Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Chirurgiczny robot VERSIUS ratuje życie kobietom! Cuda techniki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach od kilku tygodni testowany jest robot chirurgiczny VERSIUS. Chirurdzy z Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Chirurgii Przewodu Pokarmowego, wykonują zabiegi laparoskopowe przy pomocy nowego sprzętu.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach od kilku tygodni testowany jest robot chirurgiczny VERSIUS. Chirurdzy z Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Chirurgii Przewodu Pokarmowego, wykonują zabiegi laparoskopowe przy pomocy nowego sprzętu. Magdalena Grabowska
Chirurdzy już od kilku tygodni w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach testują robota chirurgicznego VERSIUS. Zabieg przeszło już kilkunastu pacjentów, a efekty są powalające. - Chcemy, żeby wszystkie pacjentki były operowane metodami robotycznymi - przyznaje.

Do prof. Krzysztofa Nowosielskiego zgłasza się pacjentka z macicą mięśniakowatą i krwawieniami. Wcześniejsze metody leczenia nie były skuteczne. Lekarze decydują się na usunięcie macicy dosyć nietypową metodą. Podczas operacji chcą wykorzystać robota chirurgicznego VERSIUS, który pomoże przy wykonaniu laparoskopii.

- To jest taka sama technika, jak laparoskopia, z wyjątkiem tego, że używamy robota - wyjaśnia prof. Krzysztofa Nowosielski przed blokiem operacyjnym. Zaraz wejdzie do sali, żeby zobaczyć, jak sobie radzi jego zespół.

10 lutego. Sala operacyjna jest już przygotowana. Przywożą pacjentkę. Wchodzimy do środka. Przy jej łóżku masa sprzętu. Widzimy trzy monitory, pokazujące cały zabieg. Z prawej strony, w rogu, za pomocą "konsoli" jeden z chirurgów steruje robotem ręcznie. Są także kolumny endoskopowe oraz kolumny narzędziowe. Wszystkie urządzenia monitoruje personel.

Samo urządzenie jest łatwe w obsłudze i intuicyjne, składa się z konsoli, przy której zasiada operator, kolumny endoskopowej oraz kolumn narzędziowych.
Samo urządzenie jest łatwe w obsłudze i intuicyjne, składa się z konsoli, przy której zasiada operator, kolumny endoskopowej oraz kolumn narzędziowych. Robot Versius zmniejsza ingerencję podczas zabiegu do minimum. Magdalena Grabowska

- Robot pomaga nam wykonać zabieg laparoskopowy i dodatkowo dojść do miejsc, obszarów, których byśmy nie widzieli, czyli nie bylibyśmy w stanie tam dojść samą metodą laparoskopii - wyjaśnia nam prof. Krzysztofa Nowosielski. - Tym bardziej, że ramiona robota mają możliwość, tak jak nasza dłoń, kręcenia się w różne strony, więc można dojść narzędziami wszędzie - z prawej, z lewej, z przodu. Dosłownie, gdzie chcemy - dodaje.

"Chcemy, żeby wszystkie pacjentki były operowane metodami robotycznymi"

Czy zastosowanie robota na zawsze zmieni oblicze tego typu operacji?

- Chcemy, żeby to była metoda powszechna, żeby wszystkie pacjentki były operowane technikami robotycznymi - przyznaje profesor. - Przewaga robota jest taka, że z jednej strony pacjent szybciej dochodzi do siebie, ma mniejszą urazowość tkanek, mniejszą utratę krwi i szybciej wychodzi ze szpitala. Dla chirurga przewaga jest taka, że ma komfort samej operacji, czyli nie musi stać w wymuszonej pozycji, tylko siedzi sobie wygodnie i kieruje ramionami robota - dodaje.

Dla pacjentów zabieg oznacza mniej powikłań, szybszy powrót do zdrowia, mniejsze ryzyko krwawień.
Dla pacjentów zabieg oznacza mniej powikłań, szybszy powrót do zdrowia, mniejsze ryzyko krwawień. Magdalena Grabowska

Robot VERSIS zmieści się w każdej sali operacyjnej

Lekarze operują pacjentkę nowoczesnym robotem VERSIUS. Samo urządzenie jest łatwe w obsłudze i intuicyjne. Robot VERSIUS zmniejsza ingerencję podczas zabiegu do minimum. Jak twierdzi prof. Krzysztof Nowosielski, na rynku są cztery tego typu roboty - ogromnych rozmiarów, najstarszy robot "Da Vinci" i nowsze roboty modułowe. Robot VERSIUS to, obok robota Da Vinci, jedno z najlepszych rozwiązań dla nowoczesnej chirurgii minimalnie inwazyjnej.

- Nasz jest robotem modułowym. Możemy go wstawić do każdej sali operacyjnej. Nie musi być jakichś ogromnych rozmiarów. Tymi wieżyczkami, w których umieszczane są ramiona, przyjeżdżamy do stołu operacyjnego, odpowiednio je ustawiamy i dzięki temu nie zajmuje aż tak dużo miejsca, a daje ogromną możliwość operacji i ułatwienia chirurgowi samej operatywy, a pacjentowi pomaga w samym dojściu do siebie - mówi lekarz.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach od kilku tygodni testowany jest robot chirurgiczny VERSIUS. Chirurdzy z Oddziału Ginekologii, Położnictwa
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach od kilku tygodni testowany jest robot chirurgiczny VERSIUS. Chirurdzy z Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Chirurgii Przewodu Pokarmowego, wykonują zabiegi laparoskopowe przy pomocy nowego sprzętu. Magdalena Grabowska

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach VERSIUS testowany jest już od kliku dni. Chirurdzy z Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Chirurgii Przewodu Pokarmowego, wykonują zabiegi laparoskopowe przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Zabieg przeszło już kilkunastu pacjentów, a efekty są zadowalające.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera