUALIZACJA 25.5.2018
W Pawłowicach odbył się pogrzeb Marcina Balceraka - górnika z Zofiówki. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach w pow. Pszczyńskim odbyło się nabożeństwo pogrzebowe Marcina Balceraka - ostatniego z piątki tragicznie zmarłych górników z kopalni Zofiówka. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, koledzy z JSW oraz mieszkańcy Pawłowic.

POGRZEB GÓRNIKA Z ZOFIÓWKI MARCINA BALCERAKA

AKTUALIZACJA 24.5.2018
Rodzina, koledzy z pracy, ratownicy górniczy, poczty sztandarowe, przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej i mieszkańcy Jastrzębia towarzyszyli w ostatniej drodze 38-letniemu górnikowi Michałowi Trusiewiczowi, który zginął w katastrofie w kopalni Zofiówka 5 maja. Pogrzeb odbył się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu-Zdroju.

POGRZEB MICHAŁA TRUSIEWICZA - GÓRNIKA Z ZOFIÓWKI

AKTUALIZACJA 23.5.2018
W Mszanie odbył się pogrzeb trzeciego górnika, który zginął w kopalni Zofiówka.

POGRZEB PIOTRA KRÓLIKA - GÓRNIKA Z ZOFIÓWKI. ŻEGNAŁY GO TŁUMY

AKTUALIZACJA: KONIEC AKCJI RATOWNICZEJ W ZOFIÓWCE
Zniszczone w wyniku tąpnięcia wyrobiska w kopalni Zofiówka w w Jastrzębiu Zdroju zostały odcięte od pozostałej części kopalni. Zainstalowano specjalne tamy bezpieczeństwa. W sobotę formalnie zakończono akcję w Zofiówce.

WIĘCEJ: Koniec akcji ratowniczej. Zniszczone wyrobiska odcięto tamami

AKTUALIZACJA, 18.5.2018, GODZ. 15.30
W Jastrzębiu-Zdroju, w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej odbył się pogrzeb Łukasza Szwedy, jednego z piątki górników, którzy tragicznie zginęli na kopalni Zofiówka, w wyniku tąpnięcia 5 maja. Łukasza z honorami pożegnali rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy, liczni kibice GKS Jastrzębie, a także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman oraz władze JSW.

Katastrofa w Zofiówce: Pogrzeb Łukasza Szwedy. Rodzina, mieszkańcy i kibice pożegnali górnika z Zofiówki ZDJĘCIA

AKTUALIZACJA 17.05.2018 GODZ. 17:45
Tłum ludzi - bliskich, znajomych, braci górniczej, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych - towarzyszył w ostatniej drodze 38-letniemu górnikowi Przemysławowi Szczyrbie, który zginął podczas katastrofy w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Pogrzeb odbył się dzisiaj, 17 maja, w kościele Jezusowym w Cieszynie, górnik został pochowany na cieszyńskim cmentarzu ewangelickim.

Katastrofa w kopalni Zofiówka: Dzisiaj w Cieszynie odbył się pogrzeb górnika, 38-letniego Przemysława Szczyrby

AKTUALIZACJA 17.5.2018 GODZ. 11.30
Mieszkańcy pożegnają w piątek kolejnego tragicznie zmarłego górnika - Łukasza Szwedę. Był wiernym kibicem lokalnego klubu piłkarskiego GKS 1962 Jastrzębie, znanym wśród sympatyków jako: Tygrys. Uroczystości zaplanowano na godz. 12.00 w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Szkolnej w Jastrzębiu-Zdroju. Górnik zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Ruptawie.

AKTUALIZACJA 17.05.2018 GODZ. 9:45
W katastrofie górniczej w kopalni Zofiówka zginęli:

  • Marcin Balcerak,
  • Piotr Królik,
  • Przemysław Szczyrba,
  • Łukasz Szweda,
  • Michał Trusiewicz

W czwartek w Cieszynie odbędzie się pogrzeb 38-letniego górnika Przemysława Szczyrby.

KOPALNIA ZOFIÓWKA: ŻAŁOBA, POGRZEB I POMOC DLA RODZIN

AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 11:15:

W kopalni Zofiówka odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył wojewoda śląski.

- Wierzę, że wiedza z tej 11-dniowej akcji przybliży nas do tego, by takich tragedii było jak najmniej. Zarząd dokonywał rzeczy niemożliwych, ja nie wiem, czy prezesi JSW w ogóle spali - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

- To ogromna tragedia dla nas wszystkich. Tragedia, która pochłonęła życie 5 górników. Jej przyczyną był niespotykany do tej pory w kopalniach JSW wstrząs pod ziemią. Odeszli od nas nasi koledzy, bracia, mężowie, ojcowie. Solidaryzujemy się z rodzinami górników, jesteśmy z wami. Nie ma słów, które mogą wyrazić ten smutek, ból, cierpienie. Nie zostawimy was. Otoczymy was należytą opieką - mówi łamiącym się głosem prezes JSW, Daniel Ozon.

"Chcę serdecznie podziękować wszystkim osobom, które nam pomagały. To jest ponad 2,5 tys. osób, które bezpośrednio i pośrednio brały udział w tej akcji. Szczególne podziękowania dla ratowników z całego Śląska. - powiedział prezes JSW.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski: "Składam słowa współczucia i kondolencji rodzinom górników, bo był to dla nich dramatyczny czas. Dołożę też słowa podziękowania dla wszystkich zastępów ratowniczych za heroizm".

CZYTAJ KONIECZNIE
RATOWNICY I PRZEWODNICY Z PSAMI POMOGLI ODNALEŹĆ GÓRNIKA

AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 10:00

Żałoba w województwie śląskim

Wojewoda śląski polecił wszystkim organom administracji rządowej działającym w województwie śląskim 17 maja opuścić flagi państwowe do połowy masztu na znak żałoby po tragicznie zmarłych górnikach. Zaapelował też, by organizatorzy imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa śląskiego powstrzymali się od ich organizacji 17 maja br.

Premier Morawiecki przyznał renty specjalne rodzinom górników z Zofiówki

AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 9:30
Premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencję rodzinom górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Zofiówce. Przyznał im renty specjalne.

W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło 5. górników. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ich bliskimi. Nic nie zastąpi im straty najbliższych. Podjąłem dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników. Niech spoczywają w pokoju.

Premier Morawiecki podziękował także ratownikom.
"Chciałbym podziękować ponad 2 tys. ratownikom i wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową w KWK Zofiówka. Za pracę w najtrudniejszych warunkach i pod presją czasu. Wasza postawa godna jest najwyższego uznania i szacunku. Dziękuję"

AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 9:02
Ciało ostatniego zaginionego górnika w kopalni Zofiówka zostało wywiezione na powierzchnię. Lekarz stwierdził zgon.

AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 7:45
Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowuje specjalną konferencję prasową, na której mają zostać podane szczegóły dotyczące akcji ratowniczej.

AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 7:01

W akcji ratowniczej na kopalni Zofiówka brało udział ponad 1 tys. górników ratowników. W Jastrzębiu Zdroju od poniedziałku trwa 7-dniowa żałoba.

KALENDARIUM KATASTROFY W KOPALNI ZOFIÓWKA
ŚLĄSK W ŻAŁOBIE PO KATASTROFIE W KOPALNI ZOFIÓWKA

Ratownicy odnaleźli poszukiwanego górnika

Aktualizacja 16.5.2018 godz. 6:00
Ratownicy odnaleźli trzeciego z poszukiwanych górników. Informację po północy z wtorku na środę podały służby prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego ciało ma być w ciągu kilku godzin przetransportowane na powierzchnię.

CZYTAJ KONIECZNIE
OSTATNI Z POSZUKIWANYCH GÓRNIKÓW ODNALEZIONY

Kopalnia Zofiówka: 11. doba akcji ratowniczej

AKTUALIZACJA: 15.5.2018, GODZ. 15.45

Komunikat prasowy 15.05.2018 r.
Ratownicy nie zwalniają tempa. Obecnie na dole pracuje 18 zastępów. Woda z przodka w całości została wypompowana, został jedynie szlam. Ratownikom został jeszcze do spenetrowania 30-metrowy przekop wentylacyjny F-H.

Ponadto wszystkie miejsca w chodniku H-10, w których prześwit jest wyższy niż 40 cm, zostały już spenetrowane. Obecnie warunki na dole pozwoliły na to, aby sprawdzić kolejne fragmenty wyrobiska. Ratownicy kontynuują rozbieranie konstrukcji przenośników i urządzeń w najbardziej zniszczonej części chodnika H-10. Przemieszczają się ciasnym korytarzem, a elementy zawalonych, podziemnych konstrukcji, które blokują im drogę, muszą usuwać ręcznie. Jest to najtrudniejsza akcja ratownicza w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

WIĘCEJ:
Zofiówka: fatalne warunki pod ziemią. Ratownicy wciąż nie znaleźli trzeciego górnika WIDEO+ZDJĘCIA

AKCJA RATOWNICZA W KOPALNI ZOFIÓWKA: CO SIĘ DZIAŁO W POPRZEDNICH DNIACH - NA NASTĘPNYCH STRONACH
AKTUALIZACJA: 15.5.2018, GODZ. 12.40

Z kopalni Zofiówka wyjechał przed chwilą kolejny autobus z ratownikami. Pod kopalnią mieszkańcy Jastrzębia od czasu do czasu zapalają znicze. Wszyscy czekamy na nowe wieści spod ziemi, gdzie trwają poszukiwania ostatniego zaginionego górnika.

AKTUALIZACJA: KOMUNIKAT JSW, 15.5.2018, GODZ. 9.30
Brak przełomu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu. Ratownicy w dalszym ciągu przeszukują miejsca, które wskazały wczoraj psy poszukiwawcze. Ze skrzyżowania chodników H-10 i H-2 wypompowano już wodę. Ratownicy w dużej części spenetrowali to miejsce, nie natrafili jednak wciąż na ostatniego, poszukiwanego górnika. Wodą zalany jest jeszcze przodek H-2 i przekop wentylacyjny F-H za skrzyżowaniem.

Drugie miejsce, które penetrują ratownicy to część zachodnia chodnika H-10, który jest bardzo mocno zdeformowany. Ratownicy pracują w ekstremalnie ciężkich warunkach, aby pokonać kolejne metry, muszą usunąć olbrzymią ilość zniszczonych konstrukcji.

KOPALNIA ZOFIÓWKA JASTRZĘBIE, 15.5.2018, GODZ. 8.20
Dziś rozpocznie się jedenasta doba akcji ratowniczej w kopalni Zofiowka. Wciąż brak nowych wieści o postępach, trwają poszukiwania ostatniego górnika. Trzeba czekać na komunikat JSW.

AKTUALIZACJA GODZ. 21:10

Przewodnicy z psami wyjechali na powierzchnię, jednak efekty ich poszukiwań nie sa jeszcze znane.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:05

Obecnie na dole pracuje 17 zastępów. W dalszym ciągu trwa wypompowywanie wody z chodników H-2 i H-10. Jej poziom udało się na tyle obniżyć, że do akcji mogły wkroczyć psy poszukiwawcze. Owczarek belgijski, labrador i border collie podjęły trop. W tej chwili ratownicy górniczy penetrują rejon wskazany przez psy, jednak w dalszym ciągu nie natrafiono na poszukiwanego górnika. Mimo trudnych warunków, ratownicy pracują na dole z ogromną determinacją.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:15
W związku z tragedią, jaka rozegrała się w kopalni Zofiówka, łącząc się w bólu z poszkodowanymi i rodzinami ofiar, ogłaszam żałobę na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój. Trwać będzie od 14 do 20 maja - poinformowała przed chwilą prezydent Jastrzębia.

ZOBACZCIE KONIECZNIE ZDJĘCIA BOHATERSKICH RATOWNIKÓW
RATOWNICY GÓRNICZY Z KOPALNI ZOFIÓWKA NIOSĄ NADZIEJĘ

AKTUALIZACJA 14.5.2018 PONIEDZIAŁEK GODZ. 12:35
W dół kopalni Zofiówka zjechał przewodnik z psem tropiącym. Na poziomie 900 m trwa akcja ratownicza. Pies może pracować kilka godzin, jednak w tym czasie musi mieć wiele przerw.

AKTUALIZACJA 14.5.2018 PONIEDZIAŁEK GODZ. 11:40
Daniel Ozon, prezes JSW, ogłosił 7-dniową żałobę we wszystkich zakładach i spółkach. Powodem tragiczny wypadek, do którego doszło 5 maja w kopalni Zofiówka, w którym zginęło czterech górników, a jeden wciąż jest poszukiwany.

AKTUALIZACJA 14.5.2018 PONIEDZIAŁEK GODZ. 9:41

Dzisiaj, 14 maja, przed godz. 9.00 udało nam się ustalić, że do kopalni Zofiówka ruszyła trzyosobowa ekipa przewodników z psami tropiącymi. To Mateusz Cupek i pies Diego, Andrzej Filarewicz i pies Max, a także policjantka-przewodniczka z psem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

CZYTAJ WIĘCEJ
RATOWNICY SPENETROWALI PRZODEK. NIE MA 3. GÓRNIKA. TERAZ WEJDĄ PSY

AKTUALIZACJA 14.5.2018 GODZ. 9:15
Komunikat prasowy JSW

W ciągu ostatniej nocy lustro wody opadło na tyle, że ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach mogli częściowo spenetrować 20-metrowy chodnik oraz przodek H-2. W chodnikach H-10 i H-2 w dalszym ciągu utrzymuje się woda na poziomie od 1 do 2 metrów, co uniemożliwia skuteczne poszukiwania.

Z inicjatywy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postawiło w stan gotowości zespoły poszukiwawcze z psami. Do dyspozycji jest pies policyjny rasy owczarek belgijski , który jest wyszkolony do pracy w wodzie, natomiast psy straży pożarnej z Jastrzębia-Zdroju są specjalnie przygotowane do pracy w gruzowiskach i zawałach. W momencie, kiedy tylko warunki na to pozwolą, zostaną wpuszczone do penetracji chodnika.

AKTUALIZACJA 14.5.2018 PONIEDZIAŁEK GODZ. 8:45
Do akcji prawdopodobnie wchodzą przewodnicy z dwoma psami tropiącymi. Jeśli te przypuszczenia się potwierdzą, oznacza to, że poziom metanu spadł do bezpiecznego poziomu.

To z kolei oznacza, że będzie mogła ponownie ruszyć pompa elektryczna.

AKTUALIZACJA 14.5.2018 PONIEDZIAŁEK GODZ. 6:30

Rozpoczęła się 10 doba akcji ratowniczej na kopalni Zofiówka. Ekipy ratowników zmieniają się cały czas i pracują nieprzerwanie. Obniżający się poziom wody w zalewisku uwolnił metan. Jego stężenie powoduje, że ponownie nie może działać pompa elektryczna. Pompowanie wody jednak cały czas się odbywa dzięki pompom na sprężone powietrze. Jeśli lustro wody się jeszcze bardziej obniży, będzie można spenetrować kolejne metry zalanego chodnika.

CZYTAJ KONIECZNIE
TRAGICZNY BILANS KATASTROFY W KOPALNI ZOFIÓWKA

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka: sprawdź, co działo się w poprzednich dobach

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 21
Dzisiaj, 13 maja, około godz. 19.30 do Jastrzębia-Zdroju przyleciał policyjny helikopter, który przywiózł do miasta świetnie wyszkoloną przewodniczkę z psem poszukującym z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Dołączyła ona do przewodników psów ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Jastrzębiu i razem z nimi ma być w gotowości, by pomóc w akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka, jeśli zajdzie taka potrzeba.

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 19:40

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 19:00
Nowe wieści z JSW. Dzisiaj na dole pracowały 24 zastępy. W dalszym ciągu wypompowywana jest woda z zalewiska, do którego wciąż dopływa woda z górotworu. Mimo to, linia lustra wody przesunęła się od wczoraj o 12 metrów.

Ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach przeczesują skrzyżowanie wyrobisk. Pompowanie wody prowadzone jest za pomocą układu pomp zasilanych sprężonym powietrzem. Stężenie metanu nadal jest zbyt duże, by użyć pomp elektrycznych.

To dziewiąta doba akcji ratowniczej. Od początku uczestniczyło w niej ponad 2 tys. ratowników. Udało się dotrzeć do skrzyżowania wyrobiska H-10 z H-2. Pompa elektryczna, choć nie można jej jeszcze użyć, jest na dole w gotowości.

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 18:05
Wciąż nieznana jest dokładna lokalizacja trzeciego górnika, który jest uwięziony pod ziemią w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, oficjalne informacje nie mówią o jego odnalezieniu. Nadal trwa ekstremalnie trudna akcja ratownicza. Tymczasem przed kopalnią co chwilę pojawiają się mieszkańcy, którzy palą znicze i modlą się.

WIĘCEJ:
Zofiówka: znicze, modlitwy i czekanie na trzeciego górnika. Akcja ratownicza wciąż trwa

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 13:50
Zmieniają się ekipy ratowników. Mówią, że to ekstremalnie trudna akcja.

Mieszkańcy przynoszą kwiaty i zapalają znicze przed kopalnią. Wszyscy czekamy na odnalezienie trzeciego zaginionego górnika.

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 11:50
Przedstawiciele JSW już oficjalnie mówią o tym, że dwóch górników znalezionych kolejno w sobotę i niedzielę można uznać za zmarłych. Jeszcze nie wiadomo, kiedy pojawią się informacje o trzecim górniku, który jest pod ziemią.

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 6:50
Ratownicy odnaleźli ciało drugiego z trzech poszukiwanych górników. Ratownicy zlokalizowali jego ciało w zalewisku, podczas wypompowywania wody. Akcja trwa nadal, w dalszym ciągu poszukiwany jest jeden górnik.

WIĘCEJ:
Kopalnia Zofiówka: ratownicy szukają trzeciego górnika. Ciała dwóch już znaleźli

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 00:30

Pojawiły się dalsze informacje. Ciało poszukiwanego górnika ratownicy odnaleźli w zalewisku, podczas wypompowywania wody. Poszukiwania dwóch pozostałych górników trwają nadal.

Oficjalny komunikat JSW wydany w związku z odnalezieniem ciała górnika brzmi:

Górnik został odnaleziony w sobotę wieczorem. Ratownicy zlokalizowali jego ciało w zalewisku, podczas wypompowywania wody.
Akcja nadal trwa, w dalszym ciągu poszukiwanych jest dwóch pozostałych górników.

Przedstawiciel JSW doprecyzował, iż lekarz nie stwierdził jeszcze urzędowo zgonu odnalezionego górnika. Mężczyzna wciąż jest transportowany do bazy.

AKTUALIZACJA 13.5.2018 GODZ. 00:05

Prezes i wiceprezes JSW na Zofiówce

Mimo późnej pory na Zofiówce widziano prezesa i wiceprezes JSW. Możliwe, że spotkali się z rodzinami poszukiwanych górników. Ponad dwie godziny wcześniej JSW poinformowała, że jednego z górników odnaleziono, ale nie dawał oznak życia.

AKTUALIZACJA 12.5.2018 GODZ. 21:40

Przed Zofiówką "wszyscy o tym mówią"

Przed kopalnią Zofiówka zbierają się pierwsi ludzie. Zatrzymują się też górnicy wychodzący z kopalni. - Daj Boże, by odnaleźli też pozostałą dwójkę - mówią. - Przed chwilą byłem na kopalni, wszyscy o tym mówią - dodaje jeden z nich.

Akcja ratownicza Zofiówka: odnaleziono jednego z górników. Nie daje oznak życia

W ósmej dobie akcji ratowniczej w Ruchu Zofiówka, ratownicy odnaleźli jednego z trzech poszukiwanych górników, który nie daje oznak życia. Obecnie jest transportowany do bazy akcji.

To oficjalny komunikat JSW z godziny 21.33.

AKTUALIZACJA 12.5.2018 GODZ. 19:30

Akcja ratownicza Zofiówka: deformacja wyrobiska? Zagrożenie metanowe nadal stwarza ryzyko

Ratownicy górniczy w dalszym ciągu wypompowują wodę. Linia lustra wody powstałego w wyniku tąpnięcia zalewiska znajduje się 12 m od skrzyżowania. Wciąż nie widać prześwitu, co może świadczyć o dużej deformacji wyrobiska na skrzyżowaniu chodnika H-10 z chodnikiem H-2.

Woda jest wypompowywana nadal za pomocą układu pomp zasilanych sprężonym powietrzem. Ze względu na utrzymujące się stężenie metanu i możliwe dalsze niekontrolowane jego wypływy, nie można podjąć ryzyka włączania pompy elektrycznej.

Przed kopalnią kibice GKS Jastrzębie uczcili poległego górnika. Był ich kolegą z sektora.

AKTUALIZACJA 12.5.2018 GODZ. 15:40

Pompa pracuje skutecznie, spod wody wyłaniają się elementy konstrukcji

W ciągu ostatniej godziny poziom lustra wody obniżył się o kilkanaście centymetrów. Zalewisko wciąż nie pozwala na przeszukanie całego odcinka chodnika. Wyłaniają się elementy konstrukcyjne wzmacniające skrzyżowanie chodnika H-10 z chodnikiem podścianowym H-2.

Woda spływa do zalewiska z dwóch kierunków tworzących skrzyżowanie. Kompozytowa pompa szlamowa skutecznie pracuje, a lustro wody systematycznie opada.

Jak informuje przedstawiciel JSW, nie tylko rodziny górników, ale także ratownicy są pod stałą opieką psychologów.

AKTUALIZACJA 12.5.2018 GODZ. 14:55

Modlitwa i znicze przed kopalnią

Przed kopalnią Zofiówka jest coraz więcej zniczy. Ludzie wciąż przychodzą się tutaj modlić. Brak nowych wieści o akcji ratowniczej, JSW nie podaje też godziny ewentualnej konferencji prasowej.

AKTUALIZACJA 12.5.2018 GODZ. 13:30

Akcja ratownicza Zofiówka: oficjalny komunikat JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa w oficjalnym komunikacie potwierdza rozwój akcji ratowniczej w Zofiówce:

Obecnie na dole pracuje 19 zastępów ratowników górniczych.

W dalszym ciągu ratownicy górniczy pompują wodę z zalewiska, lustro wody powoli opada. Efektywność prac spadła ze względu na gęsty szlam, który znajduje się w wodzie.

W nocy ratownicy przetransportowali i zamontowali najlepszej jakości australijskie kompozytowe pompy szlamowe, które umożliwiają wypompowanie wody zanieczyszczonej urobkiem.

Opadające lustro wody uwolniło metan i aktualnie jego stężenie w atmosferze uniemożliwia uruchomienie pompy elektrycznej.

Urządzenie znajduje się na miejscu i jest gotowe do pracy. W dalszym ciągu system pomp jest zasilany sprężonym powietrzem. Aktualnie są to jedyne urządzenia, których można użyć w warunkach panujących w miejscu zdarzenia.
AKTUALIZACJA 12.5.2018 GODZ. 9:30

Akcja ratownicza w Zofiówce napotyka kolejne trudności. Znów metan!

Opadające lustro wody w rozlewisku uwolniło metan! Stężenie tego gazu w atmosferze uniemożliwia wykorzystanie pompy elektrycznej. Na miejscu pracuje 19 zastępów ratowników.

AKTUALIZACJA 12.5.2018 GODZ. 8:30

Zofiówka: trwa odpompowywanie wody z rozlewiska

Trwa pompowanie wody z rozlewiska w chodniku, w rejonie którego mogą znajdować się górnicy. Obok nich ratownicy też muszą się przeciskać. W nocymontowano pompę elektryczną.

AKTUALIZACJA 12.5.2018 GODZ. 7:30

Kopalnia Zofiówka: akcja ratownicza trwa już tydzień

Wstrząs w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju miał miejsce już tydzień temu, w sobotę 5 maja 2018. W piątek w nocy z 11 maja na 12 maja wciąż jeszcze nie był znany los trójki zaginionych górników. Dwójka rannych wróciła już do swoich domów. Akcja ratownicza trwa. Jak stwierdził szef ratowników, "Górnicy mają tam jeszcze szansę na przeżycie". Wciąż tli się nadzieja, że zaginieni górnicy zostaną odnalezieni żywi.

AKTUALIZACJA 11.5.2018 GODZ. 19:00

Kopalnia Zofiówka: do akcji wejdzie pompa elektryczna. Dwóch uratowanych górników wyszło ze szpitala

Dwóch poszkodowanych górników w sobotnim wypadku opuściło dziś szpital. Na dole w dalszym ciągu trwa akcja ratownicza. Wciąż nie odnaleziono zaginionych. Podjęto też decyzję o uruchomieniu pompy elektrycznej, by przyśpieszyć usuwanie wody z rozlewiska. Urządzenie waży prawie tonę. Dzięki temu sprzętowi wydajność będzie 7-krotnie większa niż do tej pory. Pompa elektryczna ma zostać zamontowana, ale są problemy z jej transportem na miejsce akcji. Jest duża i ciężka, do tego w wyrobisku są małe prześwity i nie da się jej przecisnąć. Zostanie przetransportowana w trzech częściach: rama, silnik, pompa.
Do Zofiówki przyjechali dziś min. energii Krzysztof Tchórzewski i wicemin. Grzegorz Tobiszowski. Wzięli udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego i rozmawiali z ratownikami. Min. Tchórzewski spotkał się również z rodzinami górników.

AKTUALIZACJA 11.5.2018 GODZ. 17:45

Prawdopodobnie dziś nie będzie już konferencji prasowej w sprawie akcji ratunkowej. Nie ma przełomu. Ratownicy wykonują żmudną robotę. Natomiast jeszcze wieczorem ma zostać wydany komunikat o postępach akcji w kopalni Zofiówka.

Kopalnia Zofiówka: 7 doba akcji ratowniczej

AKTUALIZACJA 11.5.2018 GODZ. 12:59
Ratownicy opuścili mikrofon otworem do chodnika H-10, jednak nie zarejestrował on żadnych sygnałów oprócz szumu wody. Ratownicy cały czas usiłują obniżyć poziom zalewiska.

Woda jest odprowadzana dzięki dotychczasowemu układowi pomp na sprężone powietrze. Jednocześnie na dół transportowane jest wydajniejsze urządzenie zasilane elektrycznie. Pompa będzie pracować na zasadach określonych przez kierownika akcji. Urządzenie zostanie zwiezione w częściach, będzie montowane na dole.

Pompa elektryczna zostanie zainstalowana jako druga w kolejności od lustra wody, w warunkach, w jakich można używać tego typu sprzętu. Cały czas warunki pracy ratowników są ekstremalnie trudne.

ZOBACZ KONIECZNIE
OTO BOHATERSCY RATOWNICY, KTÓRZY BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI NA ZOFIÓWCE

AKTUALIZACJA 11.5.2018 GODZ. 10
Jest szansa, że górnicy przeżyli i czekają na pomoc.
Andrzej Kleszcz, wiceprezes CSRG: Pracuję w górnictwie 38 lat. Nie pamiętam tak trudnej akcji ratunkowej. Ratownicy pracują po 16 godzin. Podkreślam, idziemy po żywych górników.

ZOBACZ KONIECZNIE
RATOWNICY JUŻ WIDZĄ STROP ZAWALONEGO CHODNIKA. CORAZ BLIŻEJ ZAGINIONYCH GÓRNIKÓW

AKTUALIZACJA 11.5.2018 GODZ. 8:10
- Wiertacze celnie wywiercili drugi otwór z przekopu F kołowego na poziomie 900 metrów i trafili do chodnika H-10. Otwór ma średnicę 9,5 cm. W tym momencie ratownicy opuszczają przewód z urządzeniem łączności odbiorczo - nadawczym (Przenośny Telefon Ratowniczy) oraz pakiet żywnościowy - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

CZYTAJ KONIECZNIE WIĘCEJ
UDANY ODWIERT W KOPALNI ZOFIÓWKA: RATOWNICY PODAJĄ TELEFON RATUNKOWY I ŻYWNOŚĆ

AKTUALIZACJA 11.5.2018 GODZ. 3:00
Późna noc, a pod KWK Zofiówka tłoczno. Parkingi pełne, wychodzą pracownicy. - Mijamy ratowników na podszybiu na poziomie 900 m, mają tam bazę. Nie będzie przełomu pompują wodę cały czas - mówi górnik. 9 lat w zawodzie. Strach zjechać na dół? - O tym się nie myśli - mówi.

AKTUALIZACJA 11.5.2018 GODZ. 2:47

ZOBACZ NAGRANIE WIDEO
AKCJA RATOWNICZA 900 M POD ZIEMIĄ

AKTUALIZACJA 11.5.2018 GODZ. 0:21
Nowa drużyna ratowników górniczych wjeżdża na kopalnię Zofiówka.

KOPALNIA ZOFIÓWKA: AKCJA RATOWNICZA
Na kolejnej stronie prześledź, co działo się w poprzednich dobach akcji.

Kopalnia Zofiówka: 6 doba akcji ratowniczej

KOPALNIA ZOFIÓWKA JASTRZĘBIE, godz. 17.50
Nurkowie KGHM Polska Miedź wrócili niedawno do domu, ale są gotowi pomóc w kopalni Zofiówka, jeśli warunki na to pozwolą. Wojsko też na razie bezczynne, bo roboty pływające pod wodą mają silniki elektryczne, a ich użycie groziłoby wybuchem metanu. Trwa wypompowywanie wody. Lustro wody systematycznie się obniża. Po wypompowaniu wody będzie można spenetrować teren w poszukiwaniu zaginionych.

AKTUALIZACJA 10 MAJA, GODZ. 12:40

Wydaje się, że najbardziej efektywnym działaniem ze wszystkich podjętych do tej pory, będzie wypompowywanie wody - mówi prezes JSW, Daniel Ozon.

Cały układ składający się z czterech pomp i węży został zainstalowany oraz uruchomiony w nocy. Jest tam około 200 metrów sześciennych wody, są niewielkie dopływy. Od czasu działania pomp lustro wody zostało obniżone o ponad 60 cm.

ZOBACZ KONIECZNIE
CI RATOWNICY TO BOHATEROWIE. PRACUJĄ BEZ WYTCHNIENIA. ZOBACZ ZDJĘCIA

- Ratownicy weszli do wody, sięgała im do pasa - mówi prezes JSW. Wciąż budowane są lutniociągi, które dostarczają powietrze do miejsca akcji ratowniczej.

W godzinach nocnych rozlewisko zostanie w całości wypompowanie. Ratownicy analizują sytuację, kiedy będą mogli wejść do chodnika, by przejść na jego drugą stronę. Możliwe, że będzie to można zrobić, zanim zostanie cały zbiornik wypompowany.

Sprzęt wojskowy jest w pogotowiu, robot pływający pod wodą jest na terenie kopalni Zofiowka. Jeśli pojawi się odpowiednia do tego atmosfera, może ratownicy z niego skorzystają.

Psy natrafiły na dwa ślady pod ziemią. Na razie nic konkretnego jednak nie znaleziono.

Pies swoim zachowaniem wskazał, że mogą tam być ludzie

AKTUALIZACJA 10 MAJA GODZ. 11:15:
Dwóch przewodników Podhalańskiej Grupy GOPR z psem o imieniu Koka bierze udział w akcji ratowniczej w kopalni Zofiowka. - Przewodnicy na miejscu decydują, czy pies może pomóc – mówi naczelnik Mariusz Zaród.

AKTUALIZACJA 10 MAJA GODZ. 9:05:
Z ostatniej chwili: pompy pod ziemią zaczęły pracować, udało się je w końcu zainstalować. Usunięcie rozlewiska zajmie im od 8 do 10 godzin.

CZYTAJ KONIECZNIE
JEST POSTĘP W AKCJI RATOWNICZEJ - CZYTAJ WIĘCEJ

AKTUALIZACJA 10.5.2018 GODZ. 8:10
Relacja na temat postępu prac ratowniczych.

Zła wiadomość: Nurkowie KGHM Polska Miedź musza dostarczyć pod ziemię prawie 1 tonę sprzętu. Ze względu na zaciśnięty chodnik i niewielkie prześwity jeszcze nie udało się wszystkiego dostarczyć w rejon akcji ratowniczej.

Prace rozpoczęła komisja powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, która ma zbadać przyczyny i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku, do których doszło 5 maja w kopalni „Borynia – Zofiówka – Jastrzębie” ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu Zdroju. Planowo komisja, w skład której weszło 17 osób, ma zakończyć prace przed 10 sierpnia.

- To przedstawiciele świata nauki reprezentujący jednostki naukowo badawcze, wyższe uczelnie techniczne o profilu górniczym, a ponadto przedstawiciele nadzoru górniczego z Wyższego Urzędu Górniczego i Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku – mówił Zbigniew Rawicki, przewodniczący komisji.
KOPALNIA ZOFIÓWKA, 10.05.2018, GODZ. 1.00
Po północy na teren kopalni Zofiówka został sprowadzony pies tropiący. Ma pomóc ratownikom w zlokalizowaniu górników. Pojawiły się jednak również nieoficjalne informacje, a zatem niepotwierdzone, jakoby ratownicy natrafili na linię strzałową. To powiedział naszemu reporterowi jeden z górników wychodzących ze zmiany w kopalni.

KOPALNIA ZOFIÓWKA, GODZ. 23: KOLEJNA TRUDNA NOC PRZED RATOWNIKAMI
Plan na noc w w kopalni Zofiówka to udrożnić chodnik, aby zamontować pompę i rozpocząć usuwanie wody, a także w celu przetransportowania sprzętu nurków żeby mogli zanurkować w wodzie (jeżeli nie będzie metanu). Niestety, ratownicy mają problem z przetransportowanie jednej pompy na miejsce akcji, co mocno opóźni wypompowanie wody.

- Problem z pompą dotyczy jej transportu w rejon rozlewiska. Warunki na miejscu akcji ratowniczej wciąż są ekstremalnie trudne. Wąskie przejścia, rumowisko. Przez noc woda nie zostanie prawdopodobnie wypompowana - napisał na Twitterze nasz reporter Bartosz Wojsa.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.50
Złe informacje z kopalni Zofiówka. Jest problem z zainstalowaniem jednej pompy. Do północy nie zostaną zainstalowane cztery pompy. To znacznie opóźni wypompowywanie wody z rozlewiska.

KOPALNIA ZOFIÓWKA, GODZ. 19: NIE WIADOMO CZY WOJSKO WKROCZY DO AKCJI
W ciągu kolejnych godzin ratownicy mają udrożnić chodnik prowadzący do zbiornika wodnego, który utworzył się po tąpnięciu na poziomie 900 metrów. To z jego okolicy odbierany jest sygnał od zaginionych górników. Do pokonania zostało około 30 metrów.

Przypomnijmy, że ratownicy nie są w stanie nieść na plecach aparatów tlenowych, przez cą pchają je przed sobą, bo średnica prześwitu to często tylko 70 cm. to bardzo spowalnia akcję. W dodatku do odgruzowania wyrobiska używają wyłącznie sprzętu hydraulicznego, który nie iskrzy, aby nie ryzykować zapłonu metanu, którego stężenie miejscami wciąż jest wysokie. Ratownicy poruszają się zaledwie kilkanaście metrów na godzinę.

Jeśli przejście zostanie udrożnione, nurkowie rozlewiskiem wodnym utworzą bazę, z której rozpoczną akcje poszukiwawczą. rozlewisko ma około 300-400 metrów sześciennych. Na wypompowanie wody potrzeba 8-10 godzin. Wówczas będą mogli przez nie przejść ratownicy.

Dodatkowo zabudowano czujnik, metanomierz stacjonarny, za skrzyżowaniem chodnika H10 z pochylnią wentylacyjną H2. On ciągle rejestruje zawartość metanu. - Przy rozlewisku, gdzie pracują ratownicy metan spadł do ok. 3-4% - mówi Tomasz Śledź, wiceprezes JSW.

Przypominamy, że do Jastrzębia dotarło też wojsko z marynarki wojennej w Gdyni. Żołnierze są wyposażeni w specjalne roboty do przeszukiwania terenu pod wodą, jednak ich udział w akcji ratowniczej nie jest jeszcze pewny.

To nie jest pewne, że wojsko zjedzie pod ziemię - zastrzega prezes JSW.

Najpierw ich sprzęt musi zostać sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa, chodzi o ewentualne iskrzenie, które mogłoby spowodować wybuch metanu.

KOPALNIA ZOFIÓWKA JASTRZĘBIE, GODZ. 17.40: DO POSZUKIWAŃ WŁĄCZA SIĘ MARYNARKA WOJENNA
Wojsko Polskie włącza się w akcję ratowniczą w kopalni Zofiówka. Na miejsce udają się żołnierze Marynarki Wojennej wyposażeni w roboty przeznaczone do prowadzenia poszukiwań podwodnych - poinformował na Twitterze Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

AKTUALIZACJA 9.5.2018 GODZ. 15:00

O sprzęcie, w jaki wyposażeni są górnicy (lokalizatory, aparaty ucieczkowe) rozmawiamy z Robertem Wnorowskim, rzecznikiem Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu.
Rodziny górników otrzymują bezpłatne wsparcie dla od psychologów.

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka: W jaki sprzęt wyposażeni byli poszukiwani górnicy? Na czym polega specjalistyczna pomoc psychologiczna udzielana członkom ich rodzin? [CZYTAJ WIĘCEJ]

AKTUALIZACJA 9.5.2018 GODZ. 12:30
Dobra wiadomość: woda w zalanych chodniku w kopalni Zofiówka przestała się podnosić. Pod kopalnię podjechał samochód z wysokowydajną pompą, która ma usunąć zalewisko.

AKTUALIZACJA 9.5.2018 GODZ. 11:10

Sportowcy wspierają górników z kopalni Zofiówka

W środę będzie minuta ciszy, tutaj ludzie doskonale rozumieją dramat, jaki się tam rozgrywa. Nie da się przejść obok tego obojętnie, kiedy niemal każdy ma w rodzinie kogoś, kto w kopalni pracował lub pracuje - powiedział Marcin Brosz, trener Górnika Zabrze, na oficjalnej stronie klubu.

CZYTAJ KONIECZNIE
GOL DLA GÓRNIKÓW ZOFIÓWKI I MINUTA CISZY PRZED MECZEM GÓRNIKA

AKTUALIZACJA 9.5.2018 ŚRODA GODZ. 8:20

Kopalnia Zofiówka: Nurkowie w akcji ratowniczej

Po godz. 8 w kopalni Zofiówka rozpoczęła się poranna konferencja prasowa. Zdaniem prezesa JSW, zaginieni górnicy mogą być w miejscu, w którym zlokalizowano sygnał z lamp górniczych.

Zorganizowano ekipę nurków. Opracowany został scenariusz otworzenia otworu technologicznego z możliwego najbliższego przekopu. Zastęp nurkowy KGHM Polska Miedź włączy się do akcji ratowniczej. Minimum jest takie, że dwie osoby mogą zejść do takiego zbiornika, pojedynczy nurek nie może tego zrobić. Trzeba też zapewnić atmosferę zdatną do oddychania w miejscu akcji, do momentu rozpoczęcia akcji z nurkami.

[b]CZYTAJ KONIECZNIE
[a]

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 458

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dentysta
Wielka tragedia, co połączyła to kopalnie z kopalnią Bogdanka i te sny katastroficzne (dzisiejszy sen również smutny, wstrząsy w kopalni Staszic, ) o spadku notowań giełdowych Bogdanki na zarządów PO....a teraz w Bogdance mają koncesje na wydobycie węgla na 50 lat czasu protobinowego protokołu przekazania środka trwałego (zagadka P->T) kopalni Juliusz
D
Dociekliwy
Bezlitosne siły natury... i nierówna walka. Ratownicy dali z siebie wszystko zarówno Ci z kopalń jak i zawodowi z Centralnej Stacji Ratownictwa. Szkoda tylko, że jeden z nich - główny kierownik pogotowia ratowniczego z CSRG Pan Grzegorz Włosiński przestraszył się udziału w akcji i został w CSRG a nie zjechał do akcji ze swoimi ratownikami (informacja potwierdzona na miejscu).
D
Dociekliwy
Bezlitosne siły natury... i nierówna walka. Ratownicy dali z siebie wszystko zarówno Ci z kopalń jak i zawodowi z Centralnej Stacji Ratownictwa. Szkoda tylko, że jeden z nich - główny kierownik pogotowia ratowniczego z CSRG Pan Grzegorz Włosiński przestraszył się udziału w akcji i został w CSRG a nie zjechał do akcji ze swoimi ratownikami (informacja potwierdzona na miejscu).
A
Arwial
W znacznej mierze jest tak że (tzw. przydupasy) lizusy i kapusie siedzą w biurach lub są działaczami związkowymi. Można ich nazwać karierowiczami. Czyli po trupach do celu. Natomiast uczciwi ludzie zasuwają łopatą i kilofem na dole. Zero awansu etc. 27 lat pracowałem w podziemiach kopalni. Zaiste. Rat race. Nic dodać. Nic ująć. No cóż. W Polsce nie było, nie ma i nie będzie dekomunizacji. Od dawien dawna prym wiedzie antypolskie partyjniactwo, nepotyzm i koterie. Kraj absurdów. Nasze pensje są obciążone 83 % obowiązkowych danin w formie różnych podatków.
M
Migotka
To przerazajace jak pieniadze odbieraja czlowieczenstwo...rodziny poleglych gornikow do konca zycia beda zyly w cieniu tego dramatu, tymczasem stado sepow stojac nad ich grobami liczy ile te rodziny dostana za to kasy.. gdyby tylko mogli wszystkie te pieniadze wcisna tym zawistnym sepa w gardla w zamian za odzyskanie bliskich..
M
Migotka
Jesli tak bardzo zazdroscicie tej rety rodzina poleglych gornikow to sami wyslijcie swoich mezow, synow, braci, ojcow do kopalni. A noz sie wam poszczesci, oni tez zgina i dostaniecie upragniona rete. Nie trzeba bedzie juz zazdroscic ze Oni maja a wy nie
D
Dociekliwy
Bezlitosne siły natury... i nierówna walka. Ratownicy dali z siebie wszystko zarówno Ci z kopalń jak i zawodowi z Centralnej Stacji Ratownictwa. Szkoda tylko, że jeden z nich - główny kierownik pogotowia ratowniczego z CSRG Pan Grzegorz Włosiński przestraszył się udziału w akcji i został w CSRG a nie zjechał do akcji ze swoimi ratownikami (informacja potwierdzona na miejscu).
J
Joanna
Wypadki co rusz.. Ale górnicy ich nie zgłaszają.. Są straszeni. .. Boją się. No chyba że metan pierdyknie. Nie da się zatuszować. Każdemu mówię.. Zjedz tam na 1 dzień... Ja bym nie zjechala. Odważni ludzie. Podziw. Choć jestem tzw. Gorolem. Nie urodzona na Śląsku. Podziw dla górników. Powinni zarabiać 5 razy tyle. Bo wypłata 2300 to az nie godziwe!!!!!
J
Joanna
Jestem z Tobą...
J
Joanna
Po co idą do tej pracy? Żeby utrzymać rodziny i żebysta w d*** mieli cieplo. Palanty
G
GórniczeDziecko
Tych, którym żal ściska serce, że górnicy przechodzą na emeryturę po 25 latach ciężkiej pracy w szkodliwych warunkach, że rodziny dostają renty, powiem tylko tyle:
mój ojciec zginął w Halembie po wybuchu metanu. Weźcie sobie tę rentę, a zwróćcie mi ojca. Ojciec wyglądał tak, że nawet matka miała problem z identyfikacją zwłok. Mój narzeczony również jest górnikiem i tylko ja jedna wiem, co czuję, kiedy on spóźnia się z pracy. Dziś już rozumiem, dlaczego matka żegnała ojca codziennie, gdy wychodził do pracy, słowami: "Z Bogiem" i dlaczego chodziła od okna do okna, gdy tata wracał później. Nie żałujcie im tych pieniędzy. Oddaliby je w zamian za życie tej ukochanej osoby. Taty nie było przy mnie w najważniejszych dla mnie chwilach, nie ma go i teraz, gdy na świat przyjdzie jego pierwszy wnuk. Mam nadzieję, że moje dziecko nie podzieli mojego losu. Nie chciałam pieniędzy, chciałam mieć tatusia.
J
Joanna
Po co idą do tej pracy? Żeby utrzymać rodziny i żebysta w d*** mieli cieplo. Palanty
J
Joanna
Mam zięcia górnika. Zawsze przeżywam bardzo tragedie w kopalniach. Wbrew temu co oklamuja społeczeństwo... Zarabiają 55 do 60 tys. Rocznie. Dane które podają to średnia zarobków prezesów dyrektorów i innych gadów. Nawet urlopu nie o gw wziąść kiedy chcą. Listopad to urlop przymusowy czyli wakacyjny zięcia. A 2 małych dzieci. Zmuszanie do pracy w weekend. Jak nie zemsty na każdym polu. A praca ciężka. Niebezpieczna. Ratownicy... Chwała A poświęcenie i narazanie własnego życia... Tak naprawdę kasę ciagnatam wyżej. Przekręty... Zabili cała rodzinę Kmiecikow.. Nawet małe dziecko bo dziennikarz weszły... Każdy na Śląsku to wie. Kaza iść do roboty kiedy jest straszne przekroczenie metanu... Idą. Boją się że nie będą mieli na chleb. A jak wybuch to ojeju.. Swietekurew.... France.
J
Joanna
Mam zięcia górnika. Zawsze przeżywam bardzo tragedie w kopalniach. Wbrew temu co oklamuja społeczeństwo... Zarabiają 55 do 60 tys. Rocznie. Dane które podają to średnia zarobków prezesów dyrektorów i innych gadów. Nawet urlopu nie o gw wziąść kiedy chcą. Listopad to urlop przymusowy czyli wakacyjny zięcia. A 2 małych dzieci. Zmuszanie do pracy w weekend. Jak nie zemsty na każdym polu. A praca ciężka. Niebezpieczna. Ratownicy... Chwała A poświęcenie i narazanie własnego życia... Tak naprawdę kasę ciagnatam wyżej. Przekręty... Zabili cała rodzinę Kmiecikow.. Nawet małe dziecko bo dziennikarz weszły... Każdy na Śląsku to wie. Kaza iść do roboty kiedy jest straszne przekroczenie metanu... Idą. Boją się że nie będą mieli na chleb. A jak wybuch to ojeju.. Swietekurew.... France.
d
dd
Kto by pomyślał, że tak diametralnie może się zmienić cena paliwa na stacjach. Szok w oczy pali. Wszystkie zagraniczne podnosza ceny. tylko nasi staraja sie trzymac
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie