Katowice. Bez święcenia pokarmów w Wielką Sobotę i procesji rezurekcyjnej w Wielkanoc. Archidiecezja Katowicka wydała zalecenia

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Święcenie pokarmów - w Archidiecezji Katowickiej tego zwyczaju w tym roku nie będzie.
Święcenie pokarmów - w Archidiecezji Katowickiej tego zwyczaju w tym roku nie będzie. Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Przed nami Wielki Tydzień. To czas kiedy wiele osób niemal codziennie uczęszcza do Kościoła. Jednak wprowadzone ostatnio obostrzenia budzą wiele wątpliwości - powinniśmy wychodzić tylko w niezbędnych do życia sytuacjach. W wielu miejscach, także w kościołach obowiązują limity osób. Jak więc obchodzić Wielki Tydzień w zgodzie z wiarą i obostrzeniami? Wyjaśnia archidiecezja katowicka.

Wielki Tydzień w Archidiecezji Katowickiej

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przekazuje proboszczom wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób odprawiać nabożeństwa podczas Wielkiego Tygodnia. Obecnie w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 mkw. Należy pamiętać o tych limitach także w święta. Arcybiskup zaleca, by godziny nabożeństw w Wielkim Tygodniu zostały utrzymane. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w nabożeństwie, zachęca się, by zorganizował je we własnym domu, z najbliższymi.

- W sytuacji, gdy większość wiernych nie może uczestniczyć w Wielki Piątek w adoracji Krzyża w parafialnych kościołach, należy ich zachęcić, aby właśnie w tym dniu w swoich mieszkaniach wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie - pisze abp. Wiktor Skworc.

Jak obchodzić tegoroczny Wielki Tydzień?

Msze święte w Wielki Czwartek powinny odbywać się w tradycyjnych godzinach. Możliwe jest także odprawienie dodatkowej mszy, po południu, przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, które przygotowują się do sakramentu pierwszej komunii świętej. Wszystkich wiernych w kościele obowiązuje konieczność zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji dłoni. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w tych dniach w mszy świętej, powinien zorganizować nabożeństwo z najbliższymi. Mimo to, wszelkie zalecenia mogą ulec zmianie ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuacje epidemiologiczną w województwie śląskim.

- W dni Triduum Sacrum zachęcam do korzystania z transmisji z katowickiej katedry, która jest pierwszym miejsce sprawowania paschalnych tajemnic naszego zbawienia, uobecnianych w liturgii Kościoła - czytamy.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Ze względu na rosnącą ilość zakażeń w kraju wciąż obowiązuje dyspensa od uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej. Wiernych zachęca się, by modlili się w domach, czy skorzystali z transmisji telewizyjnej, bądź online, z mszy świętej. Dodatkowo, apeluje się o to, by podchodząc do sakramentu przyjęcia komunii świętej, przyjmować ją do ręki, nie do ust. To ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa drogą kropelkową. Obecnie w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 mkw.

Wprowadzane obostrzenia zmusiły także do rezygnacji ze święceń pokarmów.

- Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach, podobnie jak to było w ubiegłym roku - dodaje.

Maseczka, dezynfekcja, limity

Przypomnijmy, także na kościoły nałożone zostały obostrzenia. Każdy wierny powinien mieć maseczkę zakrywającą usta oraz nos. W kościołach obowiązkowo znajdują się stacje do dezynfekcji dłoni, z których trzeba korzystać. W kościołach może przebywać 1 osoba na 20 mkw. Zaleca się także, by komunię świętą przyjmować do ręki, a nie do ust. Ksiądz powinien informować o tym każdą osobę, przystępującą do sakramentu.

- Osobom, które mimo zalecenia chcą przyjąć Komunię św. do ust, należy jej udzielić na końcu obrzędu Komunii św. lub równocześnie w innym miejscu kościoła, jeśli pozwala na to liczba szafarzy. Szafarze są również zobowiązani – przed i po udzielaniu Komunii św. - do koniecznych zabiegów dezynfekujących - czytamy w zaleceniach archidiecezji katowickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Granadepome

W Katowicach jest teraz fajna inicjatywa z samochodem, który rozdaje smakołyki od Libero! na FB ich info

Dodaj ogłoszenie