Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Cenne płaskorzeźby ściągnięte z Centrum u Michalika [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Płaskorzeźby wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela Grupy ST-53 Zdzisława Stanka zostały w czwartek ściągnięte ze zrujnowanego i przeznaczonego do rozbiórki budynku dawnego varietes Centrum u Michalika.

Dwie płaskorzeźby autorstwa wybitnego polskiego artysty współczesnego, przedstawiciela Grupy ST-53 Zdzisława Stanka zostały w czwartek ściągnięte ze zrujnowanego i przeznaczonego do rozbiórki budynku dawnego varietes Centrum u Michalika. Właściciel budynku przy al. Korfantego za symboliczną złotówkę przekazał je Muzeum Śląskiemu. Po renowacji będą ozdobą wystawy w nowej siedzibie MŚ.

- Należą do reliefów powstałych na początku lat 70. XX w. Ich autor wraz z Teresą Michałowskią - Rauszer, Jerzym Egonem Kwiatkowskim oraz Gustawem Zemłą uczestniczył w pracach związanych z budową w latach 60. i 70. minionego wieku nowego centrum Katowic. Nazywane przez artystę "obrazoformami" płaskorzeźby były modelowanymi w gipsie bądź w drewnie kompozycjami o obłych kształtach, nawiązujących do zmysłowych, tętniących życiem różnorodnych biologicznych tworów - informuje Danuta Piękoś z muzeum.

Stanek był współzałożycielem oraz członkiem katowickiej Grupy ST-53, w ramach której wraz z innymi młodymi artystami doskonalił swój warsztat, studiując skrypt niedokończonej Teorii widzenia Władysława Strzemińskiego.

- Jego fascynacja teorią Strzemińskiego zaowocowała pracami o charakterze kubistycznym oraz eksperymentami plastycznymi. W swoich kompozycjach pozostawał pod wpływem malarstwa materii - stosował zróżnicowaną fakturę i zgaszoną, ograniczoną kolorystykę. Z czasem fakturowość jego prac powoli zaczęła uwalniać się z płaskiej powierzchni i przybierać kształt wypukłych reliefów - objaśnia Piękoś.

Dzieła Stanka znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in. Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie, a także w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Te pozostałe na Centrum u Michalika właściwie cudem ocalały przed szabrownikami, którzy od kilku miesięcy skutecznie rozkradają dawne varietes. Z budynku została właściwie sama konstrukcja, wszystkie cenne elementy stalowe zniknęły. Właściciel działki, na której stoi Centrum, od lat planuje postawić w tym miejscu wysokościowiec. Obecnie jest w sporze z miastem, które pod budowę drogi - łączącej ul. Chorzowską z ul. Piotra Skargi - chce zająć część jego działki.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!