Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: bushcraft coraz popularniejszy. Niebawem będzie można zanocować w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w woj. śląskim

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Bushcrafting będzie możliwy w 38 miejscach wyznaczonych przez  Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach.
Bushcrafting będzie możliwy w 38 miejscach wyznaczonych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. mes Aloysius Mahan V/ Shutterstock.com
Bushcraft w woj.śląskim. Już od maja będziemy mogli przenocować w lasach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, nie niszcząc przyrody. Przygotowane zostanie aż 38 miejsc noclegowych. To efekt pilotażowego programu, które Lasy Państwowe realizowały w ubiegłym roku. Znamy nowy regulamin nocowania w lesie.

Bushcrafting, czyli nocowanie w lesie

Myślałeś kiedyś o nocowaniu w lesie, ale nie miałeś okazji spróbować? Być może skusisz się do uczestnictwa w nowym projekcie. Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach od maja chcą udostępnić 38 miejsc do nocowania w lesie. W całej Polsce wyznaczone zostanie aż 429 miejsc, w której osoby lubiące nocowanie w lesie będą mogli spędzić tam noc nie niszcząc przyrody.

Wprowadzenie inicjatywy poprzedzał pilotaż realizowany przez przez ostatni rok. Jego efekty były dla leśników przełomowe, więc postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe.

Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021 roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, liczył ok. 1500 ha. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych – w tym dwa w lasach Beskidu Śląskiego.

- Każdy chętny będzie mógł nocować w lesie, ważne by robić to zgodnie z ustalonym regulaminem i w terenie który jest wyznaczony – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Jeśli nocujemy w lesie w dużym gronie lub na dłużej, będziemy musieli to zgłosić. Chętnych coraz więcej

Zmieni się regulamin, który obowiązywał przy pilotażu tej inicjatywy. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Jeśli zdecydujemy się na nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić się mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

- Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu - powiedział pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

Mimo to idea „włóczenia się w dziczy” stanowiła wyzwanie dla Lasów Państwowych jako zarządcy większości terenów leśnych w kraju. Dla przykładu, ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. wspólnie ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców wypracowały nowatorskie rozwiązanie, które polegało na wyznaczeniu pilotażowych obszarów obejmujących ponad 65 tys. ha lasów.

- Wierzę, że taka propozycja spędzenia wolnego czasu w lesie, łącząca także nocowanie, pozwoli wszystkim zasmakować bliskiego kontaktu z naturą i lasem, a także pomoże poznać naszą, leśników, pracę – dodaje dyrektor Józef Kubica.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera