Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: bloki w Strefie Kultury. TDJ Estate odpowiada na oświadczenie Muzeum Śląskiego: Jesteśmy zaskoczeni

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Strefa Kultury w Katowicach
Strefa Kultury w Katowicach arc
TDJ Estate, firma która chce budować osiedle mieszkaniowe w północnej części Strefy Kultury w Katowicach, odpowiada na oświadczenie w sprawie inwestycji wydane przez Muzeum Śląskie. - Z zaskoczeniem przyjęliśmy opublikowane wczoraj stanowisko Pani dyrektor Muzeum Śląskiego. Jego treść jasno wskazuje na konieczność dalszych merytorycznych rozmów nad założeniami projektowanej inwestycji, do których oczywiście jesteśmy gotowi – czytamy w przesłanym dziś komunikacie.

Firma TDJ Estate poinformowała, że w połowie roku startuje z projektem osiedla mieszkaniowego na obrzeżach Strefy Kultury w Katowicach, tuż za Muzeum Śląskim i ulicą Góreckiego. Projekt zleciła cenionej pracowni Medusa Group z Bytomia. W pierwszym etapie powstaną trzy 12-kondygnacyjne bloki z 300 mieszkaniami.

Więcej: W Katowicach powstanie nowe osiedle. TDJ Estate wybuduje 12-kondygnacyjne bloki mieszkaniowe w Strefie Kultury

Plany, o których inwestor poinformował kilka dni temu, budzą spore kontrowersje. Nie wiadomo bowiem, ile budynków ostatecznie w strefie powstanie, ani jak będzie wyglądało osiedle, bo przedstawiciele inwestora nie chcą pokazać wizualizacji, które jak twierdzą nie są "ostateczne". Spore wątpliwości budzi też to, jak wysokie budynki mieszkalne wpłyną na przestrzeń Strefy Kultury i Muzeum Śląskiego.

Przeciw inwestycji w tej skali (12 kondygnacyjne, a docelowo także 18-kondygnacyjne budynki) zaprotestowała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.
Dyrektor Muzeum Śląskiego o wieżowcach w Strefie Kultury WYWIAD

Instytucja wydała też oświadczenie w tej sprawie i apeluje do prezydenta Katowic o wstrzymanie inwestycji, jak również o głęboką analizę tej inwestycji pod kątem osi widokowych miasta, popartą konsultacjami społecznymi".
Czytaj: Oświadczenie Muzeum Śląskiego wobec planów zabudowy Strefy Kultury w Katowicach

W czwartek głos w sprawie zabrali przedstawiciele TDJ Estate i przesłali do mediów komunikat w tej sprawie.

- Jedną z podstawowych wartości TDJ jest otwartość. Również przy tej inwestycji dialog z otoczeniem jest dla nas priorytetem.  W ostatnich miesiącach konsultowaliśmy projekt z dyrekcją naszego istotnego sąsiada, Muzeum Śląskiego, a także władzami regionu. Uczestniczyliśmy również w posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, gdzie wspólnie z zebranymi rozmawialiśmy o koncepcji zabudowy mieszkaniowej w tej okolicy – przekonują.

I dodają, że w związku z tym stanowisko dyrektor Alicji Knast przyjęli z zaskoczeniem. - Jego treść jasno wskazuje na konieczność dalszych merytorycznych rozmów nad założeniami projektowanej inwestycji, do których oczywiście jesteśmy gotowi – czytamy w komunikacie.

Przedstawiciele firmy są zdania, że ich wizja rozwoju Strefy Kultury „ jest naturalną konsekwencją transformacji naszego miasta w kierunku nowoczesnej aglomeracji opartej na racjonalnym i udanym, przede wszystkim z punktu widzenia mieszkańców, współistnieniu tradycji i nowoczesności”

Pełna treść oświadczenia TDJ Estate.
"Katowicka Strefa Kultury to bardzo istotna przestrzeń dla Katowic i całego regionu. Dlatego też dużo czasu, znacząco więcej niż wskazuje na to rynkowa praktyka, poświęciliśmy na przygotowanie zrównoważonej koncepcji urbanistycznej i architektonicznej. Proces ten trwa od blisko dwóch lat. Uczestniczą w nim renomowani śląscy architekci, którzy na swoim koncie mają nie tylko świetnie oceniane projekty, ale także doskonale czują i rozumieją to miejsce. Jak większość osób pracujących przy tej inwestycji – pochodzą z Górnego Śląska. Wiedzą, że ich propozycje powinny stanowić kontynuację, a jednocześnie uzupełnienie dla obiektów Strefy Kultury. W ostatnich miesiącach, w toku rozmów z architektami Medusagroup koncepcja ewoluowała i dojrzewała. Przyjęte podejście gwarantuje spójność z celem ochrony charakteru tej części miasta i jednocześnie zapewnia zgodną z ładem urbanistycznym i nowoczesnym podejściem do kształtowania krajobrazu uosobionym w architekturze budynków NOSPR, czy MCK.
Jedną z podstawowych wartości TDJ jest otwartość. Również przy tej inwestycji dialog z otoczeniem jest dla nas priorytetem. W ostatnich miesiącach konsultowaliśmy projekt z dyrekcją naszego istotnego sąsiada, Muzeum Śląskiego, a także władzami regionu. Uczestniczyliśmy również w posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, gdzie wspólnie z zebranymi rozmawialiśmy o koncepcji zabudowy mieszkaniowej w tej okolicy.
Wobec powyższego z zaskoczeniem przyjęliśmy opublikowane wczoraj stanowisko Pani dyrektor Muzeum Śląskiego. Jego treść jasno wskazuje na konieczność dalszych merytorycznych rozmów nad założeniami projektowanej inwestycji, do których oczywiście jesteśmy gotowi.
Jako inwestor starający się o możliwość zrealizowania projektu mieszkaniowego, postępujemy zgodnie z wszystkimi wymaganymi procedurami. Dzięki spełnieniu wszystkich wymogów formalnych, otrzymaliśmy oficjalne warunki zabudowy dla pierwszego etapu inwestycji.
Jesteśmy przekonani, że nasza wizja rozwoju tego wyjątkowego miejsca Katowic jest naturalną konsekwencją transformacji naszego miasta w kierunku nowoczesnej aglomeracji opartej na racjonalnym i udanym, przede wszystkim z punktu widzenia mieszkańców, współistnieniu tradycji i nowoczesności."

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera