Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: A na grubie rosną kultura i komercja

Justyna Przybytek
Strefa kultury w Katowicach rozciąga się od hali Spodka po park Bogucki. Na terenie po dawnej kopalni Katowice powstają: nowa siedziba Muzeum Śląskiego, gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Całość kosztuje miliard zł
Strefa kultury w Katowicach rozciąga się od hali Spodka po park Bogucki. Na terenie po dawnej kopalni Katowice powstają: nowa siedziba Muzeum Śląskiego, gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Całość kosztuje miliard zł Arkadiusz Gola
W 2001 roku w ciągu zaledwie półtora miesiąca ciężki sprzęt zrównał z ziemią całą infrastrukturę techniczną kopalni Katowice. Zniknęły: zakład przeróbki węgla, estakada, czy budynki taśmociągu, a zostało kilkanaście pokopalnianych obiektów. Równo dziesięć lat później, w lipcu 2011 roku, na terenie po kopalni Katowice wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego i przyszłej strefy kultury. Przemiana jest symboliczna: poprzemysłowe i pokopalniane tereny Górnego Śląska z przekleństwa - w sensie wizerunkowym, nie gospodarczym - stają się wielkim atutem naszego regionu.

Kultura na dawnej grubie w Katowicach będzie wielka i za wielkie pieniądze. Wzdłuż alei Roździeńskiego powstaje bowiem rozciągająca się od hali Spodka po park Bogucki strefa za ponad miliard złotych. Ukończono już budynek nowej siedziby muzealników oraz zaadaptowano pokopalniane obiekty na funkcje muzealne (ok. 320 mln zł), na ukończeniu jest gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (ok. 200 mln zł), a trwa budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego (ok. 320 mln zł).

Przed 14 laty, gdy Katowice przestały fedrować, zakończyła się 176-letnia historia kopalni, w której wydobyto około 120 mln ton węgla. Nowa historia tego terenu rozpocznie się wraz z otwarciem pierwszego z trzech nowych obiektów, prawdopodobnie pierwsze swoje podwoje udostępni nowe muzeum, następnie otwarty zostanie gmach NOSPR.

Kultura "na kopalni" od lat sprawdza się w jednym z pierwszych w stolicy aglomeracji zrewitalizowanych poko-palnianych obiektów - budynku cechowni i łaźni szybu Wilson kopalni Wieczorek. Galeria Sztuki "Szyb Wilson" otwarta w 2001 roku to jeden z najprężniej działających ośrodków kultury w Katowicach. To tutaj co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej "Art Naif" przyciągający malarzy prymitywistów z całego świata.

Sprawdził się też w Katowicach zgoła odmienny pomysł na rewitalizację poprzemysłowej przestrzeni. W miejscu dawnej kopalni Gottwald - wcześniej Eminencji - w katowickim Dębie, wyrosła świątynia nie kultury, a komercji. Chodzi o Silesię City Center, otwartą z pompą jesienią 2005 roku. Z dawnej kopalni ocalały zaledwie dwa budynki i wieża szybu Jerzy.

Fuzję kultury, biznesu i nauki wypróbowały również, z sukcesem, Gliwice. Tutejsza kopalnia fedrunek zakończyła 13 lat temu. W 2005 roku z pomocą unijną (9,5 mln euro dotacji) miasto rozpoczęło budowę Centrum Edukacji i Biznesu zwanego Nowymi Gliwicami. Dziś jest tu siedziba m.in. Muzeum Odlewnictwa Artystycznego, inkubatora przedsiębiorczości, Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Gliwicach i Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Całość mieści się na terenie o powierzchni ok. 15 ha.

W Bytomiu rewitalizacja terenów pokopalnianych dopiero raczkuje, ale pomysły na to, jak je wykorzystać są coraz ciekawsze. Zmiany na lepsze zaczęły się w 2008 roku. To wówczas teren kopalni Szombierki od Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń kupił Michał Goli, katowicki deweloper. W tym roku, w okolicach szybu Krystyna, otwarto 9-dołkowe pole golfowe - jedyne takie w Polsce. Obok rośnie osiedle domków jednorodzinnych. Industrialna rozrywka na nieco wyższym poziomie będzie w innej bytomskiej kopalni - Rozbark. Tam powstaje Centrum Tańca.

Zostaje jeszcze Zabrze. Obecnie najlepsza wizytówka przemian Górnego Śląska. W miejscu górniczego osiedla na Zaborzu biegnie średnicówka. O dawnej kopalni Pstrowski przypomina... pierwsza i jedyna w Polsce prywatna kopalnia Siltech. Z kolei zabytkowa kopalnia Guido to hit polskiej turystyki poprze-mysłowej. Poziomy na 170 i 320 metrach głębokości są wiarygodnie odtworzone i pełne atrakcji, znajdują się na nich m.in. sale koncertowe, taneczne, konferencyjne, czy pub.

Również Sosnowiec może się pochwalić dobrymi przykładami rewitalizacji pokopalnianych terenów. Jednym z nich jest Media Centrum, siedziba "Dziennika Zachodniego", ale także ścianka wspinaczkowa w nadszybiu szybu Anna, hala Expo Silesia czy Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny
(MAO, MANO, TOS)


*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera