Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Będą dyskutować o zmianach w oświacie

Katarzyna Domagała
arc.
Żądamy lepszej oświaty - pod takim hasłem w siedzibie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów spotkają się we wtorek na konferencji przedstawiciele samorządów. Głównym tematem rozmów, które przeniosą się potem na dwudniowy (środa i czwartek) Samorządowy Kongres Oświaty w Warszawie, będą propozycje zmian w finansowaniu szkolnictwa.

Jak podkreśla Adam Zając, wójt gminy Kłomnice, który weźmie udział w posiedzeniu z ramienia ŚZGiP, od wielu lat lista "szkolnych" obowiązków, jakie spadają na gminy, wydłuża się, co za tym idzie, rosną koszty związane z oświatą. - Dziś są one kolosalne, wydajemy na ten cel o wiele więcej niż wynosi subwencja oświatowa, której wysokość zależy od liczby uczniów.

Co można zmienić? Pomysłów jest dużo, zmiany mają ograniczyć wydatki związane z oświatą oraz zwiększyć wpływ gmin na jakość pracy w szkołach. Konkretne postulaty poznamy po zakończeniu Kongresu.

Adam Zając na pewno będzie wnioskował o likwidację dodatku uzupełniającego, czyli art. 30a Karty nauczyciela.
- Ten przepis obliguje nas do wypłacenia nauczycielom wyrównania do średniej pensji w poszczególnych grupach zawodowych, w przypadku, kiedy nie wypracowali wystarczającej liczby godzin. Czyli płacimy im za "nicnierobienie" - mówi wójt. I jak dodaje, przez ostatnie dwa lata na ten cel gmina wydała po ok. 800 tys. zł rocznie.

Samorządowcy chcą umożliwić tworzenie obwodów i łączenie szkół w zespoły oraz przekazywanie placówek podmiotom społecznym, zainteresowanym poziomem oferty edukacyjnej. Chcą dostosować przywileje do dzisiejszych realiów, np. podnieść pensum o dwie godziny lekcyjne (18 godz. dla nauczycieli przy tablicy), wprowadzić, po czym konsekwentnie prowadzić i ewidencjonować zasady rozliczania 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy, skrócić urlop wypoczynkowy do 40 dni roboczych i zobiektywizować zasady udzielania urlopów dla poratowania zdrowia.

- W każdym przedsiębiorstwie pracodawca płaci wyłącznie za pierwsze 33 dni chorobowego pracownika, później ten obowiązek przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych - porównuje wójt Kłomnic. I - jak dodaje - obecnie gminy w całości ponoszą koszt urlopu dla poratowania zdrowia, dodatkowo muszą zapłacić nauczycielowi, który zastępuje chorego i za obydwu odprowadzić składki na ZUS.

Po wakacjach nauczyciele są zmęczeni

Nauczyciele są w coraz gorszej kondycji. Jak pokazują wyniki ankiety, przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, po wakacjach wrócili z jeszcze gorszym samopoczuciem niż rok temu. Aż o 10 proc. wzrosła liczba nauczycieli, którzy do pracy wrócili w złej kondycji, mimo wolnego nie potrafili uwolnić się od stresu i wyczerpania (2012 - 42 proc., 2011 - 32 proc.). Ta grupa była też jedyną, w której widać tak dużą zmianę. Bowiem tylko o 2 proc. poszła w górę liczba pedagogów, którzy po wakacjach są w znakomitej formie i ich regeneracja się udała (2012 - 6 proc., 2011 - 4 proc.). Spadła liczba pedagogów, którzy wrócili do pracy w dobrej formie (2012 - 16 proc., 2011 - 18 proc.), zaś 15 proc. pedagogów w tym roku wróciło do pracy w kiepskiej kondycji - rok wcześniej było to 19 proc. nauczycieli, którzy wzięli udział w ankiecie.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!