Katowice: aż 231 kontroli pieców w styczniu. Wystawiono 20...

  Katowice: aż 231 kontroli pieców w styczniu. Wystawiono 20 mandatów ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  231 kontroli pieców przeprowadziła w styczniu Straż Miejska w Katowicach
  1/11
  przejdź do galerii

  231 kontroli pieców przeprowadziła w styczniu Straż Miejska w Katowicach ©Straż Miejska Katowice

  852 kontrole domowych pieców przeprowadzili w listopadzie i grudniu katowiccy strażnicy miejscu. Łącznie w całym ubiegłym roku za spalanie śmieci nałożyli na katowiczan mandaty w wysokości 45,5 tys. zł. W sumie ujawnili 540 takich przypadków. W pierwszych dniach stycznia liczba kontroli jeszcze wzrosła, w ciągu 11 dni przeprowadzono ich aż 231, ukarano 20 osób.
  W 2016 roku katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili 3410 kontroli domowych pieców. Tylko listopadzie i grudniu kontroli było aż 852. Strażnicy wystawili przy tym mandaty karne na łączną kwotę 45 500 złotych.

  - W 540 przypadkach funkcjonariusze potwierdzili spalanie odpadów. Trzy sprawy trafiły do dalszego rozpatrzenia przez Wydział Karny Sądu Rejonowego w Katowicach, a w 17 przypadkach pobrano próbki popiołu do dalszej analizy – podsumowują swoje działania katowiccy strażnicy. Kontrole zostały zintensyfikowane w styczniu tego roku, gdy w Katowicach niemal codziennie ogłaszano alarm smogowy.

  Sonda

  Czy kary za zatruwanie środowiska powinny być ostrzejsze?  - W ciągu zaledwie pierwszych 11 dni stycznia przeprowadzono 231 kontroli i ukarano 20 osób - wyliczają strażnicy. I dodają: jeśli mieszkańcy mają podejrzenie, że ktoś pali śmieci, warto zadzwonić na numer 986.

  - Spalanie odpadów w niskiej temperaturze powoduje przedostanie się do środowiska toksycznych zanieczyszczeń takich jak: pyły ze związkami metali ciężkich, tlenek węgla, tlenki siarki i azotu, chlorowodór, fluorowodór, trwałe zanieczyszczenia organiczne (dioksyny, furany), lotne węglowodory, kwaśne aerozole, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które następnie wraz z powietrzem przedostają się do organizmu człowieka, powodując nierzadko ciężkie choroby – ostrzegają mundurowi.
  Zobacz galerię
  I przypominają: w domowym piecu nie wolno palić plastikowych butelek, lakierowanego i malowanego drewna, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, plastikowych toreb czy nawet kolorowych wydawnictw papierowych.

  Mandat za spalanie odpadów może wynieść do 500 zł. Kara grzywny, jeśli sprawa trafi do sądu, do 5 tys. zł.

  Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ach ten smog, ten smog!

  Jasio uczen wzorowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zadanie domowe.
  Dlaczego w Katowicach jest smog?
  w ostatni dzien przed feriami, pani zadala nam na zadanie napisac, dlaczego w naszym miescie Katowicach jest smog.
  Nie wiem dlaczego pani...rozwiń całość

  Zadanie domowe.
  Dlaczego w Katowicach jest smog?
  w ostatni dzien przed feriami, pani zadala nam na zadanie napisac, dlaczego w naszym miescie Katowicach jest smog.
  Nie wiem dlaczego pani napisala na tablicy smog przez “g” – ale ja mysle, ze sie pomylila.
  Ale jak ja popytalem sie mojej starszej siostry Drzesiki (juz jest w piatej klasie), to ona mi powiedziala, ze to jest w przorzo – I mam jej przestac zawracac du…, jakimis tak glupotami.
  No wiec sam zaczalem glowkowac – I wymyslilem.
  Jak dziadzia opowiadal, ze jak tu do Katowic go do pracy w kopalni zwerbowali, to chcial uciec spowrotem na swoja wioske pod Skierniewice, bo tu takie brudne bylo powietrze. Nawet jego ZMP-owska koszula byla po dwoch dniach noszenia brudna – mimo, ze dziadzia myl sie w umywalni domu gornika raz na miesiac (a do tego I czasem w lazni na kopalni).
  A I powietrze bylo niezbyt czyste, przez co dziadzia prestal palic Mazury I przezucil sie na Giewonty.
  A tatko to juz nie narzekal na to powietrze. Jak zostal sekretarzem komitetu wojewodzkiego ZMS, to zaczal nosic biale koszule – a jak zrobili go dyrektorem, to nawet I ubranie z odrzutu eksportowego (ZPO Bytom).
  Tatko to palil juz Marlboro z Pewexu, a potem ze sklepu dla kadry (za zlotowki).
  Zaklad tatki prodzkowal filtry do czystego powietrza, ale jak go wywiezli na taczce, to sie pokazalo, ze te katalyzatory w tych filtrach tatko uplynnial na boku.
  Jak sie tatko nawrocil na demokracje, to zalozyl firme, co filtry dalej produkowala, a do tego jeszcze katalizatory do slynnych samochodow z jednej fabryki w Warszawie.
  Teraz jest specjalista od ochrony srodowiska I walki o czyste powietrze. Mama sie denerwuje, ze tatko dzien caly na naradach siedzi. Tam gadajo na temat, jak zwalczyc smog.
  To ja myslau, ze moze mi tatko to zadanie domowe napisze – ale on mi powiedzial, zebym sie odchrzanil, bo on nie ma czasu.
  No i tak nie wiem, co mam napisac.
  Wezme chyba maseczke antysmogowa I pojde pobawic sie z kumploszczakami w sniegu- choc tu gdzie jestem nikt maseczki nie nosi.
  Zobaczymy – moze pani – jak skoncza sie ferie I bedzie sprawdzala zadanie - zrozumie moj problem. W koncu napisalem I tak ciekawe zadanie.
  Przepraszam, ze pisze bez naszych polskich znaczkow. Bo jestem w ferie w hotelu w Val d'Isère - a tu nie ma - wyobrazcie sobie - klawiatur polskich. Skandal! Ale powietrze jest czysciejsze jak w Katowicach - powiedzial tatko, i kazal kierowcy zawiesc mnie i siostre tutaj na wypoczynek po stressie w szkole.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Musza sie spytac (p)osla Piynty - uon mo byc mondry chop!

  Auch Oberschlesier (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niy cza byc wielkiym rachmiszczyn, coby podzielic tych, co dostali 20 co dostali sztrofa, bes tych, co ich skintrolowyli. Mie wyszuo: 8,66 procynt.
  I teroski sie pytom - jak te 8,66 procynt robi...rozwiń całość

  Niy cza byc wielkiym rachmiszczyn, coby podzielic tych, co dostali 20 co dostali sztrofa, bes tych, co ich skintrolowyli. Mie wyszuo: 8,66 procynt.
  I teroski sie pytom - jak te 8,66 procynt robi smog - kery....upośledza funkcje obronne dróg oddechowych....?
  A mozno ....upośledza...mozg tym, kerzy cisnom take gupoty, zamiast wzionc sie za koncepcjonalny program polepszynio niy ino luftu - ale i zycia na okupowanym przez nich Gornym Sloncku?

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jo sie ino pytom!

  Wuc indianerow Hanys Dugi Lajtong. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A jo sie pola do Hyjdli z cztyrnostego pjyntra. Jak jom dorwia, to tysz sie zrobi smog?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...i oczy sie palo otwarte.....

  Jam śloski górnik, spod Sosnowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie dziwajta sie mądrale.
  Skonczyły sie czasy nabywanie "dobrego bo niemieckiego" węgla w PeWeX'ie.
  Tera dobry węgiel z importu to tyko dla Warwsiawki - a wy ślozacy palta czym chceta. Wasza...rozwiń całość

  Nie dziwajta sie mądrale.
  Skonczyły sie czasy nabywanie "dobrego bo niemieckiego" węgla w PeWeX'ie.
  Tera dobry węgiel z importu to tyko dla Warwsiawki - a wy ślozacy palta czym chceta. Wasza wina, że kopalnie se pozamykaliśta!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To dajcie kasę na węgiel dla biednych

  ślązok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Skoro wszyscy są tacy mądrzy - mówię tu o rządzie i samorządach, to niech dadzą kasę biednym na węgiel. Wtedy nikt nie będzie spalał odpadów a problem smogu zniknie. Kary są moim zdaniem zbędne i...rozwiń całość

  Skoro wszyscy są tacy mądrzy - mówię tu o rządzie i samorządach, to niech dadzą kasę biednym na węgiel. Wtedy nikt nie będzie spalał odpadów a problem smogu zniknie. Kary są moim zdaniem zbędne i pozbawione sensu, bo biedni i tak ich nie zapłacą i dalej będą palić śmieciami w piecach.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krótko i na temat

  500+wongiel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  najprościej jest przy....ć mandat. Komu? Oczywiście najbiedniejszemu. Do czego się namawia? Do donosicielstwa!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przy spalaniu węgla

  toefl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  także powstają przeróżne i trujące związki chemiczne a do tego niepalne pyły . Ktoś tu kit wciska .
  Polietylen , a jakże plastik , to czysty politetylen , czyli gaz etylen .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego ludziom wciska się kit

  toefl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Oto fragment z artykułu " Spalanie odpadów w niskiej temperaturze powoduje przedostanie się do środowiska toksycznych zanieczyszczeń takich jak: pyły ze związkami metali ciężkich, tlenek węgla,...rozwiń całość

  Oto fragment z artykułu " Spalanie odpadów w niskiej temperaturze powoduje przedostanie się do środowiska toksycznych zanieczyszczeń takich jak: pyły ze związkami metali ciężkich, tlenek węgla, tlenki siarki i azotu, chlorowodór, fluorowodór, trwałe zanieczyszczenia organiczne (dioksyny, furany), lotne węglowodory, kwaśne aerozole, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,"

  Ale to wszystko jest w dymie przy spalaniu węgla . Węgiel jest mieszaniną wszelkich związków chemicznych no i zawiera substancje niepalne czyli popiół . Plastiki nie mają popiołu no i dlaczego mają " metale ciężkie " . Durnoty ktoś wciska . Plastik politetylen to tylko czysty polietylen , przy spalaniu gaz etylen . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Alarm smogowy

  Mieszkanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Alarm smogowy! Uwaga!
  Znam w naszym mieście kuriozalna sytuację. A mianowicie. W pewnej dzielnicy jest kamieniczka 3 pietrowa. Od góry do dołu opalana piecami. Smogu produkcja na potęgę! Ale...rozwiń całość

  Alarm smogowy! Uwaga!
  Znam w naszym mieście kuriozalna sytuację. A mianowicie. W pewnej dzielnicy jest kamieniczka 3 pietrowa. Od góry do dołu opalana piecami. Smogu produkcja na potęgę! Ale dlaczego to piszę? A dlatego,że centralnie pod oknami tej kamienicy biegną rury cieplownicze. Kamienice w około są podłączone do co a ta jedna dymi i dymi.
  Ja znam jedną taką sytuację a jest ich w naszym mieście więcej. Władze niech się zainteresują takimi rzeczami a nie wlepianiem mandatów i nakladaniem norm jakości weglowi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  p...dolenie o szopenie

  obywatelka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  w d.pie mam to wszystko, co ten kraj nam oferuje?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pato

  mrk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Miej dalej w d**** to pobijemy juz nie rekord Europy a świata. Przez takie właśnie p...o Szopenie, jestesmy w koncu w czymś najlepsi w Europie. Co Ci oferuje Panstwo ? A co Ty oferujesz ? Fakt że...rozwiń całość

  Miej dalej w d**** to pobijemy juz nie rekord Europy a świata. Przez takie właśnie p...o Szopenie, jestesmy w koncu w czymś najlepsi w Europie. Co Ci oferuje Panstwo ? A co Ty oferujesz ? Fakt że Polska nie jest proobywatelskim Panstwem ale to nie znaczy, że masz dobijać i truć innych ludzizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  palenie odgorne

  hasiok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  POLECAM STRONĘ "CZYSTE OGRZEWANIE,KOMPENDIUM WIEDZY O PALENIU ODGÓRNYM.

  btw specjalnie d.literami

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na marzec 2019

  Horoskop miesięczny na marzec 2019

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA