MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. 10 zł za godzinę parkowania w Strefie Kultury. 5 zł z Kartą Mieszkańca. A było za darmo. Płatny parking już od października 2020

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Strefa Kultury w Katowicach. Do października parking tam będzie darmowy. Później: 10 lub 5 zł za godzinę.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strefa Kultury w Katowicach. Do października parking tam będzie darmowy. Później: 10 lub 5 zł za godzinę.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE karina trojok / dziennik zachodni / polska press
Koniec z darmowym parkowaniem. 10 zł za godzinę ma kosztować postój w Strefie Kultury w Katowicach. Albo 5 zł - z Kartą Mieszkańca. Dziś to największy darmowy parking przy centrum. Od rana stoją tu głównie auta studentów i pracowników okolicznych korporacji. Większość rejestracji jest spoza Katowic. Czy kierowcy rozjadą teraz Koszutkę i Bogucice? I co z budową wielopoziomowego parkingu w strefie kultury?

Od października 2020 w Katowicach będzie płatne parkowanie w Strefie Kultury. Ceny będą wysokie.

  • 10 zł za godzinę dla samochodów spoza Katowic
  • 5 zł za godzinę dla kierowców, którzy mają Kartę Mieszkańca

Zobacz, ile zwykle aut parkuje w Strefie Kultury w Katowicach. Kliknij w galerię zdjęć.

Jak łatwo policzyć, 8 godzin postoju na czas pracy będzie kosztować 80 zł. To szokująca suma zważywszy, że do tej pory parking tu był darmowy. Naprawdę. Trudno to sobie wyobrazić, ale niemal w centrum największego miasta w regionie jest 621 darmowych miejsc parkingowych. Parking ma być płatny w godzinach od 6.30 do 17, czyli inaczej niż w strefie płatnego parkowania w Katowicach, gdzie opłaty pobierane są od godz. 9. Ale też w Strefie Kultury wszystkie miejsca są zajęte przed godz. 8. I blokowane na cały dzień.

Badania, zlecone przez miasto jesienią 2019 wykazały, że 83 proc. tablic rejestracyjnych jest spoza Katowic, a rotacja samochodów wynosi 1,77 na dzień. Tak, jedno miejsce obsługuje zaledwie 2 samochody! Wg danych z 2018, codziennie do miasta wjeżdża 120 tys. aut z innych miast.

Nie przeocz

Co ważne, parkingi w Strefie Kultury nie są na drogach publicznych ani nie są częścią strefy płatnego parkowania, więc stawka 10 zł to nie jest maksymalna cena, jaką może tu ustalić miasto (na maksymalnie 10 zł w SPP pozwala nowelizacja ustawy o drogach publicznych). Tak, cena może być jeszcze wyższa. Druga ważna rzecz: opłatami objęte będą parkingi, ale nie miejsca parkingowe przy Góreckiego - te przy ulicy.

Aut na parkingu przy NOSPR jest więcej niż miejsc. Kierowcy rozjeżdżają alejki i trawniki

Strefa kultury i jej parkingi jest najbardziej obciążona w okolicach centrum Katowic.

Największa liczba jednocześnie zaparkowanych pojazdów występuje tu w przedziale godzinowym od 15.00 do 16.00 i wynosi 895 pojazdy, co stanowi ok. 144 proc. pojemności parkingów, zatem ok. 44 proc. pojazdów parkuje w miejscach niedozwolonych. W okresie tym aż 84 proc. zaparkowanych pojazdów posiadało rejestrację spoza Katowic – podkreślał w rozmowie z DZ wiosną 2020 naczelnik Bogusław Lowak

Musisz to wiedzieć

Czy sprawa płatnego parkowania i stawek w strefie kultury jest już przesądzona?

- To nasza propozycja - zaznacza Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. - Chcemy teraz poznać opinie mieszkańców na ten temat. Zobaczymy.
Ale dodaje też, że stawki te wynikają z... oczekiwań mieszkańców.

Objęcie Strefy Kultury opłatami wymaga uchwały rady miasta. Stosowny projekt uchwały zostanie przedstawiony w najbliższych dniach albo tygodniach, a więc jeszcze w wakacje 2020. Będzie potem poddany konsultacjom.

No dobrze, wielki darmowy parking dla studentów i pracowników korporacji zniknie, ale przecież będą centra przesiadkowe - tam przyjezdni zostawią auta i dotrą do centrum np. komunikacją publiczną.

Cóż, w Katowicach sprawa centrów jest o tyle słabo rokująca, że są one niekoniecznie logicznie umiejscowione. Nie ma centrum przesiadkowego od strony Sosnowca i Zagłębia, skąd przyjeżdża najwięcej osób. Jest w Zawodziu, przy wjeździe do Katowic od strony Mysłowic. Na dodatek... i tak nie zostaną otwarte w momencie, gdy w strefie kultury zaczną obowiązywać opłaty.

- Centra przesiadkowe będą otwarte w czwartym kwartale 2020, ale raczej nie w październiku. Pierwszy miesiąc obowiązywania opłat będzie newralgiczny - przyznaje Maciej Stachura.

Tańsze parkowanie w Katowicach z kartą mieszkańca?

Mieszkańcy Katowic, jeśli chcą płacić 5 zł, a nie 10 za godzinę na parkingu koło NOSPR i MCK, muszą mieć tzw. Kartę Mieszkańca. Można się o nią starać od września 2020. A na razie mogą wyrażać swoją opinię o cenach za parkowanie w mediach społecznościowych. Urzędnicy obiecują, że będą je brać pod uwagę.

Czy inne stawki były brane pod uwagę? Owszem. Miasto analizowało ceny w innych dużych miastach Polski - w Krakowie czy Łodzi. Wybrano ceny, jakie nie odbiegają od cen w innych miastach, ani na plus, ani na minus.

Parkingiem przy NOSPR i MCK będzie zarządzać Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach.

Co z budową piętrowego parkingu przy NOSPR?

Do drugiego etapu konkursu na koncepcję takiego parkingu zakwalifikowano w lipcu 2020 5 projektów, ale SARP, który konkurs nadzoruje, nie chce podawać żadnych szczegółów. Termin składania prac konkursowych w drugim etapie mija 21.08.2020 r. Pojawiło się też mnóstwo pytań o szczegóły tej inwestycji, m.in. usytuowanie wjazdów i wyjazdów, zielony dach czy gastronomię na najwyższej kondygnacji. A także o możliwość umieszczenia parkingu pod ziemią.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone prawdopodobnie we wrześniu.
Według wstępnych założeń, parking może kosztować około 70 mln zł. Pomieści od 1300 do 1500 samochodów.

W Śródmieściu jest aż 27 698 miejsc parkingowych, w tym 43 proc. (około 12 tys.) pozostaje w zarządzie Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów (to MZUiM odpowiada za strefę płatnego parkowania). Natomiast liczba samochodów parkujących w analizowanym obszarze wyniosła ogółem 30 908 (w tym samochody z Katowic stanowiły 43%, a 57% spoza miasta).

- Największa liczba jednocześnie zaparkowanych pojazdów występuje w przedziale godzinowym od 12.00 do 13.00 i wynosi 13 224 pojazdy, co stanowi ok. 111 proc. pojemności parkingów. Tym samym 11 proc. pojazdów parkuje w miejscach niedozwolonych. W tym przedziale czasowym aż 64 proc. zaparkowanych pojazdów posiadało rejestrację spoza Katowice – wyliczają katowiccy urzędnicy.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Po co są strefy czystego transportu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera