MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice 100 lat temu. Były tu wtedy 53 banki, z Muchowca latano do Wiednia, wyrastały pierwsze "drapacze chmur"

Jacek Bombor
Katowice miedzywojenne na archiwalnych zdjęciach
Katowice miedzywojenne na archiwalnych zdjęciach Narodowe Archiwum Cyfrowe
W 1924 roku Katowice były siedzibą 53 banków, ośmiu zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i kilku międzynarodowych koncernów. To wtedy powstały pierwsze drapacze chmur, z Muchowca można było lecieć do Wiednia, a przy Warszawskiej stały pałace fabrykantów. Na horyzoncie dymiły kominy, ale przy ulicach rosły potężne drzewa.

Katowice miedzywojenne na archiwalnych zdjęciach. Zapraszamy do podróży w czasie

Katowice na zdjęciach sprzed 100 lat. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Po powstaniach śląskich Katowice wraz z okolicznymi gminami przyłączono do Polski. 15 lipca 1920 roku ustawa Sejmu RP mianowała Katowice siedzibą władz autonomicznego województwa śląskiego z własnym Parlamentem (Sejm Śląski) oraz Skarbem (Skarb Śląski). Katowice z prowincjonalnego ośrodka przemysłowego Prus stały się największym centrum gospodarczym w Polsce i stolicą najbogatszego regionu.

W 1924 roku były siedzibą aż 53 banków, ośmiu zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych, kilku międzynarodowych koncernów. To wtedy powstały pierwsze drapacze chmur, z Muchowca można było lecieć do Wiednia, a przy Warszawskiej stały pałace fabrykantów. Na horyzoncie dymiły kominy, ale przy ulicach rosły potężne drzewa.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Czarno-białe fotografie oddają dokładnie klimat, panujący na ulicach, wśród kamienic. Widać na nich między innymi ówczesne samochody, plac Miarki, ulicę Wojewódzką, Młyńską, Warszawską, budynek teatru. Ciekawie prezentuje się także plac Andrzeja, widok na ulicę Mickiewicza oraz park Kościuszki, a także charakterystyczna kamienica przy ulicy Słowackiego.

Lata międzywojenne były dla Katowic okresem intensywnego rozwoju. Z prowincjonalnego ośrodka przemysłowego Prus stały się największym centrum gospodarczym w Polsce, stolicą najbogatszego regionu.

Wraz z przypływem kapitału wzrastały nowe obiekty infrastruktury miejskiej, dzielnice (rozbudowywano głównie południową część miasta - od torów kolejowych do Brynowa, Muchowca), powstawały luksusowe na owe czasy osiedla willowe i monumentalne budowle sakralne. Połączenia z Warszawą zapewniało między innymi oddane do użytku w 1927 roku lotnisko.

Reprezentacyjny budynek Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego wzniesiony został w latach 1926-1929. W pobliżu stanęły: gmach Urzędów Niezespolonych (dziś zajmowany przez Uniwersytet Śląski) oraz Muzeum Śląskie (rozebrane przez hitlerowców).

Katowice miedzywojenne na archiwalnych zdjęciach

Katowice 100 lat temu. Były tu wtedy 53 banki, z Muchowca la...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni