Katowice. Bez święcenia pokarmów w Wielką Sobotę i procesji rezurekcyjnej w Wielkanoc. Archidiecezja Katowicka wydała zalecenia

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Przed nami Wielki Tydzień. To czas kiedy wiele osób niemal codziennie uczęszcza do Kościoła. Jednak wprowadzone ostatnio obostrzenia budzą wiele wątpliwości - powinniśmy wychodzić tylko w niezbędnych do życia sytuacjach. W wielu miejscach, także w kościołach obowiązują limity osób. Jak więc obchodzić Wielki Tydzień w zgodzie z wiarą i obostrzeniami? Wyjaśnia archidiecezja katowicka.

Wielki Tydzień w Archidiecezji Katowickiej

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przekazuje proboszczom wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób odprawiać nabożeństwa podczas Wielkiego Tygodnia. Obecnie w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 mkw. Należy pamiętać o tych limitach także w święta. Arcybiskup zaleca, by godziny nabożeństw w Wielkim Tygodniu zostały utrzymane. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w nabożeństwie, zachęca się, by zorganizował je we własnym domu, z najbliższymi.

- W sytuacji, gdy większość wiernych nie może uczestniczyć w Wielki Piątek w adoracji Krzyża w parafialnych kościołach, należy ich zachęcić, aby właśnie w tym dniu w swoich mieszkaniach wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie - pisze abp. Wiktor Skworc.

Jak obchodzić tegoroczny Wielki Tydzień?

Msze święte w Wielki Czwartek powinny odbywać się w tradycyjnych godzinach. Możliwe jest także odprawienie dodatkowej mszy, po południu, przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, które przygotowują się do sakramentu pierwszej komunii świętej. Wszystkich wiernych w kościele obowiązuje konieczność zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji dłoni. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w tych dniach w mszy świętej, powinien zorganizować nabożeństwo z najbliższymi. Mimo to, wszelkie zalecenia mogą ulec zmianie ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuacje epidemiologiczną w województwie śląskim.

- W dni Triduum Sacrum zachęcam do korzystania z transmisji z katowickiej katedry, która jest pierwszym miejsce sprawowania paschalnych tajemnic naszego zbawienia, uobecnianych w liturgii Kościoła - czytamy.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Ze względu na rosnącą ilość zakażeń w kraju wciąż obowiązuje dyspensa od uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej. Wiernych zachęca się, by modlili się w domach, czy skorzystali z transmisji telewizyjnej, bądź online, z mszy świętej. Dodatkowo, apeluje się o to, by podchodząc do sakramentu przyjęcia komunii świętej, przyjmować ją do ręki, nie do ust. To ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa drogą kropelkową. Obecnie w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 mkw.

Wprowadzane obostrzenia zmusiły także do rezygnacji ze święceń pokarmów.

- Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach, podobnie jak to było w ubiegłym roku - dodaje.

Maseczka, dezynfekcja, limity

Przypomnijmy, także na kościoły nałożone zostały obostrzenia. Każdy wierny powinien mieć maseczkę zakrywającą usta oraz nos. W kościołach obowiązkowo znajdują się stacje do dezynfekcji dłoni, z których trzeba korzystać. W kościołach może przebywać 1 osoba na 20 mkw. Zaleca się także, by komunię świętą przyjmować do ręki, a nie do ust. Ksiądz powinien informować o tym każdą osobę, przystępującą do sakramentu.

- Osobom, które mimo zalecenia chcą przyjąć Komunię św. do ust, należy jej udzielić na końcu obrzędu Komunii św. lub równocześnie w innym miejscu kościoła, jeśli pozwala na to liczba szafarzy. Szafarze są również zobowiązani – przed i po udzielaniu Komunii św. - do koniecznych zabiegów dezynfekujących - czytamy w zaleceniach archidiecezji katowickiej.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Granadepome

W Katowicach jest teraz fajna inicjatywa z samochodem, który rozdaje smakołyki od Libero! na FB ich info

Dodaj ogłoszenie