Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice chcą poprawić wizerunek i skusić turystę biznesowego

Wioleta Niziołek/Echo Miasta
Prosty prostopadłościan przetnie zielona dolina
Prosty prostopadłościan przetnie zielona dolina JEMS Architekci
Dzisiaj podpisanie umowy z wykonawcą Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Ma być gotowe w 2013.

Buduje się już Muzeum Śląskie, czas na kolejną inwestycję w tzw. osi kultury, na wschód od Spodka. Dzisiaj miasto podpisze umowę z firmą Polimex-Mostostal S.A. na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Stanie na dawnym placu drzewnym Kopalni Katowice do 2013 roku.

Rok później Kraków otworzy swoje Centrum Koncertowo - Kongresowe ICE Małopolska, a w 2015 roku zainauguruje działalność gliwicka Hala Podium. W Sosnowcu pełną parą działa Silesia Expo. To oznacza sporą konkurencję. Po co więc wydajemy ponad 300 milionów złotych na kolejny, podobny obiekt?

- Oczywiście trudno nam konkurować z Krakowem, który w 2007 roku był najmodniejszym miastem na świecie, ale liczymy na to, że Katowicom przypadnie choć kawałek tego tortu, nawet całkiem spory - mówi Daniel Muc, rzecznik przebudowy centrum Katowic. Na razie przypada nam kawałek niewielki. Raport Poland Convention Bureau pokazuje, że Katowice są na średnim, piątym miejscu pod względem ilości organizowanych wydarzeń, spotkań i kongresów (6 proc.). Wyprzedzają nas właśnie Kraków (40 proc.), Warszawa (20), czy Trójmiasto (18 proc.).

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
MCK ma nam jednak poprawić wizerunek. - Wierzymy, że Katowice pokażą tym projektem, że Śląsk to nie tylko kopalnie i przemysł ciężki, ale też nowoczesny biznes, dobre miejsce do robienia interesów, szkolenia, spotykania się - mówi Muc. Po drugie walczymy o turystę biznesowego, który - jak wynika ze statystyk - zostawia w hotelach, restauracjach i atrakcjach turystycznych co najmniej 500 złotych dziennie.

Czym chcemy rywalizować z konkurencją? - Na pewno nasz obiekt będzie bardzo funkcjonalny. W trakcie projektowania budynku korzystano z dobrych praktyk stosowanych w podobnych obiektach w kraju i za granicą. W kilkunastu salach będzie można organizować mniejsze i większe wydarzenia - mówi Muc. Jakie? To na razie tajemnica. - Takie imprezy projektuje się w perspektywie kilkuletniej i już trwają rozmowy o wydarzeniach na lata 2014 - 2015. Na pewno pod uwagę brana jest branża medyczna - zdradza Muc.

Przypomnijmy, że autorem projektu Międzynarodowego Centrum Kongresowego jest uznana warszawska pracownia JEMS Architekci. Olbrzymi prostopadłościan przecina na pół zielona dolina, nazwana przez architektów "przełączą bogucicką", która łączy Spodek ze starą, katowicką dzielnicą. Doliną będzie też można wejść na dach. Pod nią znajdzie się główny hol budynku.

Budowa MCK ma ruszyć jeszcze w październiku i nie powinna kolidować z budową Muzeum Śląskiego. Dodajmy, że w grudniu tego roku ma też zostać wybrany wykonawca nowej siedziby dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, trzeciej perełki architektonicznej planowanej na terenie po Kopalni Katowice. W sumie wszystkie te inwestycje będą nas kosztować 897 milionów złotych, z czego 449,1 milionów złotych dołoży Unia Europejska.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera