Katecheta molestował uczennice w Żywcu. Była apelacja. Jest wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej

JAK
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay
Udostępnij:
Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej po rozpatrzeniu apelacji złożonej przez obrońców i uzupełnieniu postępowania dowodowego utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego wobec katechety, który molestował uczennice z ośrodka specjalnego w Żywcu.

Wyrok został utrzymany

Przed bielskim Sądem Okręgowym odbywała się rozprawa odwoławcza w głośnej sprawie Jakuba W., byłego nauczyciela religii w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żywcu, który został skazany za molestowanie uczennic.

Pod koniec czerwca ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Żywcu podzielił zasadność zarzutów sformułowanych w akcie oskarżenia i skazał byłego katechetę na pięć lat i sześć miesięcy więzienia.

Skazany odwołał się od wyroku latem 2018 roku. Ponowny wyrok miał zostać ogłoszony przez 13 grudnia, ale sędzia skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. 13 marca 2019 Sąd Okręgowy utrzymał w mocy wyrok żywieckiego Sądu Okręgowego. Uzasadnienie od wyroku zostało wyłączone z jawności.

PISALIŚMY:
Żywiec: nauczyciel molestował uczennice? Mężczyzna usłyszał zarzuty
Żywiec: molestowanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
Nauczyciel molestował uczennice w Żywcu? Prokuratura kieruje akt oskarżenia do sądu
Katecheta skazany za molestowanie uczennic w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żywcu, złożył odwołanie

Cztery zarzuty dla nauczyciela

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgłosił dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Żywcu. Seksualnego wykorzystania zależności miał dopuścić się jeden z nauczycieli. Prokuratura Rejonowa w Żywcu wszczęła śledztwo o czyn z art.199 paragraf 1 kk.

Mówi on o tym, że „kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. A także z art. 200 paragraf 1 kk dotyczącym tego, że „kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”).

Informacja o tym, że czynności dowodowe prowadzone są także pod kątem czynów z art. 200 paragraf 1 kk pojawiła się komunikacie prokuratury i obiegła Żywiecczyznę lotem błyskawicy, była gorąco komentowana przez mieszkańców powiatu. Tym bardziej, że seksualnego wykorzystania zależności miał dopuścić się jeden z nauczycieli. Ze względu na dobro pokrzywdzonych prokuratura nie ujawniała jednak szczegółów śledztwa. Sprawy nie komentowała i nie komentuje szkoła. Odniosło się do niej natomiast starostwo powiatowe.

Za zamkniętymi drzwiami

- Powiat żywiecki, jako organ prowadzący, natychmiast po stwierdzeniu możliwości wystąpienia zdarzenia zgłosił sprawę na policję. Również niezwłocznie zostały podjęte działania, których efektem było zawieszenie pracownika jednostki oświatowej, wobec którego prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające i w efekcie z dniem 1 maja 2017 r. osoba ta nie jest już pracownikiem placówki - informował nas Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

W skierowanym do sądu akcie oskarżenia prokuratura zarzuciła byłemu nauczycielowi popełnienie czterech czynów (zakwalifikowanych w różny sposób) z art.199 i art. 200 kodeksu karnego. Za czyny te górna granica kary wynosi 12 lat więzienia.

W tej sprawie została oskarżona także druga osoba - była dyrektorka żywieckiej placówki, której prokuratura postawiła zarzut z art. 231, czyli niedopełnienie obowiązków niezwłocznego zawiadomienia organów ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Proces rozpoczął się w marcu ub. roku. Odbywał się za zamkniętymi drzwiami ze względu na dobro pokrzywdzonych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lucyper
a kara od rodziny???
f
fak
z uwagi na dobro pokrzywdzonych to powinni to ścierwo wywiesić za jaja na rynku
b
bluss
tylko KŚ bezapelacyjnie
Dodaj ogłoszenie