Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: 34 tysiące osób na Śląskich Targach Książki. To rekord frekwencji!

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Aż 34 tysiące osób odwiedziło 3. Śląskie Targi Książki. To rekord frekwencji. W taragach uczestniczyło 144 wystawców i pojawiło się 108 znakomitych autorów. Były książkowe premiery i bestsellery, spotkania literackie, warsztaty, dyskusje, wymiana książek i atrakcje dla dzieci. Największą popularnością cieszyły się m.in. spotkania autorskie z Katarzyną Bondą, Zygmuntem Miłoszewskim, Robertem Biedroniem czy Jakubem Żulczykiem. 3. Śląskie Targi Książki odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach od 10 do 12 listopada.

144 wystawców, 108 znakomitych autorów, książkowe premiery i bestsellery, spotkania literackie, warsztaty, dyskusje, wymiana książek i atrakcje dla dzieci oraz 34 tysiące odwiedzających – to bilans 3. Śląskich Targów Książki, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 10-12 listopada 2017 roku.

Targi odwiedziło najwięcej osób w ich trzyletniej historii - ponad 34 tysiące. Dla porównania: w 2015 roku odwiedzających było nieco ponad 30 tysięcy, a w 2016 roku - ponad 25 tysięcy.

Tłumy na spotkaniach autorskich z Katarzyną Bondą i Zygmuntem Miłoszewskim

W tym roku wśród 108 autorów i twórców goszczących na Śląskich Targach Książki znaleźli się m.in. Katarzyna Bonda, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ryszard Koziołek, prof. Tadeusz Sławek, ks. Adam Boniecki, Jakub Żulczyk, Jacek Hugo-Bader, Jakub Małecki, Sylwia Chutnik, Bartosz Szczygielski, Przemysław Semczuk, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jerzy Kronhold i Krzysztof Siwczyk.

Wielką atrakcją targów było spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim wokół jego premierowej książki „Jak zawsze”. Katowice odwiedzili także znani nie tylko jako autorzy: Robert Biedroń, Jacek Cygan, Lech Majewski, Marek Przybylik, Andrzej Pągowski, Tatiana Mindewicz-Puacz, Paweł Czado, Ewa Wachowicz, Bronisław Cieślak, Katarzyna Pakosińska, Julka Cymbaluk i Zuzanna Bijoch.

Nie zabrakło także twórców ze Śląska, byli to m.in.: Marta Fox, Andrzej Żak, Romek Pawlak, Bernadeta Prandzioch, Gabriela Kańtor, Marta Matyszczak, Augusta Docher, Marta Obuch, Sabina Waszut, Anna Hrycyszyn, Remigiusz Rączka, Anna Malinowska, Paweł Czado oraz Barbara Szmatloch i Józef Krzyk.

Węgry były Gościem Honorowym 3. Śląskich Targów Książki

Gościem Honorowym targów były Węgry, więc nie zabrakło spotkań z węgierskimi twórcami i wokół węgierskiej kultury, literatury i sportu. Obecność Węgier zwieńczyła największe węgierskie przedsięwzięcie kulturalne w Polsce, czyli obchody Roku Kultury Węgierskiej, rozpoczęte w maju 2016 roku, kiedy to Węgry były Honorowym Gościem Targów Książki w Warszawie.

Dzięki obchodom Roku Kultury Węgierskiej polscy czytelnicy mogą zapoznać się z wieloma ważnymi dziełami węgierskich autorów – od powieści i zbiorów opowiadań, przez eseje i opracowania historyczne, do interesujących przykładów literatury dziecięcej. Na rynku polskim ukazało się w ostatnich miesiącach ponad 40 nowych publikacji i to właśnie one wraz z wcześniejszymi wydaniami literatury węgierskiej znalazły się w ofercie stoiska Węgier w Katowicach.

Na katowickich targach gościli m.in.: György Szöllösi, autor książki „Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier” i węgierski poeta István Kemény. Odbyły się także spotkania dot. węgierskiej literatury dla dzieci oraz promocji twórczości autorów z Węgier dzięki warsztatom „Dwa bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce”, których celem jest popularyzacja wiedzy o madziarskich autorach i ich dorobku wśród bibliotekarzy i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki.

Biblioteka Śląska na Śląskich Targach Książki

Śląskie Targi Książki miały też bogatą ofertę dla dzieci i młodzieży. Były warsztaty typograficzno-literackie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, spotkania z Dariuszem Rekoszem i Michałem Zawadką, Ostry Dyżur Literacki organizowany przez portal czasdzieci.pl, wspólne czytanie bajek na zaproszenie Fundacji Miasto Słów oraz warsztaty z tłumaczami przygotowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, to tylko niektóre z atrakcji, które Targi oferowały dzieciom i młodzieży.

Tradycyjnie już, Biblioteka Śląska, będąca patronem honorowym targów, miała swój wkład w tworzenie programu. W piątek, Silesiankę - Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Książki, koordynowanych przez Bibliotekę Śląską, odebrał Jacek Hugo-Bader, autor najczęściej czytany przez członków DKK w woj. śląskim. Gośćmi specjalnymi zaproszonymi przez Bibliotekę Śląską byli: prof. Ryszard Koziołek, prof. Tadeusz Sławek i Krzysztof Siwczyk.

W trakcie uroczystego Wieczoru Wystawców wręczony został Wawrzyn Wawrzynów w 18-lecie Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Nagrodę, w imieniu laureatki Olgi Tokarczuk oraz Wydawnictwa Literackiego, odebrał Waldemar Popek - redaktor książek wyróżnionej autorki.

Święto Niepodległości

11 listopada nie mogło zabraknąć akcentów związanych z 99. rocznicą odzyskania niepodległości. Przygotowaliśmy debatę o tym jak zmieniła się Polska od 1918 r. w sferze kultury, języka, literatury i medycyny, w której udział wzięli: prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jerzy Bralczyk, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, popularyzator poprawnej polszczyzny, prof. Janusz Skalski, lekarz, specjalista w zakresie chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii, od 2016 r. Dyrektor Instytutu Pediatrii, Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim, prof. Krzysztof Kłosiński, literaturoznawca, tłumacz i krytyk literacki, kierownik Zakładu Historii Literatury Poromantycznej w Uniwersytecie Śląskim i przewodniczący Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Bogdan Szymanik, dyrektor, współwłaściciel wydawnictwa BOSZ. A na dzieci i młodzież z okazji Święta Niepodległości czekały literacko-plastyczne warsztaty kreatywne „Mała ojczyzna”.

Wymiana zorganizowana przez Śląskich Blogerów Książkowych

Tradycją Śląskich Targów Książek stała się już wymiana książek przygotowana przez Śląskich Blogerów Książkowych. Każdy czytelnik, który posiadał książkę z kategorii beletrystyka, w rocznikach od 2005 do 2017 roku, mógł wziąć udział w akcji i wymienić „książkę za książkę”, wybierając spośród dostępnych na stoisku tytułów. W wymianę zaangażowało się wielu czytelników ze Śląska i nie tylko. Byli też czytelnicy, którzy wcześniej brali udział w wymianie, a także całkowici nowicjusze, którzy na Targach dopiero zaczynali swoją przygodę z bookcrossingiem. Zainteresowanie było tak duże, że udało się pobić zeszłoroczny wynik, a nowy dom znalazło prawie 2 700 książek!

Dodajmy, że targom towarzyszyło wyjątkowe wydarzenie muzyczne – koncert "Pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej – Piotr Nalepa Breakout Tour Symfonicznie". Uświetnił on Wieczór Wystawców, którego partnerem była Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Niezwykły koncert poświęcony pamięci dwóch ikon polskiego rocka i bluesa: Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej został gorąco przyjęty przez gości Wieczoru. Można na nim było usłyszeć m.in. takie przeboje jak: „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Nocą puka ktoś”, „Rzeka dzieciństwa”.

Zespół wystąpił w składzie: Piotr Nalepa – gitara, Robert Lubera – gitara i śpiew, Wojtek Famielec – gitara basowa, Józek Rusinowski – perkusja. Piosenki Miry Kubasińskiej zaśpiewała Żaneta Lubera, znana również fanom z programu The Voice of Poland. Symfoniczną Breakout Orkiestrę poprowadził dyrygent Wiesław Pieregorólka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!